Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Akciové trhy rastú aj napriek nezvládnutej epidémii v USA

trhy

Akcie sa ďalej vezú na vlne optimizmu. Napriek tomu, že v USA sa situáciu s koronavírusom ešte ani zďaleka nepodarilo zvládnuť, americké akcie si v júli pripísali 5,1 percenta.

Spanilá rely na akciových trhoch pokračovala v júli už štvrtý mesiac po sebe, keď celá séria makrodát hovorila o pokračovaní odrazu globálnej ekonomiky z aprílového dna koronakrízy. Rast podporovali správy o pokroku vo vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od viacerých firiem.

Navyše nízke úrokové sadzby pri kvantitatívnom uvoľňovaní centrálnych bánk spôsobili, že akcie boli vzhľadom na dlhopisy  relatívne lacné a očakávania ďalších fiškálnych stimulov na oboch brehoch Atlantiku (fiškálny balíček okolo jedného bilióna dolárov v USA a fond obnovy EÚ vo výške 750 miliárd eur) udržali ochotu podstupovať riziko podobne ako solídny štart podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál.

Optimizmus narušili obavy z druhej vlny

V druhej polovici mesiaca však rely čiastočne stratila paru. Investori si začali viac všímať čínsko-americké politické napätie, pričom rástli obavy zo spomalenia tempa obnovy svetovej ekonomiky v dôsledku vysokých denných nárastov novoinfikovaných osôb koronavírusom.

Navyše akcie, najmä technologické, ktoré najviac ťahali trhy a jasne prekonali februárové maximá, boli na vysokých valuačných úrovniach. Celkovo akciové trhy aj napriek tomu na rozvinutých trhoch podľa indexu MSCI Developed World rástli v júli o vyše päť percent a na rozvíjajúcich sa trhoch podľa indexu MSCI Emerging Markets až o viac ako deväť percent, za čím bolo aj výraznejšie oslabenie dolára.

Dlhopisoví investori majú iný názor ako akcioví

Rast skepsy medzi trhovými hráčmi ohľadne udržania robustného tempa oživovania globálnej ekonomiky z dna koronakrízy v dôsledku toho, že koronavírus nie je úplne pod kontrolou, najmä v USA, tlačil výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov nadol. Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa dokonca posunul na rekordné dno, s trojročným výnosom na 0,12 percent, pričom 10-ročný výnos je na 0,53 percente, čo je takmer na historickom dne.

V závere mesiaca k tomu prispeli aj správy, že demokrati, ktorí ovládajú Snemovňu reprezentantov, a republikáni, ktorí majú väčšinu v Senáte, sú zatiaľ ďaleko od dohody na ďalšom fiškálnom stimule.

Investori ocenili dohodu európskych lídrov poklesom výnosov dlhopisov

Dohoda lídrov EÚ na záchrannom fonde obnovy pri väčšom prerozdeľovaní zdrojov na úrovni Bruselu s cieľom podpory oživenia ekonomiky po pandémii sa v kombinácii s kvantitatívnym uvoľňovaním ECB pretavila do ďalšej kompresie rizikových prirážok periférií eurozóny.

Tieto dva faktory výrazne znižujú riziko pravdepodobnosti bankrotov krajín, ako sú Taliansko alebo Portugalsko. Nákupy centrálnymi bankami prispeli okrem rastu cien štátnych dlhopisov aj k rastu tých podnikových, keď sa investori naháňali za výnosmi.

Zlato stúplo na rekordné hodnoty

Pokles úročenia bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov sa pretavil do rastu ceny zlata na nové historické maximá tesne pod dvetisíc dolárovou métou. Žltý kov podporovalo aj presvedčenie, že bezprecedentná fiškálna expanzia na dlh na zmiernenie dosahov koronašoku vyvolá nutnosť dlhodobej finančnej represie, kde centrálne banky budú držať nominálne úrokové sadzby pod mierou inflácie a de facto pristúpia k monetizácii štátnych dlhov. Riziko druhej vlny koronavírusu, čínsko-americké obchodné napätie či oslabujúci sa dolár boli ďalšie dôvody rastu ceny zlata.

Oživenie ekonomiky vyvolalo zdraženie ropy

Ropa si v júli pripísala vyše päťpercentné zisky a benchmark WTI sa posunul nad 40-dolárovú métu a brent nad 43 dolárov, keď sa pri všeobecnom odraze ekonomickej aktivity oživuje aj dopyt po komodite. Pomohla jej aj dohoda OPECu+ na redukcii obmedzení ťažby od augusta a výraznejší pokles amerických zásob ropných produktov v závere mesiaca, čo uviedlo trhy do väčšej rovnováhy.

Na druhej strane rast limitovali obavy z toho, že druhá vlna koronavírusu by mohla utlmiť hospodársky rast, navyše vo všeobecnosti je vo svete stále vysoký stav ropných zásob.

Dolár stráca dôveru

Dolár pokračoval vo vädnutí voči košu hlavných svetových mien už tretí mesiac v poradí a voči euru sa posunul na 22-mesačné minimá k 119-dolárovým centom, keď sa objavujú signály spomaľovania oživovania americkej ekonomiky v dôsledku druhej vlny koronavírusu, pričom zvyšok vyspelého sveta COVID-19 zvláda lepšie ako Američania.

Euro si naopak získava priaznivcov

Navyše euro stále profituje z dohody lídrov EÚ na záchrannom fonde obnovy, keďže viac prerozdeľovania peňazí prostredníctvom tohto inštrumentu zo severu únie na juh znamená z okamžitého hľadiska nižšie riziko pravdepodobnosti bankrotov krajín na jej periférii. Zo slabšieho dolára profitovali aj emerging meny vrátane stredoeurópskych.

Autori sú analytici J&T banky.

Jedna odpoveď na “Akciové trhy rastú aj napriek nezvládnutej epidémii v USA”

  1. dobre vam radim píše:

    Trhy sú umelo vyhnané hore. Firmy sú stratové a ich akcie rastú. Toto nie je normálne. Skôr či neskôr príde korekcia. A potom sa budeme všetci pýtať, kde sa stala chyba. Ako v roku 2008. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial