Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Akcie Walt Disney vyleteli nahor spolu s Avengermi

Ešte začiatkom apríla sa akcie spoločnosti Walt Disney pohybovali okolo úrovne 114 dolárov za akciu, no potom sa stali dve veci: oznámenie o spustení streamovacej služby a rekordný záujem o snímku Avengers Endgame.

Film mimochodom vytvoril divácky rekord aj na Slovensku, kedy po prvýkrát za jeden víkend (vrátane štvrtkovej premiéry) videlo snímku cez 120-tisíc divákov.

Najskôr však pozitívna správa o streame, ktorú spoločnosť zverejnila v polovici mesiaca a ktorá vyniesla jej hodnotu na kapitálových trhoch na nové historické maximá a ktorú neskôr podporili rekordné zárobky nového filmu zo série Marvelovských komixov.

Nový streamovací kanál

Po tom, ako spoločnosť 12. apríla oznámila, že plánuje spustenie streamovacej služby v priebehu jediného dňa akcie posilnili z ceny 116 dolárov za akciu o 12 percent a dosiahli hodnotu 130 dolárov. Mierne zisky si akcie pripisovali aj v priebehu ďalších dní.

Službu s názvom Disney Plus chcú filmovacie štúdia ponúknuť už v novembri tohto roku, pričom by mala byť takmer o polovicu lacnejšia ako konkurenčný Netflix. Samozrejme súvisí to aj s užším výberom, ktorý má byť zameraný najmä na rodinné filmy a zábavné programy. Na druhej strane, koncern exkluzívne ponúkne svoju vlastnú tvorbu, ktorú stiahne z ponuky konkurencie. Po americkom plánuje spoločnosť rozšíriť službu aj na európsky a ázijský trh.

 

Zrodil sa kasový trhák   

Ambície firmy a pozitívny sentiment na trhu, ktorý z nich vyplynul ešte viac umocnila premiéra filmového pokračovania s názvom Avengers Engame, ktorá uzrela svetlo sveta koncom apríla. Údaje o tržbách prekonali všetky očakávania a snímka zarobila za prvý víkend 1,2 miliardy dolárov Pre ilustráciu – predchádzajúci film s názvom Avengers: Infinity War zarobil „len“ 640 miliónov dolárov. Po 26 dňoch od premiéry zarobil film len v USA 780 miliónov dolárov a celosvetovo 2,63 miliardy dolárov.

Hodnota spoločnosti Walt Disney v reakcii na tento úspech posilnila o 3,6 percenta tesne nad úroveň 140 dolárov za akciu, čo predstavuje historicky najvyššie číslo, odkedy vstúpila na burzu.  Jej trhová kapitalizácia sa vyšplhala na 245 miliárd dolárov.

Povzbudivé hospodárske výsledky

Ešte koncom decembra minulého roku sa pritom hodnota koncernu prepadla na sto dolárov za akciu, no následne zamierila opäť smerom nahor a držala sa na v rozmedzí 110 až 114 dolárov. Po tom, ako marci tohto roka Walt Disney oznámil úspešné prevzatie zábavných aktivít 21Century Fox za 71,3 miliardy dolárov sa spustila séria dobrých správ, ktoré potlačili akcie k novým maximám.

Solídne sú aj hospodárske výsledky za tohtoročný prvý kvartál. Tržby 15,3 miliardy dolárov, čo predstavuje oproti 4. kvartálu minulého roka nárast o 6,9 percenta. Za to isté obdobie vzrástol čistý zisk na 2,79 miliardy dolárov.

A hoci v posledných dňoch hodnota akcií mierne oslabila, z dlhodobého hľadiska má – v prípade, že sa bude spoločnosti aj naďalej dariť –  potenciál ďalšieho rastu. Všetko bude závisieť od toho, ako sa jej podarí naplniť očakávania ohľadom Disney Plus.

Portál SeekingAlpha.com označil za silné stránky spoločnosti tieto:

♣ Spoločnosť Walt Disney je lídrom v zábavnom a vysielacom priemysle.

♣ Neustále inovuje a uvádza nové filmové seriály, produkty a služby, ktoré poháňajú jej rast.

♣ Spoločnosť neustále zlepšuje ukazovatele svojej ziskovosti, zachováva si udržateľnosť dlhu a kľúčovú úroveň likvidity.

♣ Valuácie akcií naznačujú, že ďalší rastový potenciál je v krátkodobom hľadisku obmedzený, no predstavujú atraktívne aktívum v dlhšom časom horizonte.

Autorka je analytička spoločnosti xPartners.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial