Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Ak veríte, že akcie v januári porastú, stavte na IT!

Od roku 1990 vzrástol index S&P 500 v januári v priemere o 0,4 percenta. Ak vezmeme do úvahy časový rad od roku 1928, januárový výnos sa strojnásobí na 1,2 percenta. Okrem toho bol od dvadsiatych rokov minulého storočia január v 63% prípadov pre index pozitívny. Investori majú preto v prvom mesiaci roka 2012 pred sebou pravdepodobnosť, že sa trhu bude dariť.

Z pohľadu jednotlivých sektorov sa, ak bol január pozitívny, najlepšie darilo IT a ak sa trhu nedarilo, bol IT sektor, ktorý sa vyvíjal relatívne lepšie – dobrou voľbou v prípade, že trh vykročí zlou nohou.

Ktorým odvetviam sa darí?

Ak budeme predpokladať, že aj tento január bude pozitívny, ktoré sektory budú pravdepodobne rásť? Pri pohľade na graf 1 je zrejmé, že IT sa v januári naozaj darí, ale to je čiastočne skreslené boomom na konci deväťdesiatych rokov a na začiatku roku 2000. Ďalej patria k odvetviam s dobrou januárovú výkonnosťou financie, priemysel a tovar nie každodennej spotreby.

A čo keď január na trhoch skončí stratou? Z grafu 2 je zrejmé, že najhoršie sa v tomto prípade darí telekomunikáciám. To nepredstavuje len opačnú stranu mince bubliny IT, aj keď toto obdobie bolo náročné aj pre telekomunikácie. Dnes sa do vývoja telekomunikácií stále viac premieta oblasť tovarov dlhodobej spotreby, ktorá je oveľa viac cyklická než telekomunikácie.

Financiám sa aj vďaka obrovskému prepadu o 26,5 percenta v januári 2009 tiež výrazne nedarí. Ak január 2009 vynecháme, tratia financie v prípade negatívneho januárového vývoja 3,1%, čo je priemer.

Ak január skoční stratou, sú ako cyklické sektory negatívne dotknuté tiež materiály a priemysel.

Ak sa pozrieme len na IT, je zrejmé, že v dobrých časoch predvádza skvelý výkon (6,6%) a v zlých časoch sa chová priemerne (-3,4%), tzn. že pomer dobrého a zlého scenára je 1,9. Index S & P500 má tento pomer na hodnote 0,7. Skrátka, je lepšie byť v IT akciách.

Ktoré akcie vybrať?

Zamerajme sa na akcie s vysokou betou (viac ako 1,5), tzn. firmy, ktoré rastú viac než zvyšok trhu. Aby sme vybrali skutočne kvalitné firmy, zúžime výber na tie, u ktorých došlo k zvýšeniu očakávaní vo výške zisku. Z toho nám vypadne 12 firiem, ktoré sú v tabuľke nižšie.

Poznámka: Tieto firmy sa nebudú pravdepodobne správať rovnako ako celý sektor. Ide o firmy s vysokou beta, takže štatisticky strácajú viac ako trh v prípade, že január bude negatívny.

Autor je akciový analytik Saxo Bank.

Čo očakávate od roku 2012?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *