Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Akciový trh opäť rastie do nezdravých výšok

Akciové trhy sú už z najhoršieho vonku. Z marcových miním sú vyššie o 30 percent. Analytici však upozorňujú, že trhy sa opäť odtrhli od reality. Nerešpektujú napríklad slabé ekonomické a firemné výsledky.

Index S&P 500 je už zhruba na rovnakej úrovni ako v tomto období minulého roka. Oproti marcu je ešte stále v mínuse o 13 percent. Index Nasdaq composite, ktorý pozostáva z akcií technologických firiem, je však už len šesť percent pod hodnotami z marca.

Investori ignorujú slabosť ekonomiky a firiem

Experti varujú, že toto oživenie je veľmi krehké a hrozia mu viaceré riziká. Problémom je najmä to, že akcie vysoko rastú, kým ekonomika je v hlbokej recesii. Dokazujú to mnohé čiastkové ukazovatele ako maloobchodný predaj alebo priemyselná produkcia. V USA už prišlo o prácu 36 miliónov ľudí, čo najviac od Veľkej hospodárskej krízy. Pokles HDP za celý tento rok sa bude odhadom blížiť desiatimi percentám.

Na vážnosť situácie upozornil nedávno aj šéf Fedu, Jerome Powell, ktorý je známy svojim striedmym postojom. Uviedol, že súčasná recesia „nemá v modernej histórii obdobu“. Oživenie bude podľa neho veľmi pomalé a bude trvať dlhú dobu.

Zlá makroekonomika sa samozrejme prejavuje aj v hospodárskych výsledkoch firiem. Čísla za druhý kvartál ešte nepoznáme, vyhliadky na zisky sú však najhoršie od finančnej krízy. Viaceré veľké firmy prestali zverejňovať prognózy svojho hospodárenia do budúcnosti. Investori tak tápu v tme pri odhade ďalšieho vývoja.

Napriek tomu ceny akcií rastú. Analytici upozorňujú na napnuté valuácie. Znamená to, že ceny akcií a zisky firiem sa vyvíjajú vo veľkom nepomere. Predstihová hodnota ukazovateľa Forward 12-month P/E ratio, ktorý sleduje pomer cien akcií a ziskov firiem, je aktuálne na úrovni viac ako 20, čo je najviac od roku 2002.

Hrozba druhej vlny pandémie

„Je správne, že trhy prehliadajú slabé čísla za druhý kvartál a sústreďujú sa na oživenie v treťom štvrťroku. Je však možné, že vo štvrtom kvartáli budeme čeliť druhej vlne prepúšťania a zatvorené podniky opäť otestujú odolnosť sentimentu akciových investorov,“ naznačuje Seema Shah zo spoločnosti Principal Global Investors. Upozorňuje tak na ďalšiu hrozbu súčasných finančných trhov.

Otvorenie ekonomiky totiž môže vyvolať druhú vlnu pandémie. Navyše dopyt spotrebiteľov sa bude vracať do normálu len veľmi pomaly. Vyhliadky pre ekonomiky sú teda neisté.

„Zdá, že ocenenie niektorých podkladových aktív je naozaj neadekvátne. Trh jej totiž v súčasnej dobe ťahaný predovšetkým pozitívnym sentimentom investorov a nie reálnymi ekonomickými fundamentami. Spôsobuje to, že akcie rastú až do nebies. Za rastom nestoja žiadne ekonomické fakty, ktoré by oprávňovali akcie na súčasné vysoké ohodnotenie,“ konštatuje analytik Saxo Bank, Martin Sklenář.

O technologické firmy je až príliš veľký záujem

Akciový trh však nie je ohrozený len pandémiou a slabou ekonomikou. Vážnou hrozbou je aj samotná štruktúra trhu. Je totiž koncentrovaný len do malého počtu technologických spoločností.

„Najväčším rizikom pre investorov sú akcie z takzvaného Bubble Basket,“ upozorňuje M. Sklenář. Ide najmä o technologické spoločnosti. Ich akcie rastú na súčasných trhoch najviac. Do istej miery je tento rast oprávnený, pretože pandémia zmenila správanie ľudí práve v prospech technológii. Prácu vykonávame z domovou na diaľku, nakupujeme a zabávame sa online. Koncentrácia však sama o sebe nie je zdravý jav. Aktuálne sa dostala na nové maximá.

Analytik Saxo Bank, Peter Garnry, upozorňuje, že pätica veľkých spoločností Apple, Amazon, Microsoft, Facebook a Alphabet už tvorí 20 percent hodnoty indexu S&P 500. „Je to veľmi vysoké číslo. Niečo také sme nevideli ani počas dot-com bubliny zo začiatku milénia, alebo nadvlády energetických spoločností z 80tych rokov,“ hovorí analytik. Trh tak už podľa neho nereprezentuje reálnu ekonomiku, čo je predzvesťou fundamentálnej zmeny.

Aj banka Goldman Sachs vo februári varovala, že sústredenie trhu do pár firiem je rovnaké ako počas dot.com bubliny zo začiatku milénia. Trhová eufória, ktorá sa vtedy hromadila počas piatich rokov, viedla k pádu dotknutých akcií až o 78 percent. Hodnota desiatich percent najviac predražených akcií sa zrútila až o 91 percent.

Kým technológie prudko rastú, nedarí sa energetickým spoločnostiam, finančným inštitúciám a už vôbec nie leteckým spoločnostiam. „Koncentrácia nie je znakom zdravého býčieho trhu. Keď sa pozrieme na energetický sektor alebo realitný trh, nie je to pekný pohľad,“ potvrdzuje Marc Odo, portfólio manažér spoločnosti Swan Global Investments

Zmena „technologického“ sentimentu môže otočiť vývoj trhu nadol

Prílišná koncentrácia trhu spôsobuje jeho zraniteľnosť v prípade, že sa zmení sentiment hýčkajúci dnešných miláčikov. „Spúšťačom prepadu môže byť zmena rizikového sentimentu investorov. Rizikom jej aj záujem hedgeových fondov a veľký objem peňazí drobných investorov smerujúcich do tohto segmentu,“ analyzuje M. Sklenář.

„Ako rýchlo a neadekvátne vyrástli ich ceny hore, tak rýchlo sa môžu dostať na úrovne, kam patria. Podľa môjho názoru sú ceny akcií v súčasnosti skutočne nafúknuté a investori by mali byť veľmi obozretní,“ odporúča analytik Saxo Bank.

Oživenie ekonomiky bude mať podľa neho tvar písmena L, čo je najviac obávaný scenár. V takom prípade by po strmom páde nasledovalo len veľmi pomalé a dlhodobé zlepšovanie ekonomiky.

„Väčšina makro ekonomických analýz dokazuje, že ekonomika, napríklad v USA, je a bude v dlhotrvajúcej recesii a čakať na rýchle zotavenie a návrat do normálu, na čom dnes stavajú svoje prognózy burzoví obchodníci, je málo pravdepodobné,“ uzatvára analytik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial