Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Akcie naďalej pokračujú vo svojom rastom ťažení

Akciové trhy si nedávno zapísali už piaty rok neustávajúceho býčieho trhu. Hoci tento rok naznačil spomalenie a makroekonomické výsledky mierne spomalili akcie sú stále atraktívnou triedou aktív. Rastú najmä trhy v rozvinutých krajinách, čo kompenzuje isté ochladenie rastu v rozvojových ekonomimikách.

Doteraz nevídaný býčí trh nie je zďaleka nakonci 

Svetové akcie vyrástli oproti svojim minimám zo začiatku marca 2009 o viac ako 174 percent. A navyše sa zdá, že tento doteraz nevídaný býčí trh nie je zďaleka nakonci s dychom. Ocenenie je stále o 0,35 smerodajnej odchýlky pod historickým priemerom (merané od roku 1996), a je preto ťažké tvrdiť, že sa akcie ocitli v teritóriu prehriatia. Podobné ocenenia v skutočnosti predstavujú slušný východiskový bod pre akciové výnosy – v porovnaní s inými triedami aktív. Býčí trh tak ešte nepovedal svoje posledné slovo. 

msci-versus-valuation

Ekonomika už nehrá žiadnu úlohu

História už investorom ukázala, že ocenenie je kľúčovou zložkou pre meranie budúcich výnosov akejkoľvek triedy finančných aktív. Ak je ocenenie na akciovom trhu nízko, sú potom následné budúce výnosy vyššie ako historické priemery a naopak. Skúmanie vývoja ekonomiky už pre investorov zďaleka toľko neznamená. A prečo si to trúfam tvrdiť ?

Ceny akcií sú síce pre ekonomiku hlavným ukazovateľom, avšak analýza vývoja ekonomiky nepomáha investorom v hodnotení, kam vlastne akcie smerujú. Išlo by totiž o zamieňanie príčiny a dôsledku, čo je veľmi ošemetné. Avšak súčasný stav ekonomiky nám pekne ukazuje, čo sa s akciovými výnosmi vlastne deje. Práve z tohto dôvodu k nemu mnoho analytikov rado prihliada.

A aký príbeh nám teda ekonomika rozpráva práve teraz? Akciové trhy ďalej rastú, čo signalizuje očakávanú expanziu ekonomiky. Dáta tieto očakávania aj naďalej potvrdzujú, a to napriek nedávnym miernym revíziám niekoľkých makroekonomických ukazovateľov. Index národnej aktivity chicagského Fedu, ktorý sleduje 85 širších ekonomických indikátorov, stále dokazuje, že americká ekonomika rastie rýchlejšie, než ukazuje celkový rastový trend.

Tiež v Európe ukazovateľ s názvom Eurocoin Growth Indicator naberá na sile, a potvrdzuje tak lepšie výsledky európskych ekonomík. Spomaľujú iba ekonomiky rozvíjajúcich sa trhov. Aj medzi nimi však nájdeme niektoré, ktorým sa darí dobre (Afrika) . Nezabúdajte na to, že približne 62 percent svetového HDP stále pochádza z krajín s vyššími príjmami. Rastúca ekonomická aktivita vo vyspelých štátoch preto viac ako vyrovnáva spomalenie, ktoré sa dotklo niektorých rozvíjajúcich sa krajín.

chikago-index

Medzi akciami a dlhopismi opäť zavládol normálny stav

Ďalším spôsobom, ako posúdiť akcie a ich budúce výnosy, je možnosť pozrieť sa na desaťročné kĺzavé celkové výnosy z akcií a dlhopisov. Už v minulosti sme sa mohli presvedčiť o tom, že sa ročná riziková prémia u akcií pohybuje v rozmedzí 3, 2 až 4, 2 percenta (pozri sivá oblasť na nižšie uvedenom grafe). A graf nám tiež znázorňuje, že akcie v posledných desať rokoch prinášali o 20 percent vyššiu návratnosť než dlhopisy. Aj tie majú síce dobré výsledky, avšak stále je to menej ako 37 – až 51-percentné rozmedzie, ktoré by zodpovedalo rizikovej prémii u akcií. Keď to všetko vezmeme do úvahy, akcie vychádzajú oproti dlhopisom ako tá lepšia voľba.

equities-versus-bonds

Autor je akciový stratég Saxo Bank.

Aká budúcnosť čaká podľa vás tento akciové trhy?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *