Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Aké dopady má koronavírus na ekonomiku v 7 grafoch

Koronavírusom sa ku včerajšiemu dňu celosvetovo nakazilo už 927 tisíc ľudí. Počet ľudských obetí dosiahol až 46 tisíc. Boj s epidémiou si však doteraz vyžiadal aj nemalé ekonomické škody. Ponúkame prehľad najvážnejších z nich v grafoch.

1/ Prepad akciových trhov

Akciové trhy klesli v prvej vlne prepadov spôsobených obavami z koronavírusu o viac ako 30 percent. Dopad to má nie len na burzových obchodníkov, ale aj na drobných investorov a penzijných sporiteľov.

Trhy najprv riziko nákazy podceňovali. Prevládal názor, že pôjde len o regionálnu záležitosť Číny. Panika sa rozšírila až po tom, ako epidémia vypukla v Taliansku a neskôr v celej Európe.

Trhy sa v poslednom týždni upokojili. Za minulý týždeň dokonca zaznamenali silné prírastky. Aktuálne sú tak v poklese „len“ o zhruba 20 percent. Dôvodom je masívny balík stimulov americkej vlády na podporu ekonomiky

2/ Nárast nezamestnanosti

Reštrikcie a obmedzenia vyvolajú takmer určite nárast nezamestnanosti. V USA, kde pracovný trh nie je natoľko zviazaný ako v Európe a vie tak pružne reagovať, vyskočil počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň o 3,3 milióna. Tento týždeň by to malo byť podľa odhadov 4,5 milióna ľudí. Prepúšťať sa bude aj na Slovensku. Hromadné prepúšťanie o 930 ľudí už napríklad ohlásil topoľčiansky Decodom.

Dôvodom je najmä pokles odbytu. Odstavená je preto výroba vo všetkých štyroch automobilkách na Slovensku. Aj keby sa situáciu s epidémiou podarilo na Slovensku vyriešiť, kým neožije dopyt v zahraničí, slovenské podniky budú bojovať o existenciu.

3/ Cestovanie zamrzlo

Uzatvorené hranice spôsobili zmrznutie cezhraničných ciest. Veľká časť aeroliniek nelieta a tie, ktoré áno, tak s poloprázdnymi lietadlami. Letecké spoločnosťami sú prvými obeťami súčasnej krízy. Dokazujú to aj čísla služby Flight Radar 24, ktorá sleduje realizované lety.

Veľké straty bude znášať celý turistický priemysel, či už ide o hotely, reštaurácie, cestovné kancelárie, či zábavné parky.

4/ Víťazom krízy sú producenti trvanlivých potravín

Obavy z nedostupnosti potravín viedli spotrebiteľov k zásobovaniu sa základnými potravinami. Domácnosti sa pripravujú na najhorší scenár – teda na možnú nedostupnosť potravín, alebo na zatvorenie obchodov. Benefitujú na tom maloobchodníci a producenti potravín ako ryža, či múka. Celosvetovo stúpol napríklad aj predaj pomarančového džúsu. Domácnosti ho považujú za trvanlivý zdroj vitamínu C, preto krabice s džúsom vo svete nakupujú vo veľkom.

5/ Ovzdušie si konečne vydýchlo

Zastavenie výroby v priemyselných oblastiach je dobre viditeľné aj na meteorologických snímkach. Fabriky boli zatvoriť brány buď donútené, alebo tak urobili dobrovoľne. Prejavilo sa to na čistejšom ovzduší v tradične silne znečistených lokalitách.

6/ Pokles dopytu a ponuky

Na číslach z Číny môžeme vidieť, ako sa prepadla priemyselná produkcia v tejto krajine v mesiacoch január a február. Rovnako je viditeľné, ako sa prepadol dopyt znázornený predajom osobných automobilov. Z Európy ešte tieto čísla nepoznáme. Situácia v Číne nám však napovedá, ako sa budú vyvíjať u nás.

7/ Cena ropy sa prepadla na 18 ročné minimá

Pokles globálneho dopytu spôsobený obmedzenou priemyselnou výrobou a reštrikciou dopravy, vyvolali previs ponuky ropy na trhu. Podpísala sa pod to aj cenová vojna medzi Saudskou Arábiou, Ruskom a USA, keď všetky krajiny pumpujú na trhy toľko ropy, koľko vládzu. Výsledkom je cena ropy Brent na úrovni 23 dolárov za barel, čo je najmenej od júna 2001.

Globálna ekonomika bude stagnovať

Všetky vyššie zmienené faktory sa premietnu do slabých ekonomických čísel.

Ekonomiky krajín rozvinutého sveta sa tento rok takmer s istotou prepadnú do recesie. Rozvojové ekonomiky vykážu aspoň nejaký rast. Výsledkom by mala byť stagnácia celosvetového hospodárskeho rastu.

OECD prognózuje najslabší výkon globálnej ekonomiky od roku 2009.

Oživenie môže byť raketové

Uvedené grafy ukazujú, že môžeme hovoriť o novej ekonomickej kríze. Svoju daň si bude vyberať vo všetkých sektoroch hospodárstva. Treba však povedať, že ide o krízu, ktorá nemá ekonomické dôvody. Hospodárstvo len znáša dôsledky zdravotníckeho problému.

Riešenie situácie v ekonomike preto môže prísť len vtedy, keď sa podarí vyriešiť situácia v zdravotnej oblasti. V tej chvíli hospodárstvo opäť ožije. A rast môže byť veľmi rýchly, podľa niektorých až raketový.

Grafy zostavil web bbc.com

Jedna odpoveď na “Aké dopady má koronavírus na ekonomiku v 7 grafoch”

  1. Milan píše:

    Užitočný prehľad. V skutočnosti ale bude mať kríza dopad na všetky oblasti. Zaujímavý bude napríklad graf predaja hypoték, alebo nehnuteľností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial