Sobota 25. január. Meniny má Gejza

Aj Česi sa snažia „urvať“ si svoju hypotéku ešte pred nábehom prísnejších pravidiel

hypotéky
Bývanie Peter Apolen 19.07.2018 | 00:00 1 Komentár

V ČR sa opakuje podobná situácia ako nedávno na Slovensku. Česká národná banka totiž ohlásila sprísňovanie hypotekárneho trhu a klienti sa teraz snažia získať hypotéku stoj, čo stoj ešte do vstupu nových pravidiel do platnosti.

Priemerná úroková sadzba hypoték v ČR v júni klesla na 2,49 percenta. Je to o dva percentuálne body menej ako v máji. Ide o zmenu trendu, keď sadzby doteraz rástli. Svoje minimum totiž dosiahli ešte v decembri roku 2016, a to na úrovni 1,77 percenta. Vývoj úrokových sadzieb a objemu obchodov sleduje Hypoindex, ktorý zostavuje spoločnosť Fincentrum.

Banky bojujú o klientov

Banky v júni tohto roku poskytli najvyšší mesačný objem hypoték za posledných šesť mesiacov. Celkovo bolo v júni uzavretých 9 030 zmlúv v hodnote 19,4 mld. korún, čo je zhruba 775 mil. eur. Dôvodom rastúceho záujem je obava z ohláseného sprísňovania podmienok poskytovania úverov zo strany ČBN, ako aj možné zdražovanie úverov.

„Pokračujúce jarné akciové ponuky sa postupne premenili na letné a viedli v júni k miernemu poklesu priemerných sadzieb. Hoci ČNB koncom júna zvýšila svoje základné úrokové sadzby, zatiaľ sa nezdá, že by sa v reakcii na tento krok banky nejako hrnuli do pretekov vo zvyšovaní sadzieb,“ hovorí hlavný analytik Fincentra ČR Josef Rajdl.

Napríklad Česká sporiteľňa zlacnila hypotéky s päť, osem a desaťročnou fixáciou o 0,2 percentuálneho bodu. Od začiatku júna banka tiež začala ponúkať hypotéky s fixáciou na 20 rokov. Wüstenrot pridala do ponuky tzv. „Hypotéku dopredu“, ktorá umožňuje čerpať úver až počas 12 mesiacoch po uzavretí zmluvy. Klienti tak môžu tento čas využiť na hľadanie vhodnej nehnuteľnosti.

J. Rajdl hovorí, že banky sa snažia pred októbrovým termínom vstupu nových odporúčaní Českej národnej banky do platnosti využiť zvýšený záujem potenciálnych klientov. ČNB totiž v júni oznámila, že od októbra pritvrdí pravidlá poskytovania hypotekárnych úverov.

Prísnejšie pravidlá

Zavedie nový parameter, ktorý bude sledovať pomer príjmu domácnosti k výške ich dlhu. Ten už platí aj na Slovensku (DTI). Dlh žiadateľa o hypotéku by tak v ČR nemal prekročiť deväťnásobok jeho ročného čistého príjmu. Na Slovensku je to osem násobok. Splátka dlhu by navyše nemala predstavovať viac ako 45 percent mesačného čistého príjmu žiadateľa. Pôjde o relatívne zásadné sprísnenie. Česká spořitelna odhaduje, že ak by prísnejšie pravidlá platili už vlani, hypotéky by sa musela zriecť až tretina jej minuloročných klientov.

Podľa hlavného ekonóma českej spoločnosti Cyrrus, Lukáša Kovandu, je zlacnenie hypoték v ČR len dočasné, pretože bankám sa zdražuje financovanie kvôli rastu úrokových sadzieb ČNB. Nemožno tak podľa neho vylúčiť, že priemerná sadzba hypoték sa do konca tohto roka dostane k trom percentám.

Hypotéky na poslednú chvíľu

Aj na Slovensku vyvolalo  očakávanie nábehu tvrdších podmienok kulminovanie záujmu o hypotéky  Čísla za jún ešte neboli zverejnené, no už v máji banky poskytli hypotéky v hodnote viac ako 820 mil. eur, a priemerný úrok klesol na nové minimum 1,46 percenta. „Očakávame, že júnové čísla budú tiež veľmi vysoké. Klienti sa pred novými opatreniami zo strany Národnej banky Slovenska predzásobovali,“ povedal senior analytik Fincentra na Slovensku Peter Világi.

V ČR sa tak opakuje podobná situácia. Klienti sa hnaní obavami z toho, že budúcnosti by už úver nemuseli dostať, snažia vybaviť úver čo najskôr. Analytici očakávajú, že tento tlak bude v ČR pokračovať do októbra. A to aj napriek tomu, že náklady na financovanie bankám vzrástli. Úvery by tak fundamentálne mali už zdražieť. Banky sa však v konkurenčnom súboji snažia získať novú klientelu a zriekajú sa časti svojej marže. Analytici preto očakávajú, že český hypotekárny trh si nevydýchne ani cez, inak tradičnú, sezónnu letnú prestávku.

Situácia v ČR je navyše komplikovaná tým, že na trhu nie je dostatok nehnuteľností na predaj. Ponuka bytov, najmä v Prahe, nestíhala ani doteraz dorovnávať dopyt kupujúcich. Dôvodom sú príliš komplikované schvaľovacie konania, ktoré bránia developerom otvárať nové projekty a dodávať na trh nové byty. Praha tak zaznamenala v uplynulých rokoch dramatický nárast cien nehnuteľností.

Kulminácia záujmu o hypotéku môže nehnuteľnosti ešte viac predražiť. „Situácia je taká, že ak sa na trhu objaví nehnuteľnosť s reálnou cenou, je okamžite predaná,“ ​​uviedol pre ČTK obchodný riaditeľ realitnej kancelárie bidli Roman Weiser.

Zámerom opatrení centrálnej banky je schladiť prehrievajúci sa realitný trh. Nateraz je ale jej výsledok opačný. Okrem toho sa ČNB obáva, že predlžené domácnosti by mohli mať v zhoršených ekonomických podmienkach problémy so splácaním úverov. Zlyhané úvery by mali negatívny vplyv aj na zdravie bánk, ako aj celej ekonomiky.

Jedna odpoveď na “Aj Česi sa snažia „urvať“ si svoju hypotéku ešte pred nábehom prísnejších pravidiel”

  1. investor píše:

    Za všetko môže ECB. Naše ekonomiky sa prehrievajú. Keby ECB netlačila peniaze a sadzby nedržala takmer na nule, nemali by sme tu 10 % rast úverového trhu a predražené nehnuteľnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *