Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Akcie pred voľbami padajú. Máme dôvod na obavy?

Investori majú strach z nadchádzajúcich volieb v USA. Akcie tento týždeň prudko klesajú. Predstavuje tento prepad začiatok nového trendu, alebo len príležitosť pred ďalším rastom trhov po voľbách?

Index S&P 500 dosiahol v polovici októbra úroveň 3534. Išlo o druhú najvyššiu hodnotu v tomto roku. Odvtedy však akcie klesajú. Včera končil S&P 500 na úrovni 3 390, čo je pokles o takmer päť percent.

Ekonomiku opäť trápi pandémia koronavírusu

Za poklesom je viacero dôvodov. Jedným z nich je aktuálny vývoj epidemickej situácie, ktorá sa zhoršuje v USA aj vo svete. Priemerný prírastok počtu novo nakazených za uplynulých sedem dní v USA dosiahol 68 767, čo je nový rekord. Aj do spojených štátov už teda definitívne dorazila druhá vlna pandémie.

V Európe sa denný prírastok infikovaných pohybuje na hodnote 200 tisíc, čo je dvojnásobná hodnota oproti stavu spred dvoch týždňov. Hoci nateraz nedochádza k plošnému zatváraniu ekonomík, ako tomu bolo na jar, obmedzené sú celé sektory najmä služby a cestovný ruch. To predstavuje pre akcie nepríjemný protivietor.

Balík stimulov je stále v nedohľadne

Ďalším dôvodom sú politické riziká. Investori sa už rozlúčili s predstavou, že do volieb bude schválený masívny balík nových vládnych stimulov. Nateraz nie je známa ani jeho výška ani štruktúra. Problém je v tom, že Demokrati a Republikáni sa nevedia dohodnúť.

Demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov už síce schválila návrh v hodnote 2,2 bilióna amerických dolárov, čo by bola najväčšia štátna pomoc v histórii USA, Senát však ovládajú Republikáni. A pred voľbami sa politické kompromisy hľadajú ťažko. Nádeje sa preto upínajú k voľbám, ktoré okrem nového prezidenta zmenia aj zloženie Senátu.

Kto bude novým americkým prezidentom?

K voľbám sa viaže aj ďalšie politické riziko. Ešte donedávna panovalo na trhoch presvedčenie, že ak sa stane novým americkým prezidentom Joe Biden, bude to pre finančné trhy zlá správa. Ten totiž avizuje zrušenie daňových úľav pre firmy, ktoré zaviedol Donald Trump.

Inými slovami, víťazstvo J. Bidena by znamenalo zvýšenie firemných daní. Saxo Bank očakáva, že ak by k tomu došlo, prinieslo by to pre index S&P 500 pokles až o desať percent. Aktuálne prieskumy favorizujú vo voľbách J. Bidena. Nad D. Trumpom vedie o 7,8 percenta.

Investorov teda sužuje neistota z ďalšieho vývoja ekonomiky. Hoci obavy z víťazstva J. Bidena a zvyšovania daní už medzičasom mierne opadli, keď ich vyvážila lákavá vidina rýchleho schválenia balíka stimulov, voľby stále predstavujú jednu veľkú neznámu a to investori nemajú radi.

Najprv bude zle, aby potom mohlo byť lepšie

„Máme tu predvolebný trh. Ak sa zmení na povolebný, nervozita investorov sa zmení v nové ťaženie,“ myslí si Tom Lee, hlavný analytik spoločnosti Fundstrat Global Advisors. Otázka týkajúca sa stimulov podľa neho nie v tom, či bude balík schválený, ale kedy k tomu dôjde.

„Je pravdepodobné, že predtým ako bude lepšie, bude musieť byť horšie,“ naznačuje Ed Keon, chief investment officer at QMA. Nepredpokladá však, že na trhu teraz došlo k obratu trendu. „Je nepravdepodobné, že ide o začiatok masívneho výpredaja. Firemné fundamnety sú stále dobré. Dokazuje to aj prebiehajúca sezóna oznamovania hospodárskych výsledkov,“ hovorí.

„Som presvedčený, že budeme svedkami povolebnej rely poháňanej kombináciou dobrých firemných výsledkov, veľmi nízkych sadzieb a úľavou politického rizika,“ dodáva.

Barry Knapp, managing partner v Ironsides Macroeconomics pripomína, že výsledky volieb zvyčajne vždy prinesú na akciové trhy dávku optimizmu. Akcie historicky od volieb až do konca roka zvyknú posilniť.

Uzná D. Trump výsledok volieb?

Zdá sa teda, že aktuálny pokles by mohol by zaujímavou príležitsťou na nákup akcií za nízke ceny. Nevyriešeným politickým rizikom ešte zostáva tesný výsledok volieb. Ak bude pomer hlasov vyvážený, D. Trump už avizoval, že voľby neuzná ako právoplatné. Politická neistota a prípadné posudzovanie legitímnosti volieb najvyšším súdom, by určite priniesli na finančné trhy ďalšiu volatilitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial