Nedeľa 16. decembra. Meniny má Albína

Hongkonský dolár: Ak padne hlava, vyhráte; ak znak, neprehráte

Jedna z najzaujímavejších vecí, ktorá sa momentálne deje v Hongkongu, je postupné zbavovanie sa amerického dolára a dokonca i miestneho hongkonského dolára a ich nahradzovanie čínskym juanom. Očividné znaky takéhoto vývoja by sme mohli badať pri prechádzke samotným mestom, kde obchody s ochotou akceptujú čínsku menu za tovar, ktorý predávajú.

Všetky zmenárne taktiež zobrazujú kurz hongkonského dolára v pomere k čínskemu juanu oveľa častejšie ako kurz amerického dolára voči doláru hongkonskému. Ide tak vlastne o živý ekonomický experiment.

Hongkong má dlhú dobu jednu z najslobodnejších ekonomík v rámci celého sveta: miestni obyvatelia sa môžu rozhodnúť, ktorú menu budú akceptovať (a v ktorej si budú sporiť), či je to hongkonský dolár, americký dolár, čínsky juan, zlato, alebo hocičo iné.

Účty v bankách vo viacerých menách sú tu skôr pravidlom ako výnimkou a môžete medzi nimi slobodne vykonávať operácie niekoľkými kliknutiami myšou, alebo telefonicky. Systém bankovníctva teda funguje v Hongkongu diametrálne odlišne v porovnaní s Európou alebo USA.

Vklady denominované v čínskej mene sa v hongkonských bankách v tomto roku viac ako strojnásobili, po tom, čo ľudia hľadajú spôsoby ako uchrániť kúpnu silu svojich peňazí. Keďže je hongkonský dolár pevne zviazaný s dolárom americkým, Hongkong prakticky importuje americkú infláciu. A je to cítiť. Nakoľko je Hongkong iba o niečo viac ako vyprahnutá hornatina, takmer všetko sa musí doviezť. Ceny potom rastú podľa toho ako sa americký dolár znehodnocuje.

Aby obyvatelia zabránili neustálej strate kúpyschopnosti ich finančných prostriedkov, mnoho z nich presúva svoje úspory práve do čínskeho juanu. I keď juan takmer presne kopíruje vývoj amerického dolára, čínska mena sa stabilne zhodnocuje a jej potenciál do budúcna je obrovský, najmä po tom, keď sa Číňania rozhodnú nechať juan „voľne plávať“.

Americká politika vysokej (budúcej) inflácie bude mať nevyhnutne za následok, že hongkonské menové autority prídu s určitým typom schémy, ktorá zviaže hongkonský dolár k juanu (a nie k americkému doláru), alebo možno úplne nahradí hongkonský dolár čínskym juanom.

To by bol veľmi populárny krok. Hongkong je jedným z mála miest na zemi, kde existuje tzv. pozitívna miera úspor – pomer pôžičiek k depozitom v bankovom systéme sa pohybuje približne na úrovni 82%, čo znamená, že sa požičia iba 82 centov na každý dolár uložený v banke.

Následkom toho by boli sporitelia veľmi potešení, keby boli svedkami revalvácie hongkonského dolára, jeho zviazaním k čínskemu juanu pri súčasnom pevnom výmennom kurze juan/dolár na úrovni 6,50. Súčasný výmenný kurz hongkonského a amerického dolára je totižto 7,80.

Rozhodnutie prehodnotiť súčasné naviazanie hongkonského dolára na americký dolár je veľmi reálne, keď si uvedomíme, že samotná vláda v Hongkongu operuje s rozpočtovým prebytkom, ktorý má nebývalé rozmery. Jasným dôkazom toho je nedávne vyhlásenie vlády, ktorá deklarovala, že každému rezidentovi, ktorý má ako trvalý pobyt uvedený Hongkong, vráti HK$6000 (US$770).

Hodiny, ktoré odpočítavajú čas do revalvácie hongkonského dolára, tikajú veľmi rýchlo. A práve to nás privádza k zaujímavej investičnej príležitosti. Ak by ste sa chceli zbaviť amerického dolára, môžete na to využiť meny, ktorých ekonomické fundamenty sú predsa len o čosi lepšie ako tie americké, spomeňme napríklad austrálsky, alebo kanadský dolár. Avšak každý z nás predsa len vie, že aj v prípade týchto mien je volatilita vysoká a existujú obdobia, kedy ich hodnota v porovnaní so zelenou bankovkou prudko klesá.

Ak by ste však svoje úspory držali v hongkonských dolároch, riziko straty je minimálne. Najhoršie, čo sa môže stať je situácia, kedy si táto mena udrží svoj status quo voči americkému doláru, t.j. súčasné pevné menové zviazanie s americkou menou na hodnote 7,80. V takom prípade si budete môcť kúpiť za svoje hongkonské doláre rovnaké množstvo amerických dolárov ako dnes.

Avšak uskutočnením takéhoto obchodu získate „bezplatne“ call opciu v prípade, keď sa hodnota hongkonskej meny zvýši. Situácia je teda podobná nadpisu komentára: Ak padne hlava, vyhráte; ak znak, neprehráte. A to je rozhodne typ obchodu, ktorý by mal každý rozumný investor zvážiť.

Autor je analytik TRIMBroker, spracované poda Tima Staermosea, ilustračné foto: sxc.hu.

Obchodujete na Forexe?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *