Piatok 24. január. Meniny má Timotej

Ak by bolo referendum dnes, väčšina Britov by sa vyjadrila proti zotrvaniu v únii

Voľby vo Veľkej Británii sa uskutočnia už tento štvrtok. Ich výsledok bude mať zásadný vplyv na budúce referendum o zotrvaní krajiny v EÚ. Horúcou témou volebného súboja je i obrovská enkláva imigrantov, do ktorej sa rátajú i Slováci. 

O aktuálnych otázkach a motívoch, ktoré vedú britských voličov sme sa rozprávali s investičným riaditeľom spoločnosti Fidelity Tobym Gibbom. Hoci ako ekonóm uznáva nesporné výhody prisťahovalectva, antimigrantské nálady označuje ako prirodzenú ľudskú reakciu.

  • Pôsobíte v Londýne. Vo Veľkej Británii je v súčasnosti veľmi aktuálna otázka volieb a následne možného referenda o zotrvaní v Európskej únii. Ako vidíte situáciu v tomto smere? 

Politická situácia v Spojenom kráľovstve je veľmi neistá. Historicky, dve hlavné strany – konzervatívna a liberálna, vyhrali až 99 percent volieb a je len otázkou nedávnej minulosti, od kedy máme, podobne ako iné európske krajiny, diverzifikovanejšiu  politickú scénu.

Keď sa pozrieme na predvolebné prieskumy, je veľmi nepravdepodobné, že jedna strana dokáže získať väčšinu, aby mohla zostaviť vládu. Pravdepodobným výsledkom je menšinová vláda, alebo forma koalície.

K referendu o zotrvaní v EÚ dôjde len vtedy, ak sa k moci dostanú konzervatívci, pretože labouristi ani liberálni demokrati ho v agende nemajú. No keď sa pozrieme na možnú budúcu vládu, mohol by to byť opäť David Cameron, ktorý bude vyjednávať s EÚ nové podmienky európskej zmluvy a bude sa pokúšať o získanie ústupkov. To, ako sa mu to podarí, do veľkej miery ovplyvní výsledok referenda.

Jedným z nárokov budú obmedzenia v imigračnej politike. Myslím si ale, že v tomto sa D. Cameronovi veľké ústupky nepodarí vyjednať, pretože voľných pohyb osôb je jedným zo základných pilierov európskych zmlúv. Vo Veľkej Británii, no i naprieč celou Európou, totiž môžeme pozorovať nárast popularity extrémne naladených strán. Či už ide o separatistické, alebo protieurópske strany. Vidíme to vo Fínsku, Španielsku, Grécku ale i v Nemecku a iných krajinách.

To je podľa mňa jedna zo spoločných hrozieb naprieč Európou. Možno bude z tohto pohľadu EÚ viac otvorená požiadavkám Británie, keď si uvedomí, že nejde len o jej požiadavky, ale podobné prichádzajú z viacerých krajín.

  • Je pravdou, že Európa ako i Veľká Británia sa v poslednom období dosť radikalizovali. Zosilneli protiimigrantské nálady. Čím si to vysvetľujete?

Myslím, že tento vzostup ľavicových alebo pravicových extrémistických strán sa nedeje vo viacerých krajinách náhodou. Je to podľa mňa následok dlhovej krízy eurozóny, vysokej nezamestnanosti mladých. Nezamestnanosť mladých v periférnych krajinách je napríklad dnes vyššia ako bola v USA počas Veľkej hospodárskej krízy. Dnes síce už klesá, no v Španielsku je to už niekoľko rokov zhruba 50 percent. Sú tam teda ľudia, ktorí absolvovali univerzitu a sú tri, či päť rokov bez práce. Je to štrukturálny problém, na ktorého vyriešenie je treba čas. Toto všetko sú podľa reakcie na úsporné opatrenia, ktoré EÚ musela prijať.

  • Vo Veľkej Británii žije i veľká skupina Slovákov, podobne ako iných  národov z východnej a strednej Európy. Ako sa vy osobne pozeráte na otázku imigrantstva. Predstavuje podľa vás prínos do ekonomiky a kultúry alebo je to naopak viac záťaž sociálneho systému?

Toto je veľmi zložitá a emotívna otázka. Imigrácia je pozitívna pre každú ekonomiku. Najlepším príkladom je USA, ktoré má vďaka imigrácii, najmä z Mexika, oveľa mladšiu populáciu ako Európa. USA je vďaka tomu dlhodobo veľmi príjemným miesto na investície.

No dlhová kríza a následne politika úspor boli pre niektoré krajiny veľmi bolestivé. Tak to bolo i vo Veľkej Británii, kde boli síce zavedené, podobne ako v USA, nízke úrokové sadzby, no vláda bola veľmi tvrdá ohľadom fiškálnej politiky. Úspory teda boli veľmi tvrdé a vyžiadali si svoju daň najmä vo verejnom sektore.

A v niektorých regiónoch UK je verejný sektor hlavným zamestnávateľom. V Londýne a južnej časti krajiny to tak nie je, ale na severe sa zamestnanosť odvíja výrazne od verejnej správy. V týchto regiónoch sme teda zaznamenali citeľný nárast nezamestnanosti.

Je to teda síce nešťastné, ale myslím, že je to prirodzená ľudská reakcia, hľadať nejakého vinníka. Často sa tou obeťou stali imigranti. Nie je to fér, pretože ľudia prichádzajúci z rôznych krajín prinášajú svoje zručnosti, robia dobre svoju prácu, a robia i to, čo Briti nevedia, alebo nechcú robiť. Myslím, že je to dobré pre ekonomiku. No táto prirodzená ľudská reakcia je napríklad dôvodom pre rast popularity strany Independence, ktorá je silne protiimigrantská.

  • Ako by sa podľa vás mohli vyjadriť britský voliči v prípadnom referende o zotrvaní v EÚ?

Neviem, ako budú vyzerať budúce rokovania o európskych zmluvách. No v situácii, ako sú dnes postavené, si myslím, že väčšina Britov by hlasovala proti zotrvaniu v únii. Hovorím o situácii, ak by bolo referendum dnes. No uvidíme, ako bude vyzerať kampaň strán, ktoré sú za členstvo EÚ a za koho sa postaví podniková sféra. Podpora biznisu bude totiž veľmi dôležitá, podobne ako tomu bolo v Škótsku, kde sa podnikatelia postavili za zotrvanie v Spojenom kráľovstve. To môžu byť faktory, ktoré môžu zmeniť nálady. Kľúčové ale budú ústupky zo súčasných zmlúv, ktoré dostaneme.

  • Ďakujem za rozhovor.

 

toby-gibb Toby Gibb je investičným riaditeľom v spoločnosti Fidelity. Venuje sa európskym akciám.  K jeho hlavným úlohám patrí produktový manažment a styk s klientmi. Má v odbore jedenásťročné skúsenosti. Svoju kariéru začal v roku 2001 v oblasti správy aktív ako analytik pre spoločnosť TT International. V roku 2005 sa stal investičným  špecialistom v spoločnosti Henderson Global Investors. Do spoločnosti Fidelity nastúpil v roku 2009 ako produktový manažér. Ukončil bakalárske štúdium na Exeter University s vyznamenaním a je certifikovaným finančným analytikom CFA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *