Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Akcie sa nesú na vlne optimizmu a investorom prinášajú nadpriemerné výnosy

Rast akciových trhov sa nezastavil ani v decembri, keď okrem amerických prepisovali historické rekordy aj európske. Hlavným motorom rely bolo uzavretie „fázy jeden“ čínsko- americkej obchodnej dohody, čo podporilo najmä rozvíjajúce sa trhy.

♣ Pokles geopolitických rizík, najmä hrozby obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou, makrodáta potvrdzujúce oživenie globálnej ekonomickej aktivity, ako aj zlepšenie sentimentu pre uvoľnenie menovej politiky. Tieto faktory sa pretavili do poklesu cien, a teda rastu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov pri súčasnej kompresii rizikových prirážok zvyšku dlhopisového sveta.

♣ Zlato sa vďaka rastu v samotnom závere roka dostalo nad 1 500-dolárovú métu, čo môže mať na svedomí kombinácia nízkej likvidity, defenzívnejšieho postavenia časti obchodníkov pred začiatkom roka 2020 či skryté kvantitatívne uvoľňovanie Fedu.

♣ Ropa si v decembri pripísala výrazné zisky, keď čiastočná sino-americká obchodná dohoda odstraňuje neistotu vo svetovej ekonomike, čím zlepšuje prospekty jej rastu, ako aj rastu dopytu po tejto komodite. Plusom bola aj dohoda krajín OPEC+ o predĺžení a prehĺbení obmedzení ťažby.

♣ Dolár ako bezpečný prístav sa dostal na konci roka pod predajný tlak, keď ustupovala nervozita z protekcionizmu v zahraničnom obchode. Dopyt po americkej mene oslabuje aj pre očakávanie zníženia diferenciálu ekonomického rastu medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta v nasledujúcom roku.

Akcie sa niesli na vlne optimizmu

Hlavné svetové akciové trhy pokračovali v decembri v rely začatej koncom leta, pričom americké akcie prepisovali historické maximá. Rekordné úrovne z jari 2015 konečne pokorili aj európske trhy. Lokomotívou rely bolo uzatvorenie „fázy jeden“ čínsko-americkej obchodnej dohody, ktorá by mala znamenať aj postupné odstránenie vzájomných dovozných ciel. Znamená to výrazný ústup neistoty okolo protekcionizmu v medzinárodnom obchode, čo by malo zlepšiť rastové vyhliadky globálnej ekonomiky.

Najviac z toho posunu profitovali emerging trhy, ktoré predtým najviac doplácali na rast obchodných bariér. Plusom pre akcie bol aj holubičí slovník Fedu na jeho ostatnom zasadnutí, keď naznačil, že počas celého roka 2020 nezvýši sadzby.

Najmä európskym trhom pomohlo jasné víťazstvo vládnucej Konzervatívnej strany premiéra Borisa Johnsona v predčasných britských parlamentných voľbách s absolútnou väčšinou kresiel v dolnej komore zákonodarného zboru, čo zlepšuje prospekty skorého mäkkého brexitu.

Výnosy bezpečných dlhopisov v reakcii na dobré správy vzrástli

Pokles geopolitických rizík pri zakopávaní sekery obchodnej vojny medzi dvomi veľmocami, makrodáta potvrdzujúce oživenie globálnej ekonomickej aktivity, ako aj sentiment zlepšujúci uvoľnenie menovej politiky, kde okrem ECB de facto robí skryté kvantitatívne uvoľňovanie aj Fedu, sa pretavili do poklesu cien, a teda rastu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov pri súčasnej kompresii rizikových prirážok zvyšku dlhopisového sveta.

Desaťročný nemecký výnos sa posunul nad -0,2 percenta, čo je najvyššia úroveň od leta, k čomu dopomohlo aj praktické vylúčenie tvrdého brexitu z možných scenárov v reakcii na výsledky britských parlamentných volieb s jasným víťazstvom vládnucich konzervatívcov pod vedením premiéra Borisa Johnsona. Aj v prípade dlhopisov dosiahli najväčšie zisky tie z emerging sveta, k čomu prispelo aj oslabenie sa dolára.

Zlato prekvapilo tesne pred koncom roka

Zlato sa počas väčšiny decembra držalo v defenzíve, teda hlbšie pod 1 500-dolárovou métou. Dopyt po bezpečných prístavoch v časoch zlepšujúcich sa vyhliadok svetovej ekonomiky totiž klesal.

Až vďaka rastu v samotnom závere roka sa dostal žltý kov k 1 520 dolárom, čo môže mať na svedomí kombinácia nízkej likvidity, defenzívnejšieho postavenia časti obchodníkov pred začiatkom roka 2020 či poukazovanie na skryté kvantitatívne uvoľňovanie Fedu, ktorému dynamicky rastie súvaha pri snahe o upokojenie turbulencií na peňažných trhoch. Okrem toho zlato podporili aj správy o tom, že Rusko chce výrazne zvýšiť podiel zlata vo svojich devízových rezervách.

Ropa si v decembri pripísala výrazné zisky pri raste severomorského brentu o necelých šesť percent na 66 dolárov a texaského WTI takmer o 11 percent na 59 dolárov, keď čiastočná sinoamerická obchodná dohoda odstraňuje neistotu vo svetovej ekonomike, čím zlepšuje prospekty jej rastu, a teda aj rastu dopytu po tejto komodite. Plusom pre komoditu bola aj dohoda OPEC-u a s ním spolupracujúcich krajín na čele s Ruskom o predĺžení a prehĺbení obmedzení ťažby. Podporou bol aj pokles zásob amerických ropných produktov v závere roka.

Dolár sa konečne oslabil

Uvoľnenie nervozity z protekcionizmu v medzinárodnom obchode, či vlažne prijatá reč šéfa Fedu Jerome Powella po zasadnutí centrálnej banky o tom, že k zvýšeniu sadzieb pristúpi až v prípade výrazného a vytrvalého odrazu inflácie, ktorý nateraz nevidieť, znamenali červenú pre dolár. Dopyt po americkej mene sa oslaboval aj pre očakávanie zníženia diferenciálu ekonomického rastu medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta v roku 2020.

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru sa tak na konci roka dostal nad 112 dolárových centov, čo predstavovalo päťmesačné maximum. Libra si po britských parlamentných voľbách neudržala veľké zisky bezprostredne, ktoré ju priviedli voči doláru na najsilnejšie úrovne z jari 2018 a voči euru dokonca na maximá z leta 2016.

Eufóriu zo skorého doručenia mäkkého brexitu po jasnom víťazstve Konzervatívnej strany premiéra Borisa Johnsona vystriedali obavy, že Londýn a Brusel nestihnú uzavrieť dohodu o voľnom obchode do konca prechodného obdobia na konci roka 2020, ktoré Londýn odmieta predĺžiť.

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial