Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Akcie sa zotavujú po poklese spôsobenom obchodnou vojnou

V druhom štvrťroku finančné trhy znepokojoval ruch z politiky. Za posledný mesiac sa pre ne reči politikov stali dokonca kľúčovým faktorom.  Zdá sa však, že neistote je koniec. Akcie začínajú rásť a investori očakávajú výborné firemné výsledky za druhý kvartál.

USA

Hlavným dôvodom turbulencií boli Spojené štáty americké, ktoré protekcionistickými opatreniami zahájili obchodnú vojnu s celým svetom, ale v prvom rade s Čínou. Najprv to boli všeobecné clá na dovoz hliníka a ocele, potom tarify na dovoz tovaru z Číny v hodnote 50 mld. eur. Tá reagovala odvetnými clami na import v hodnote 36 mld. eur. Donald Trump teraz hovorí o druhom kole pre Čínu a uvalení ciel na autá z Európy.

Clá na oceľ sa najviac dotknú Kanady a Európy (predovšetkým Nemecka a Holandska), Ruska, Južnej Kórei, Číny a Mexika. Výsledkom toho je fakt, že USA sa na stretnutí krajín G7 ocitli osamotené aj v postoji k zrušeniu Iránskej jadrovej dohody, ako aj environmentálnej politiky.

Európa

V Európe sa predné strany novín dostala téma talianskych volieb a následných koaličných rokovaní. To, že najväčšie preferencie majú populistické strany sa vedelo už aj pred voľbami. No až následné vyjednávania umožnili vznik koalície dvoch najväčších populistických strán. Jednej zameranej proti Európe – Hnutie piatich hviezd, druhej proti migrantom – Liga severu. Do koaličnej zmluvy sa dostali pozoruhodné požiadavky ako odpustenie dlhu vo výške 250 mld. eur voči ECB, alebo zníženie povinných príspevkov do európskeho rozpočtu.

Táto neistota negatívne postihla kurz eura ako aj talianske dlhopisy. Taliansko je príliš veľké, aby sa vôbec pracovalo z možnosťou, že by opustilo eurozónu. Máme ešte v čerstvej pamäti, čo tieto špekulácie znamenali pre Európu v prípade oveľa menšieho Grécka.

Ďalšou obeťou talianskej neistoty boli akcie európskych bánk, ktoré sú však od „gréckej krízy“ v oveľa lepšom stave. Preto bola volatilita skôr krátkodobou záležitosťou.

Veľká Británia

Verejnosť v krajine je rozdelená na dva tábory. Ide samozrejme o Brexit a názor na to, aký postoj mala Británia zaujímať. Časť Britov sa domnieva, že odchod z únie by mal byť odložený. Len včera podali kvôli brexitu demisiu dvaja ministri britskej vlády – Boris Johnson a Davis Davis. Dôvodom boli rozpory s premiérkou Theresou Mayovou, ktorá je za tzv. mäkký brexit, teda dohodu s Bruselom na zotrvaní na voľnom trhu.

Centrálne banky

Politika uťahovania kohútikov pokračuje. Zatiaľ bez vážny negatívnych dopadov. Fed zvýšil v júni po druhý krát tento rok sadzby o 0,25 percentuálneho bodu. Pre zvyšok tohto roka sa počíta ešte s dvomi zvýšeniami.

Európska centrálna banka v júni oznámila, že do konca tohto roka ukončí program výkupu dlhopisov, čiže kvantitatívne uvoľňovanie, alebo ešte inak – tlačenie peňazí. Zároveň šéf banky Mario Draghi oznámil, že sadzby zostanú bezo zmeny až do konca leta 2019. Trhy to prekvapilo, pretože takýto postoj považujú za až príliš „holubičí“. Na druhej strane to trhy upokojilo, pretože v dohľadnej dobe nedôjde k zásadným zmenám v dostupnosti peňazí – likvidite trhov, aj keď vrchol už máme pravdepodobne za sebou.

Ekonomické prostredie akciám naďalej praje

Napriek týmto politickým problémom sa firmám darí. Zisky za prvý kvartál, oznamované v druhom kvartáli, prekonali očakávania. Trhy na to však nereagovali. Dôvodom ich skepsy boli práve politické turbulencie. Globálny ekonomický rast však zostáva naďalej slušný. Svetová banka počíta tento rok s 3,1 percentami. V USA by to malo byť 2,7 percenta, v eurozóne o 2,1 percenta a Čína by mala poskočiť až o 6,5 percenta.

Firmy tak môžu ťažiť z prajného ekonomického prostredia, čo by sa malo odraziť aj na ich ziskoch. Perspektívnym aktívom by tak naďalej mohli byť akcie, na rozdiel od komodít, ktoré obchodnou vojnou trpia najviac. Objavujú sa dokonca názory, že by akciové trhy dosiahnuť nové rekordy. Aktuálne sú totiž po nepresvedčivom druhom kvartáli podhodnotené, čo vytvára potenciál pre rast záujmu o ne.

Akcie aktuálne rastú v očakávaní silných výsledkov za druhý štvrťrok. Dow Jones napríklad včera stúpol o 1,31 percenta. V porovnaní s hodnotou spred mesiaca je však ešte stále nižšie o 2,5 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *