Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

A: Bittner: Za úspechom v obchodovaní stojí na 75% psychika

Viac ako 250 aktívnych traderov i ľudí, ktorí s tradingom len začínajú, sa zúčastnilo 2. Medzinárodnej konferencie Trading Expo Špeciál. Prednášky teoretikov i profesionálnych traderov sa niesli v duchu motta Marka Douglasa: „Prijatie zodpovednosti znamená najhlbšie priznanie toho, že ste to vy, kto je zodpovedný za vaše úspechy a neúspechy.“ Odborným garantom konferencie bol Anton Bittner zo spoločnosti ABAS FX.

Prečo medzinárodná finančná konferencia?

Tradingu sa na Slovensku venuje veľa ľudí a v strednej a východnej Európe v tejto oblasti podniká veľa firiem. Každá z nich ponúka svojim klientom školenia, ktoré sú však úzko späté s fungovaním konkrétnej spoločnosti. Ucelený pohľad na financie a trading zatiaľ chýba a ak mal niekto o takéto informácie záujem a chcel sa stretnúť s inými tradermi, bol nútený vycestovať do USA, Veľkej Británie alebo do Ruska, kde sa podobné konferencie organizujú už niekoľko rokov.

Mojou ideou pri organizovaní Trading Expo Slovakia je dať spoločnostiam podnikajúcim v tejto oblasti priestor na svoju prezentáciu, ako aj širokej odbornej verejnosti možnosť stretnúť sa so svojimi kolegami – tradermi z rôznych štátov a zúčastniť sa prednášok odborníkov z oblasti financií a tradingu.

Má v tradingu väčšie šance na úspech ekonóm alebo človek, ktorý sa v ekonomike nikdy nepohyboval a nie je zaťažený súčasným trendom vzdelávania v oblasti ekonómie?

V dnešnej dobe nie je problém v prístupe k informáciám v akejkoľvek oblasti a kto má záujem o rozšírenie svojich vedomostí a znalostí v oblasti financií, môže tak bez problémov urobiť. Trading je náročná práca vyžadujúca dokonalú prípravu, avšak klasické ekonomické vzdelanie nezaručuje úspech v obchodovaní. Trhy sa vyvíjajú neuveriteľnou rýchlosťou a to, čo platilo pred 5 rokmi, dnes neplatí. Osobne poznám množstvo výborných obchodníkov, ktorých vzdelanie je z úplne inej oblasti a predsa sú vysoko úspešní.

Najúspešnejším absolventom tradingového kurzu TAO trading v roku 2010 je človek, ktorý má technické vzdelanie a ktorý na začiatku nazýval sviečkový graf „farebné obdĺžniky“. Vďaka vysokému osobnému nasadeniu, pevnej vôli, realistickým cieľom a správnemu vedeniu teraz úspešne obchoduje na vlastnom živom účte.

Trading je len úzko špecializovaná časť ekonomiky, ktorá okrem znalostí trhov, orientácii sa v technickej a fundamentálnej analýze vyžaduje veľkú dávku zdravého rozumu, nadhľad a cit pre obchodovanie. Treba si uvedomiť, že pochopiť burzu je predovšetkým schopnosť pochopiť a vedieť predvídať správanie davu a tieto vedomosti človek v žiadnej škole nezíska. Trading, ak ho chceme robiť úspešne, treba robiť srdcom. Trading nie je práca, trading je filozofia – súlad mysle a ducha.

Má sólo trader šancu na trvalý úspech v tradingu?

Trading je v prvom rade o samostatnom rozhodovaní a schopnosti každého tradera prevziať na seba plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Analýzy a informácie o stave ekonomík a trhoch sa dajú nájsť na internete, avšak pri obchodovaní každý rozhoduje sám za seba, nech už má za sebou akýkoľvek veľký tím poradcov. Psychika pritom zohráva veľkú úlohu či už vo fáze prípravy na obchod, samotného otvorenia a zatvorenia obchodu. Dovolím si tvrdiť, že za úspechom v obchodovaní stojí na 75 % psychika. Osobne sa tradingu sa venujem na plný úväzok a poznám viacero úspešných individuálnych traderov, ktorí fungujú podobným spôsobom, takže jednoznačne áno.

Tvrdíte, že za úspechom v obchodovaní stojí v 75% psychológia. Akým spôsobom sa darí ovládať svoje emócie?

Každý trader mi dá určite za pravdu, že backtestovať, obchodovať na demo a live účte sú úplne odlišné a zložité veci. Čo sa týka psychiky, problematický je najmä prechod z demo účtu na obchodovanie so skutočnými peniazmi. V tejto fáze by už človek mal mať zvládnuté svoje emócie, čo si vyžaduje veľkú dávku sebadisciplíny a hlavne odvahy pozrieť sa do svojho vnútra. Moja cesta tradera je už dosť dlhá. Ako každý iný, aj ja som prečítal skoro všetky možné knihy a články o tradingu, money managemente, psychológii, otestoval desiatky komerčných obchodných systémov, vytvoril viacero vlastných obchodných systémov a dal na rady odborníkov.

Okrem iného sa venujem športu – triatlonu a TAO Joge. Postupne som si vypracoval svoj vlastný spôsob sebaovládania. Základom úspechu je však vedieť rozpoznať svoje emócie, vedieť, ako budem reagovať v krízových situáciách. V neposlednom rade si treba vypracovať a otestovať kvalitný obchodný plán vrátane money managementu a ten striktne dodržiavať. Emócie k obchodovaniu jednoducho nepatria.

Obchodujete na Forexe?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *