Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Ak príjmete od niekoho falošné bankovky, stratu znášate vy

EURO Peter Apolen 09.08.2016 | 00:00 0 Komentárov

Čo robiť ako sa Vám dostala do rúk podozrivá bankovka? Pravidiel je niekoľko. Isté však je, že ak ide naozaj o falzifikát, stratu znášate vy. Ste povinní bankovku odovzdať polícii. Náhradu jej hodnoty však nedostanete. Ak by ste stratu chceli preniesť na niekoho iného a bankovou ďalej zaplatiť, dopúšťate sa trestného činu s trestom odňatia slobody.

Centrálna banka radí, že ak si nie ste istí, či je bankovka pravá, mali by ste ju zaniesť do najbližšej komerčnej banky. Tam jej pravosť spoľahlivo posúdia. V prípad, ak už viete, že v rukách držíte falzifikát, treba okamžite informovať políciu

Spolupracovať s políciou

Pre tých, ktorí s bankovkami prichádzajú do kontaktu profesionálne, existuje niekoľko pravidiel. Mala by byť vždy k dispozícii možnosť poradiť sa s vyškoleným špecialistom. Ani v bežných obchodoch už nie sú zriedkavé ani technické pomôcky – napríklad lampa ultrafialovým svetlom. V prípade, ak je to možné, je dobré zdržať osobu, ktorá podozrivou bankovkou platí, do príchodu polície. Ak je ale osoba agresívna, odporúča sa do sporov s ňou sa nepúšťať. Polícia určite ocení aspoň opis podozrivej osoby. Ak odchádza autom, je treba si zapísať jeho evidenčné číslo.

Je dobré si uvedomiť, že ak by ste bankovku, hoci aj omylom, vydali ďalšiemu zákazníkovi, alebo ňou niekde inde zaplatili, budete musieť polícii vysvetľovať, ako sa k vám falzifikát dostal. A stávate sa zároveň podozrivým. Polícia totiž tieto prípady vždy veľmi dôkladne vyšetruje. Trestné sadzby za výrobu, alebo aj distribúciu falošných bankoviek sa dostávajú i nad desať rokov na tvrdo. Všetky informácie, o osobe, ktorá bankovkou zaplatila, teda pomôžu nie len polícií, ale i vám.

Počty zachytených falzifikátov

Prípady falšovania alebo distribúcie nie sú na Slovensku ojedinelé. V januári sa podarilo odhaliť pokus uviesť do obehu na Slovensku vyrobené falošné bankovky v hodnote 54 tisíc eur. Išlo o falzifikáty stupňa tri, čo sú veľmi „vydarené“ kópie. Nie tak nadaným, ale za to odhodlaným falšovateľom bol len 19 ročný študent, ktorému teraz hrozí desať rokov. Koncom minulého roka zas slovenská polícia odhalila medzinárodný prípad, keď talianska mafia chcela z originálneho bankovkového papiera na Slovensku a Česku falšovať peniaze vo veľkom.

V roku 2014 hlásila slovenská NBS medziročný nárast pokusov o falšovanie až 70 percent. Minulý rok bol však najhorší. V celej Európe bolo zachytených 900 tisíckusov falzifikátov, čo je od zavedenia eura v roku 2002, najviac. ECB preto musela začať konať a do obehu uviedla už tri nominálne hodnoty bankoviek v novom dizajne – 5, 10 a 20 eurovky. Nový vizuál série „Európa“ obsahuje viacej ochranných prvkov, čím by falšovanie malo byť oveľa náročnejšie.

V nasledujúcej tabuľke je uvedený polročný prehľad:

Obdobie

 

2013/1

2013/2

2014/1

2014/2

2015/1

2015/2

2016/1

Počet falzifikátov

317 000

353 000

331 000

507 000

454 000

445 000

331 000

Prvé úspechy priniesol prvý polrok tohto roka. Európska centrálna banka v prvom polroku stiahla z obehu približne o zhruba 25 percent falzifikátov menej ako v rovnakom období vlaňajška. Napriek tomu ich bolo stále úctyhodné číslo – 331 tisíc. Najviac falšované sú bankovky s nominálnymi hodnotami 50 a 20 eur. Kým tá nižšia hodnota už bola inovovaná v septembri minulého roka, 50tku čaká redizajn na jar budúceho roku.  

V nasledujúcej tabuľke je uvedené členenie falzifikátov stiahnutých z obehu v prvom polroku 2016 podľa nominálnej hodnoty:

Nominálna hodnota

 

5 €

10 €

20 €

50 €

100 €

200 €

500 €

Podiel (v %)

 

1,1%

4,8 %

31,6 %

48,2 %

11,1 %

2,0 %

1,2 %

Väčšina falzifikátov (97,6 %) bola odhalená v krajinách eurozóny. Len približne 1,7 % falzifikátov bolo odhalených v členských štátoch EÚ nepatriacich do eurozóny a menej ako 0,7 % v iných častiach sveta.

Ten, v koho peňaženke sa falošné bankovky objavia, dostal Čierneho Petra, ktorého sa bez ujmy už nezbaví. Kontrole bankoviek sa preto odporúča venovať dostatočná pozornosť. Pravosť bankoviek sa dá overiť jednoduchou kontrolou hmatom, pohľadom a naklonením. Postup je opísaný v sekcii o eure na internetovej stránke ECBa na stránkach jednotlivých národných centrálnych bánk. Ak ochranné znaky nepoznáte, prvou kontrolou je porovnanie podozrivého platidla s inými, ktoré sú pravé.

Banky sa okrem snažia rôznymi prostriedkami informovať verejnosť o tom, ako rozlíšiť pravé bankovky od falošných, a takisto pomôcť profesionálnym spracovateľom peňazí v tom, aby boli ich zariadenia na spracovanie hotovosti schopné spoľahlivo identifikovať falzifikáty a sťahovať ich z obehu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial