Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Aké možnosti sporenia aktuálne ponúkajú slovenské banky

Banky Redakcia 23.09.2019 | 00:00 2 komentáre

Sporením v bankách sa aktuálne zbohatnúť nedá. Úroky nestačia ani na infláciu. Sporenie však svoj význam má z pohľadu tvorby hotovostnej rezervy. Je preto dobré mať prehľad o tom, čo ponúkajú banky na trhu.

Sporením v banke sa k výnosom dopracovať nedá. Na investujeme.sk o tom píšeme pravidelne. Úroky na bežných, sporiacich alebo termínovaných účtoch sú minimálne. Zďaleka nepostačujú ani na infláciu, ktorá aktuálne na Slovensku dosahuje  2,6 percenta. Každý, kto má svoje úspory uložené v banke teda prerába. Žijeme v dobe nulových (negatívnych) úrokov.

Napriek tomu sporenie v bankách zmysel má. Každý by sa mal ešte predtým ako začne investovať, zabezpečiť proti nepredvídaným výdavkov bezpečnostným vankúšom – hotovostnou rezervou. Podľa finančných odborníkov by mala postačovať na šesť násobok bežných mesačných výdavkov. Človek by mal mať teda zabezpečené živobytie na šesť mesiacov, ak by náhodou prišiel o prácu, alebo musel odísť na PN.

Aj napriek tomu, že bankové vklady majú úroky blízko nuly, je preto i tu dobré mať o trhu prehlad. Je dobré vedieť, ktorá banka ponúka aké úroky a za akých podmienok, aby hotovostná rezerva mohla byť uložená čo najvýhodnejšie. Na to, aké možnosti sporenia hotovosti ponúkajú v súčasnosti banky na Slovensku sa pozreli analytici portálu www.FinancnaHitparada.sk.

Ideálne sporenie má čo najvyššiu úrokovú sadzbu a je bez obmedzení výberu. Človek by si mal teda vedieť vkladať a vyberať prostriedky zo sporenia kedykoľvek, bez poplatkov a bez nutnosti plniť ďalšie rôzne podmienky banky. „Treba si dať pozor na poplatok za vedenie bežného účtu, ktorý môže byť  podmienkou a v niektorých prípadoch môže byť dokonca vyšší, ako samotné zhodnotenie prostriedkov na sporení,“ hovorí Martin Švidroň z FinancnaHitparada.sk.

Aké ponuky sú na trhu:

♣ Najvyššiu úrokovú sadzbu 5,00 % p.a. ponúka Prima Banka, avšak musíte mať zriadený aj bežný účet v banke (poplatok za Osobný účet je 3,90 eur / mesiac*) a možnosti sporenia sú obmedzené. Sporiť si môžete mesačne sumu od 10 do 50 eur pravidelne a s dobou viazanosti 12, 18 alebo 24 mesiacov. Ak uskutočníte výber skôr, prídete o úroky.

♣ Privatbanka ponúka 0,72 percenta ročne s podmienkou sporenia 12 mesiacov a maximálna výška bonusového úroku pri sporení na 12 mesiacov je 360 eur, v prípade predčasného výberu bude vyplatený len základný úrok 0,08 percenta ročne.

♣ OTP Banka ponúka úrok 0,65 percenta ročne s podmienkou aktívneho využívania účtu v banke (poplatok za aktívny účet 6 eur / mesiac*).
BKS Banka ponúka 0,40 percenta ročne, ale musíte si zriadiť Premium Konto (poplatok 3,50 eur / mesiac).

♣ Vo VÚB Banke môžete získať úrok 0,40 percenta ročne, ale sporiť musíte tiež na účet vedený v banke (napríklad VÚB účet stojí 6 eur / mesiac*) s obmedzenými možnosťami vkladu a výberu.

♣ Mobilná 365.bank ponúka úrokovú sadzbu 0,365 percenta ročne, pričom bežný účet je v banke bez poplatkov. Výhodou je, že si môžete zriadiť až 50 podúčtov sporenia na rôzne ciele, na ktoré si chcete sporiť. Jeden z nich môže byť aj sporenie na krátkodobú rezervu, z ktorého si budete prevádzať finančné prostriedky na účet, zatiaľ čo ostatné sporiace účty ostanú nedotknuté a budú sa ďalej úročiť.

* Poplatok za vedenie bežného účtu je možné znížiť, ak splníte podmienky jednotlivých bánk.

Zaujímavé „vychytávky“

Banky ponúkajú okrem prevodu finančných prostriedkov na sporiaci účet aj rôzne zaujímavé možnosti sporenia, ktoré pomáhajú klientom sporiť si.

♦ Napríklad Inteligentné sporenie od ČSOB, kde po stanovení zostatku na bežnom účte v ČSOB, sporiaci systém automaticky a pravidelne prevedie peniaze nad zostatok na sporiaci účet.

♦ V mBank, môžu klienti sporiť zaokrúhlením každej transakcie, ale aj stanovením fixnej sumy v rozmedzí od 0,50 € do 2,00 €, ktorá sa odvedie na sporiaci účet pri každej platbe alebo stanovením percenta od 1 % do 10 %, z každej platobnej transakcie.

♦ V Tatra Banke môžu klienti tiež sporiť pri každej platbe debetnou kartou stanoveným percentom z platby.

♦ Vo VÚB Banke môžete sporiť zaokrúhlením nákupu pri každej platbe kartou, alebo automatickým prevodom na sporenie po stanovení minimálnej sumy na bežnom účte.

♦ S novinkou prišla tiež mobilná banka 365.bank. So Syslením si môžete vybrať jedno z dvoch sporiacich pravidiel – zaokrúhľovanie pri každej platbe kartou na celé 1 €, 5 € a 10 € alebo bezcentový účet, kedy je zostatok na účte po každej platbe alebo prevode vždy bezcentový. Zvyšok pošle aplikácia banky na sporenie, kde ho úročí úrokovou sadzbou 3,65% p.a.

2 odpovede na “Aké možnosti sporenia aktuálne ponúkajú slovenské banky”

  1. sly píše:

    Zaujímavý prehľad. Ušetrí veľa námahy pri študovaní podmienok bánk.

  2. Peter Antol píše:

    Super prehlad, chvalim redakciu. Akurat som nieco podobne hladal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial