Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Aj v minulom roku sa Slováci oberali nesprávnymi rozhodnutiami o výnosy

výnosy

Slováci sa aj minulý rok dopúšťali investičných chýb. Bola to napríklad už tradičná obľuba v nič nezarábajúcich bankových vkladoch, alebo príliš konzervatívne investovanie v druhom pilieri. Nesprávne rozhodnutia však robili aj investori, ktorí berú financie vážnejšie. Na najdôležitejšie trendy v osobných financiách sme sa preto pozreli.

,,Slováci dlhodobo potvrdzujú trend, že pri zhodnocovaní úspor sú príliš konzervatívni,“ konštatuje Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments. Demonštruje to na príklade, keď celkový objem bankových vkladov obyvateľstva vlani vzrástol o viac než 0,9 mld. eur, z čoho vklady na bežných účtoch vzrástli o 1,6 mld. eur. Vklady v bankách pritom dokázali priniesť len o 0,33 percenta, čo po očistení o infláciu 1,3 percenta, znamenalo reálnu stratu majetku o jedno percento.

,,Ľudia by sa mali orientovať na investície s vyšším výnosovým potenciálom. Neinvestovať na základe minulej výkonnosti, ale poradiť sa s objektívnym a nezávislým poradcom. Uprednostnil by som produkty s daňovými výhodami, ako sú napríklad indexové fondy či dlhopisy,“ radí Andrej Rajčány, Head of Portfolio Management Across Private Investments.

Aj M. Ďurik odporúča, aby sa Slováci pri zhodnocovaní úspor zameriavali najmä na pasívne fondy. ,,Aktuálne je práve pasívne indexové investovanie výhodnejšie v porovnaní s aktívne spravovanými podielovými fondmi, ktoré svojou výkonnosťou len veľmi zriedkavo prekonávajú indexové fondy,“ konštatuje. Pre tento rok analytik favorizuje európske akcie, akcie rozvíjajúcich sa trhov a menších spoločností.

Bankové vklady opäť prerábali

Vklady obyvateľstva v bankách vlani vzrástli o 0,9 mld. eur na 33,3 mld. eur. Medziročne najviac vzrástli vklady na bežných účtoch (+1,6 mld. eur), na úkor vkladov so splatnosťou dva roky a viac (-0,9 mld. eur)

V priemere zhodnotili Slováci vlani svoje vklady v bankách nominálne len o 0,33 percenta a to ešte pred zdanením. Reálne zhodnotenie vkladov sa tak vlani kvôli inflácii na úrovni 1,3 percenta dostalo do mínusu (-1 %).

Čistý finančný majetok domácnosti klesol

Zadlžovanie Slovákov sa vlani zvýšilo o 3,2 mld. eur. Čistá hodnota ich finančného majetku tak vlani klesla na 1,5 mld. eur, v kým roku 2016 predstavovala ešte 3,8 mld. eur.

Zdroj: NBS, údaje sú k 30. 11. 2017

Ako zarábali podielové fondy

Hodnota majetku Slovákov v podielových fondoch sa vlani medziročne zvýšila o jednu miliardu eur na 7,7 mld. eur. Približne pätina nárastu ide na vrub zhodnotenia, zvyšok pripadá na nové vklady. Slováci v priemere zhodnotili svoje investície vo fondoch o 3,3 percenta (pred zdanením), v roku 2016 to bolo o 2,7 percenta. Po zohľadnení inflácie bol však vlaňajšok výrazne horší ako rok 2016 – netto výnos v roku 2017 dve percenta vs. 3,2 percenta v roku 2016. Najviac sa darilo akciovým investíciám (+8,4 %), štruktúrovaným (+4,3 %) a zmiešaným fondom (+3,6 %), dlhopisové fondy zhodnotili o 1,2 %.

Zdroj: www.ass.sk, údaje sú k 29. 12. 2017

2.pilier je príliš „garantovaný“

Objem majetku v dôchodkových fondoch druhého piliera vzrástol na 7,6 mld. eur. Priemerné zhodnotenie ale dosiahlo len 2,1 percenta, pretože až štyri z piatich eur v systéme sú v málo výnosných dlhopisových fondoch. Úspory až 80tich percent Slovákov sa preto vlani reálne znehodnotili. Pri inflácii 1,3 percenta totiž garantované fondy dosiahli záporné zhodnotenie o – 0,2 percenta.

3.pilier naďalej s nízkym zhodnotením

Objem majetku dôchodkových fondov sa blíži k dvom miliardám eur. Úspory sú tu lepšie rozložené ako v druhom pilieri. Až 85 percent sporiteľov je totiž v zmiešaných fondoch, no aj tak je v akciových fondov stále len malý podiel investícií – 7,5 percenta. Priemerné zhodnotenie v príspevkových fondoch vlani dosiahlo štyri percentá. V akciových fondoch to bolo šesť percent. Výnos tak bol v porovnaní so zhodnotením v akciových podielových fondoch, akciových a indexových fondoch II. piliera, najnižší.


Najväčšie investičné omyly minulého roka:

1.Investovanie bez zaistenia meny – eurovým investorom sa vlani investície v USD znehodnotili o 14 % ročne.

2. Štátne dlhopisy – 10-ročné štátne dlhopisy zarobili v roku 2017 len cca 1 %.

3. Volatilita na trhu – zdalo sa, že volatilita už nemôže viac klesnúť. Investori, ktorí vsádzali na jej rast prišli o 67 %.

4. Výber najväčších investičných prepadákov – Snapchat (pokles o 50 %), Agrokor (pokles o 80 %), Venezuela (pokles cien dlhopisov o 50 %)

5. Podcenenie kryptomien – už ich nie je možné ignorovať, stávajú sa súčasťou väčšiny portfólií. Dali sa na nich zarobiť násobky vkladov.


Minuloročné výnosy podľa tried aktív:

Konzervatívne investície:

– High yield bondy  = 5,0 % v EUR

– Dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín  = 8,1 % v EUR

Dynamické investície:

– Stredné veľké spoločnosti (USA) – Mid Cap  = 18,1 % v USD

– Mid Cap (Európa)  = 14,4 % v EUR

– Veľké dividendové spoločnosti   = 17,6 % v USD

– Berkshire Hathaway   = 21,6 % v USD

– Rozvíjajúce sa trhy  = 37,6 % v USD

Zdroj: Bloomberg Financial Services

Možné investičné príležitosti pre tento rok:

Akcie – prioritne európske akcie, rozvíjajúce sa trhy a menšie spol.

Nové akciové trhy (New Frontiers) – Argentína, Kuvajt, Vietnam a pod.

Inflačné dlhopisy a dlhopisy s variabilným kupónom

Robotika a umelá inteligencia – predpokladáme pokračovanie v raste

FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet) – ďalších 6 – 10 percent

Berkshire Hathaway – očakávaný nárast v roku 2018 o ďalších desať percent

Najzaujímavejšie IPO očakávané v tomto roku: Aramco (SAE, ťažba ropy), Zuora, Acquia, Apttus (softwarové spoločnosti) a Zscalar (IT bezpečnosť), Lyft (operátor), Pinterest (sociálna sieť), Spotify (streamovanie)


Očakávané geopolitické udalosti:

– Pokračujúce utesňovanie monetárnej politiky Fedu a ECB

Parlamentné voľby v Taliansku (marec) s rizikom referenda o vystúpení krajiny z eurozóny

Brexit – vyjednávanie podmienok viazne, v hre je aj tvrdý brexit

Vznik novej nemeckej vlády na úkor spomalenia integračných procesov eurozóny

– Populistická politika amerického prezidenta Donalda Trumpa

– Zhoršujúci sa jadrový konflikt so Severnou Kóreou

– Pokračujúci odpor proti establišmentu a nedôvera v tradičný politický systém

– Tlak producentov ropy vrátane OPEC-u na rast cien ropy


Odporúčania pre retailových investorov:

– Vyvarovať sa zásadným investičným omylom (bežný účet, investovanie do garantovaných fondov v 2. pilieri …)

– Poradiť sa s objektívnym a nezávislým poradcom

Investovať postupne a priebežne. Zbytočne nešpekulovať


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial