Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Aké zmeny na finančnom trhu spôsobí starnutie populácie

Slovenská populácia starne. Prinesie to zmeny vo finančných službách. Zhorší sa dostupnosť úverov. Na trh sa dostanú reverzné hypotéky. Sporenie na dôchodok bude čoraz dôležitejšie.

Negatívne demografické trendy

Slovensko bude v budúcnosti čeliť dvom demografickým trendom. Bude to úbytok celkového počtu obyvateľov ako aj starnutie populácie. „Úbytok počtu ľudí by mal do roku 2060 predstavovať 300 až 400 tisíc. Na prvý pohľad nie je až tak tragické,“ hovorí Boris Vaňo, demograf z Inštitút informatiky a štatistiky.

„No starnutie populácie je oveľa vážnejším demografickým problémom,“ dodáva. Tieto trendy sú už podľa neho predprogramované v štruktúre obyvateľstva. V roku 2060 pribudne na Slovensku 800 až 900 tisíc seniorov a naopak z produktívnej populácie odíde jeden milión ľudí a o ďalších zhruba 200 tisíc klesne počet detí. „Každá spoločnosť by sa k tomu mala zodpovedne postaviť,“ upozorňuje demograf.

Ide o posun početných populačných ročníkov, ktoré sú dnes vo veku 35 až 70 rokov, naprieč vekových spektrom. Keď sa tieto dostanú do post produktívneho veku, nebude ich mať v pracovnom procese kto nahradiť, a teda ani kto prispievať na ich dôchodky.

„Dnes odchádza ročne do dôchodku 70 tisíc ľudí. Onedlho však začnú chodiť do penzie tzv. Husákové deti, ktorých je 85 až 90 tisíc v ročníku. Tí ľudia zároveň zmiznú z pracovného trhu, kde dnes platia odvody. Nahradia ich dnešné 15-ročné deti, ktorých je v jednom ročníku 50 tisíc,“ vypočítava Jozef Mihál poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Spolu. O téme dôchodkov hovoril na konferencii spoločnosti Fincentrum.

Kým v roku 1980 sme boli jednou z najmladších krajín v Európe, v roku tak 2060 budeme jednou z najstarších. Pomer medzi pracujúcimi a dôchodcami sa v budúcnosti dramaticky otočí. „Z dnešných 1,6 bude zrazu na jedného dôchodcu len 0,8 pracujúceho,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovenska.

Ako sa s tým vyrovnať?

„Asi je jasné, že tu niečo nehrá. Keď k tomu dôjde, naša situácia v sociálnom systéme sa zásadne zmení. Tlak na verejné financie bude oveľa vyšší,“ upozorňuje J. Mihál. Aký vplyv má trend zvyšovania priemerného veku na financie ľudí a čo s tým môže každý z nás robiť?

Finančnú situáciu budúcich dôchodcov zhorší schválené zníženie dôchodkového veku. Ústavný zákon, ktorým sa zastropoval dôchodok na 64 rokov, zvýši tlak na napäté financie Sociálnej poisťovne. Dopadom tohto kroku môže byť podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pokles výšky novopriznávaných dôchodkov o 10 až 20 percent v závislosti od toho, či ide o muža alebo ženu, a od počtu detí.

Problémom je totiž kombinácia menšieho počtu odpracovaných rokov a väčšieho počtu dôchodcov pre zníženie vekovej hranice. „Je ťažko predstaviteľné, že by ktorákoľvek politická garnitúra bola ochotná zvýšiť odvodové sadzby až o osem percentuálnych bodov, čiže celú štvrtinu oproti dnešnému stavu. Oveľa pravdepodobnejšie je zníženie výšky dôchodkov,“ myslí si M. Búlik.

Druhý pilier ako ponožka na schovávanie úspor

Riešením mal byť druhý pilier. Úvahy pri jeho zavádzaní v roku 2005 boli veľkolepé. Politické zásahy však z neho urobili virtuálnu ponožku, do ktorej si väčšina sporiteľov v druhom pilieri odkladá peniaze bez citeľného zhodnotenia. Motívom druhého piliera bolo umožniť Slovákom zhodnocovať si dôchodkové úspory na svetových finančných trhoch. Napĺňa sa to však len z malej miery.

Podľa najnovších údajov zhodnotil napríklad indexový fond od VÚB Generali DSS za posledných 12 mesiacov úspory o 14,7 percenta. Je však k ňom len 3,5 percenta z celkového majetku v druhom pilieri. Naopak najmohutnejší Garant dlhopisový fond, kde je až 25 percent zo všetkých peňazí, zarobil za ten istý čas len 1,8 percenta.

„Je to vinou vlády, ktorá zákonom vyhnala ľudí z akciových fondov do dlhopisových fondov. Títo ľudia prišli na ušlých výnosoch dovedna o stovky miliónov eur. V indexových fondoch mohli sporitelia získať v uplynulých rokoch desať percent ročne. Žiaľ veľa z nich o túto možnosť prišlo,“ hovorí J. Mihál.

Záchranou sú indexové fondy

Nabáda preto: „Mladí ľudia by sa mali automaticky rozhodnúť pre indexové fondy. Takýto fond investuje do stoviek akcií rôznych spoločností. Je to nákup širokého portfólia, ako keby ste sa stali malým akcionárom takmer všetkých firiem na svete“.  Do širokého záberu indexu sa podľa neho dostanú aj firmy, ktorým sa nedarí, no aj tie, ktoré rastú. Investori v indexových fondoch majú teda stávku uzavretú na rast celosvetovej ekonomiky. A ten je z dlhodobého hľadiska nezvratný.

Dlhopisové fondy sú naopak postavené konzervatívne, na štátnych dlhopisoch a preto sú ich výnosy oveľa nižšie. Ich cieľom je, aby investor o majetok neprišiel. Majú teda význam pre človeka, ktorý má len niekoľko rokov pred dôchodkom a jeho cieľom je vyhýbať sa riziku a hodnotu peňazí si len zachovať.

„Skúsenosti ľudí z druhého piliera sú zatiaľ zlé. Dôvodom sú však politické zásahy. Bez nich by mal systém oveľa lepšie výsledky. Niekoľko krát bol systém otvorený, čo oslabilo jeho dôveru, takže odišli aj sporitelia, pre ktorých bolo výhodné zostať,“ dodáva J. Mihál.

tri štvrtiny z 1,5-milióna účastníkov druhého piliera si ešte stále sporí v nevyhovujúcich konzervatívnych dlhopisových fondoch, hoci ich podiel postupne klesá. Čísla sa konečne pohli až za posledný rok. Štatistiky hovoria, že 13 700 sporiteľoch za prvý polrok tohto roka prestúpilo z garantovaného do rastového fondu.

Okrem druhého piliera by malo byť povinnou výbavou i súkromné sporenie na penziu. I tu však zlyháva štát. Okrem tretieho piliera, ktorý je sám o sebe málo výnosný, nemotivuje ľudí nijako k individuálnemu sporeniu. Či už ide o podielové fondy, či životné poistenie. Výdavky na ne si nie je možné odrátať ani z daní ani odvodov.

Zmeny na úverovom trhu

Starnúca populácia však nebude mať vplyv len na dôchodky. K zmenám dôjde aj na trhu iných finančných služieb. Napríklad u úverov. Ceny hypoték neovplyvňuje len úroková politika Európskej centrálnej banky, ale aj množstvo iných faktorov. Napríklad veľkosť dopytu.

Mnohé naznačuje vývoj na trhu v posledných troch rokoch. Kým trh rástol tempom cez 12 percent ročne, bankám sa darilo udržiavať si ziskovosť i pri klesajúcich úrokoch. Točiaci sa úverový kolotoč umožňoval zachovávať vysokú dostupnosť služieb, vrátane pobočkovej siete. Situácia sa však už začína meniť. Počet pobočiek za dva roky klesol o 120 (11 %). Banky sa snažia šetriť, kde sa dá. Dôvod je jasný: spomaľujúci sa príliv tržieb znižuje ich ziskovosť.

Starnutie obyvateľstva tak môže zasiahnuť aj samotné úvery. „Ak zásadne klesne počet ekonomicky aktívnych ľudí a klesne objem poskytovaných úverov, bude musieť banka dnešné úspory z množstva úverov kompenzovať inde. Logicky klesne konkurencia v tejto oblasti a zvýšia sa poplatky,“ predikuje M. Búlik.

Prídu reverzné hypotéky?

Byty dnes financované hypotékami sa môžu o niekoľko rokov stať predmetom financovania znova, no opačným smerom. Keďže Slovensko je krajinou s takmer najvyšším podielom bývania v osobnom vlastníctve, v budúcnosti sa tento majetok môže stať formou zabezpečenia dôchodku. Na Slovensku sa zatiaľ reverzné hypotéky neudomácnili, no je len otázkou času, kedy sa tak stane.

Pri reverznej hypotéke ide o spätný predaj bytu banke, ktorá jeho vlastníkovi vypláca každý mesiac dohodnutú sumu. Tak ako počas pracovného života človek svoje bývanie splácal banke, tá mu pri hypotéke opačným smerom platí pravidelné platby po dohodnutý čas a v stanovenej výške výmenou za prechod vlastníckeho práva k bytu na banku.

Reverzné hypotéky preto môžu byť pre Slovákov v budúcnosti zaujímavou cestou, ako si prilepšiť na dôchodku. Pri nízkych finančných aktívach, ktoré sú zatiaľ pre našincov v medzinárodnom porovnaní typické, to tak je vítanou útechou pochmúrnych dôchodkových vyhliadok.

4 odpovede na “Aké zmeny na finančnom trhu spôsobí starnutie populácie”

 1. robot píše:

  Druhy pilier je derava ponozka z ktorej unikaju oeniaze sporitelov na poplatky. V statistikach sa neuvadza vykonnost ponzáocitani poplatkov ale bez poplatkov. Akoby neexistovali poplatky za spravu, zhodnotenie a kazdy vklad. Z takejto deravej ponozky potom poistovna vypocita dozivotnu rentu pricom su tam rozne uskalia( nevalorizuje sa, je nizky koli vysokym marziam. dozitiu az 93 rokov, ak vyberiem urcitu cast a zomriem, nic sa nededi, atd)

  Reverzna hypoteka je pouzivana urcitymi skupinami lepsie pocitajucich na urcitych skupinach horsie pocitajucich obcanov, aby boli nehnutelnosti v spravnych rukach.
  To ako by som sa tesil ako koho obabrem o dom, v Cechach to nie je nahodou vysetrovane koli podvodom?

  • Milan píše:

   Nech sa páči:
   – Za vedenie účtu si DSS účtuje 1% z každého príspevku pred pripísaním na jeho osobný dôchodkový účet.
   – Za správu platí sporiteľ odplatu vo výške 0,3 % ročne z priemernej čistej hodnoty majetku.
   – Za zhodnotenie majetku je poplatok 10% z toho, čo fond ročne zarobí. DSS nemá právo na tento poplatok, ak sa príspevky nezhodnocujú.
   Vypočítať si to už zvládne každý sám.

 2. Robot píše:

  Nie je vobec jednoduche vyratat: ak mam 10.000 na ucte a rocny vklad 1000 a zhodnotenie Garant dlhopisovy 1,8% je to:
  +198 EUR zhodnotenie 1,8% z celej sumy 11.000 na ucte ( spravne by mal byt vklad 1000 extrapolovany)
  -33 EUR za majetok(0,3%)
  -19,8 EUR za zhodnotenie(10% zo 198)
  -10 EUR za prispevky(1% z 1000)
  CIZE 1/3 PENAZI IDE V TOMTO PRIPADE NA POPLATKY. Dovolim si povedat, ze moj vypocet z dovodu casoveho rozlozenia prispevkov a kolisania majetku nie je uplne presny a taktiez , ze minimalne 80% sporitelov si nevie vypocitat ciste vynosy a 99% sporitelov si mysli, ze deklarovana vykonnost je po odpocitani poplatkov..

  Ciste vynosy su v tomto pripade 1,2%, v superuspesnom roku pod inflaciou. Cize predtym ako poistovna vypocita „rentu“ , roky mozem stracat oproti inflacii. Potom nedostanem mozno ani nominal nasporenych penazi, ktore zozrala za tie roky inflacia. Okrem toho ten nomina, stale straca koli postupnemu vyplacaniu a inflacii.

  Nepripomina vam to investicne zivotne poistenie?

 3. Milan píše:

  S výpočtom sa dá plus mínus súhlasiť. Nominálne ste teda z hrubého výnosu 198 eur zarobili v čistom 135 eur. Nie je teda pravda, ze fondy peniaze „prejedaju“, teda ze na poplatkoch stratite, viac ako ste zarobili.
  Inflacia je dalsia kapitola. Je ale na kazdom, kam strci svoje peniaze. Ludia, co drzia 35 mld. eur na bankovych uctoch, kde maju nomialne nulu a reálne mínus dve percenta, by vam o tom urcite vedeli rozpravat.
  Pointa je v tom, ze v dlhopisovom fonde by ste vobec nemali byt. Mate zarábať 14 percent, nie 1,8 percenta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial