Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Ak hľadáte čisto vkladový produkt, na stavebné sporenie sa príliš nepozerajte

Stavebné sporenie je v mnohých domácnostiach ešte stále využívaným a obľúbeným finančným produktom financovania bývania.

Používa sa na kúpu, výstavbu, rekonštrukciu alebo opravu nehnuteľnosti. Je podporované štátom vo forme štátnej dotácie – takzvanej štátnej prémie, čo najmä v minulosti prispelo k obľúbenosti tejto služby. Poďme sa však pozrieť bližšie na to, či sa aj v roku 2020 oplatí vkladať svoje peniaze do stavebného sporenia alebo ide o produkt z minulého tisícročia.

Štátna prémia v roku 2020

Ministerstvo financií SR  ponechalo pre tento rok výšku štátnej prémie na úrovni 2,5 percenta, rovnako ako v roku 2019. Aj maximálna nominálna výška štátnej prémie je pre tento rok totožná s tou z roku 2019. Najviac je tak možné na štátnej prémii získať 70 eur ročne.

V grafe nižšie je vyobrazená zmena percentuálnej výšky štátnej prémie od vzniku stavebného sporenia v roku 1993 do súčasnosti. V prvých rokoch stavebného sporenia bola prémia stanovená až na 40 percent z ročného vkladu. Štát chcel vtedy rozprúdiť výstavbu bytov a podporu mladých rodín. Aktuálna výška štátnej prémie 2,5 percenta, čo jasne hovorí o zmene jeho priorít.

Okrem percenta prémie rozhoduje o výslednej sume štátnej podpory aj výška vkladu. Čím viac človek vloží, tým je suma štátnej prémie vyššia. Platí to však len teoreticky. Maximálna suma štátnej prémie je totiž zákonom obmedzená. Od minulého roku je to 70 eur. Aj keby človek vložil ročne 10 tisíc eur, výška jeho prémie bude stále len 70 eur. Na získanie maximálnej prémie tak „stačí“ ročne vložiť 2800 eur.

Slovo stačí je v úvodzovkách, pretože súčasné nastavenie stavebného sporenia robí získanie plnej štátnej prémie pre mnohých nedosiahnuteľné. Ročný vklady 2800 eur je mesačne 233 eur. Pre človeka s mesačným príjmom do 1420 eur tento rok, čo je jednou z podmienok na získanie prémie, je to nedosiahnuteľne suma.

Vývoj maximálnej štátnej prémie a ročného vkladu potrebného na jej získanie znázorňuje nasledovný vklad.

 

Základné charakteristiky produktu

V roku 2020 je na získanie štátnej prémie potrebné splniť nasledujúce podmienky:

1/ Príjem žiadateľa nesmie presiahnuť 1,3 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Tento rok je to teda 1420 eur.

2/ Maximálna štátna prémia je 70 eur.

3/ Vklad potrebný na dosiahnutie plnej prémie je 2 800 eur ročne.

4/ Maximálna štátna prémia sa poskytuje len za vklady, ktoré prídu na účet v prvej polovici roka. Pri vklade v druhej polovici štát limituje prémiu na polovicu, teda na 35 eur.

5/ Nárok na štátnu prémiu zaniká pri počas čerpania medziúveru.

6/ Okrem štátnej prémie sa vklady zhodnocujú aj štandardným depozitným úrokom. Nevypláca ho štát ale stavebná sporiteľňa. Ponuka troch stavebných sporiteľní na trhu sa pohybujú od 0,1 do 1,4 percenta.

7/ Netreba zabudnúť ani na poplatky ktoré so stavebným sporením súvisia a ktoré vplývajú na celkové zhodnotenie vložených finančných prostriedkov. Ide o poplatok za uzatvorenie zmluvy, ktorý sa platí jednorazovo a ďalej ročný poplatok za vedenie účtu. Jeho výška sa pohybuje od 13 do 24 eur ročne.

Okrem sporenia aj stavebný úver

Z uvedeného vyplýva, že stavebné sporenie má už časy svojej najlepšej správy za sebou. Spoliehať sa na štátnu prémiu, ktoré z neho robila najlepší depozitný účet na trhu, sa dnes nedá. V ponuke sa nájdu aj lepšie vkladové produkty.

Napriek tomu stavebné sporenie zažíva dnes svoju renesanciu. Dôvodom je druhá polovica tejto finančnej služby – úverovanie. V časoch, keď je hypotékou možné financovať len 80 percent hodnoty nehnuteľnosti, je stavebné sporenie a stavebný úver vhodnou formou ako sa dopracovať k zvyšným 20 percentám potrebným na financovanie vysnívaného bývania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial