Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Aké fundamenty sledujú profesionáli?

Fundament firmy – teda to, koľko spoločnosť zarába a ako efektívne využíva svoje zdroje – je tým hlavným faktorom, ktorý určuje vývoj ceny akcie alebo CFD. Medzi najdôležitejšie patria zisky, prevádzková výkonnosť a cash flow. Čo nám tieto ukazovatele hovoria a aké hodnoty môžeme považovať za optimálne?

Zisk

Fundamentálny ukazovateľ, ktorý obchodníkom povie, koľko peňazí spoločnosť svojim vlastníkom zarobila, sa volá earnings per share, EPS (zisk na akciu). Ten vypočítate tak, že celkový zisk spoločnosti vydelíte počtom vydaných akcií. Ak firma zarobí miliardu dolárov a vydala miliardu akcií, je zisk na jednu akciu $ 1.

Akonáhle už poznáte ukazovateľ EPS, teda zisk na akciu, potom sa pozrite, koľko akcia stojí v porovnaní s tým, koľko na ňu pripadá zisku. Tento ukazovateľ sa nazýva price-earning ratio, teda pomer ceny akcie a zisku, P / E pomer.

Pomer P / E investorom hovorí, či je akcia relatívne drahá alebo lacná. Ak má firma EPS (zisk na akciu) na hodnote $ 1 a akcie na burze stojí $ 20, ukazovateľ P / E (pomer ceny akcie a zisku) je teda na hodnote 20. Ak si to porovnáte s minulými hodnotami, zistíte, či je akcia proti nim drahšia alebo lacnejšia.                   

Profesionálnych investorov takisto zaujíma, či sa spoločnosti do budúcna bude dariť zvyšovať zisky. Súčasné zisky totiž nie sú zárukou ziskov budúcich.

Našťastie nie je nutné, aby ste sami skúmali, či ďalšie vyhliadky firmy sú dobré. Okrem analytikov finančných spoločností sú na trhu k dispozícii moderné nástroje, ktoré skúmajú spoločnosti a príslušné sektory.

Prevádzková efektívnosť

Vzápätí, ako profesionálni investori stanovia, koľko peňazí firma zarobí, sústredia sa na to, ako efektívne spoločnosť využíva svoje zdroje. Väčšia efektivita vedie k vyššej ziskovosti a tak akcionárom týchto firiem plynú do vrecka vyššie zisky. Samozrejme je potrebné zohľadniť daný sektor, pretože čo je napríklad efektívne v doprave, nemusí byť efektívne v zdravotníctve. Je teda dobré poznať prostredie alebo štandardy sektora, v ktorom ohodnocovanie firma pôsobí.

Najčastejšie sa investori pozerajú na vlastné imanie firmy; peniaze, majetok firmy a zadržanej zisky (tie, ktoré si firma nechala na ďalšie investície, namiesto aby ich vyplatila akcionárom).

Ukazovateľ, ako firma efektívne využíva svoje aktíva, slúži opäť pre porovnanie jednotlivých spoločností a je podobný ukazovateľu P / E, ktorý porovnáva zisky. Volá sa price-to-book ratio (pomer trhovej a účtovnej hodnoty akcie).

Aby ste ho dokázali určiť, je potrebné najprv zistiť účtovnú hodnotu akcie. Tá je rovná vlastnému majetku firmy delená počtom vydaných akcií. Ak firma vydala 1 miliardu akcií a má majetok v hodnote 5 miliárd dolárov, je účtovná hodnota jednej akcie $ 5. Potom stačí len vydeliť trhovú cenu účtovnou hodnotou a získa sa výsledný pomer trhovej a účtovnej ceny akcie (price-to-book ratio). Ak by sa akcia na burze obchodovala za $ 20, pomer by bol 4.

Rovnako ako ukazovateľ P / E tak aj pomer trhovej a účtovnej hodnoty akcie vám pomôže utvoriť si predstavu o tom, či je akcia drahá alebo nie.

Cash Flow – hotovostné toky

Hotovosť je ako krv. Bez ohľadu na to, ako sa spoločnosti darí, ak dôjde hotovosť, chod spoločnosti sa zastaví. Firma musí mať peniaze na výplaty zamestnancom a obchodníkom i pre svojich akcionárov – či už sú vyplácané formou dividend alebo si ich necháva pre ďalšie investície a rozvoj spoločnosti, čím zvýši hodnotu akcií.

Niektorí profesionálni investori sledujú čistý zisk spoločnosti a domnievajú sa, že to je hotovosť, ktorú firma dokázala vygenerovať. Čistý zisk by mal byť to, čo vám zostane z príjmov po odpočítaní výdavkov. Lenže také jednoduché to nie je.

Čistý zisk je hodnota, ktorú vláda používa na výpočet dane. Avšak vláda tiež chce, aby firmy rástli, vytvárali pracovné miesta a pomáhali tak rastu ekonomiky. Vďaka tomu vláda podporuje firmy aj určitou formou stimulov, či už sú to odpisy alebo možnosť odpočtu úrokov, ktoré majú pomôcť firmám rásť a expandovať. A to ovplyvňuje čistý zisk.

Profesionálni investori sa však oveľa viac zaujímajú o to, koľko hotovosti je schopná firma vytvoriť, ako o čistý zisk, ktorý je ovplyvnený rôznymi účtovnými úpravami. Preto sledujú hotovostné toky, teda koľko firma môže investovať alebo vyplatiť na dividendách. Aby ste získali voľnú hotovosť, vezmite čistý zisk, pripočítajte k nemu odpisy a amortizáciu, odrátajte zmeny v pracovnom kapitále a kapitálové výdavky zo súvahy.

Voľná hotovosť = čistý zisk + amortizácia + odpisy – zmeny pracovného kapitálu – kapitálové výdavky.

Profesionálni investori tiež používajú disponibilnú hotovosť pri výpočtoch modelu založenom na diskontnej cash flow, aby zistili, či akcia je drahá alebo nie v porovnaní s hotovosťou, ktorú je schopná generovať.

Spracované podľa Saxo Bank.

Oplatí sa kopírovať stratégie úspešných investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *