Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Ako a kde sa dozvedieť, či je človek dlžníkom

Chystáte sa požiadať o úver a bojíte sa negatívnej platobnej histórie? Zistite, čo všetko o vás banky, nebankovky a splátkové spoločnosti vedia. Údaje z registrov dlžníkov je možné získať ešte skôr, ako požiadate o úver.

Pri vybavovaní žiadosti o pôžičku sa poľahky môže stať, že žiadosť zamietnutá a nevedno prečo. Stačí sa párkrát opakovane oneskoriť so zaplatením splátky, zabudnúť si zadať trvalý príkaz pri zmene banky či pozabudnúť, že človek niekedy v minulosti ručil za pôžičku kamarátovi, ktorý medzičasom prestal platiť. Je preto dobré  pristupovať ku všetkým podlžnostiam aktívne, uhrádzať všetko načas a prípade dlhov platí, že dohoda s veriteľom je vždy lepšia ako ďalšie eskalovanie sporov. Okrem narastajúcich exekučných, či súdnych poplatkov to totiž zo sebou prináša aj negatívny záznam v rôznych registroch dlžníkov.

Byť v takom registri sa nevypláca. V niektorých je negatívny záznam vymazaný až po niekoľkých rokoch. “Potvrdenie, že nie ste dlžníkom, nemusia vyžadovať len finančné inštitúcie. O vašu platobnú históriu sa môžu zaujímať aj úrad práce, peňažné ústavy, pozemkový fond či cudzinecká polícia. Rovnako tak to môže zaujímať aj vášho potenciálneho zamestnávateľa, nového spolubývajúceho alebo nastávajúceho manžela či manželku,” hovorí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit, Miroslav Zborovský.

Kde sa evidujú informácie o dlhoch na úveroch a pôžičkách

Na Slovensku existujú dva dôležité registre dlžníkov, do ktorých môžu finančné inštitúcie nahliadať.  Ide o Spoločný register bankových informácií (SRBI) a Nebankový register klientskych informácií (NRKI).

• SRBI spravuje Slovak Banking Credit Bureau. Má 19 členov a medzi ktorých patria všetky relevantné slovenské banky. Register uchováva informácie o úveroch poskytnutých fyzickým osobám (občanom alebo podnikateľom). Informácie sú aktualizované na mesačnej báze a záznamy sa uchovávajú ešte päť rokov po ukončení zmluvného vzťahu medzi klientom a bankou.

• NRKI je spravovaný záujmovým združením Non Banking Credit Bureau, ktoré združuje nebankové finančné inštitúcie. Oproti SRBI tento register neobsahuje informácie len o fyzických osobách ale aj o úveroch poskytnutých právnickým osobám. Údaje si tu medzi sebou vymieňajú lízingové spoločnosti a spoločnosti splátkového predaja. Aktualizácia informácií a pravidlá uchovávania záznamov sú rovnaké ako v SRBI.

Pozor! Záujemca o informácie môže naraziť aj na tzv. Centrálny register dlžníkov SR. Nejde však o oficiálny register, ktorý eviduje informácie o klientoch a ich finančných záväzkoch. Pre finančné inštitúcie je  to nerelevantný zdroj informácií.

Ako zistiť informácie z registrov

Informácie o všetkých pôžičkách a záväzkoch, ktoré človek má, sa dajú zistiť pomocou výpisu z registrov, tzv. úverových správ. SRBI aj NRKI ponúkajú štandardný výpis s dobou vyhotovenia do 30 dní. Posiela sa poštou alebo sa dá osobne vyzdvihnúť na klientskom centre. Okrem to ho je možnosť požiadať aj o takzvaný Expres výpis. Ten sa vyhotovuje osobne na počkanie alebo poštou do piatich dní. Cenník za služby registra SRBI je k dispozícii tu a pre register NRKI tu.

Oba registre majú spoločný portál moje-financie.sk, na ktorom sa dá bezplatne zaregistrovať. Po prihlásení je možné kúpiť si úverovú správu z registra SRBI alebo NRKI. Cena za online verziu správy z jedného registra je osem eur,  za papierovú verziu je to desať eur. Pripočítať je treba aj poštovné. Ďalšou možnosťou je osobná návšteva spoločného klientskeho centra na adrese: Mlynské nivy 14 v Bratislave. Poplatok za úverovú správu na počkanie je 14 eur. Je potrebné predložiť občiansky preukaz.

„Výhodnejšia je určite online žiadosť, počítajte však s tým, že než sa do aplikácie dostanete, musí vám portál zaslať prístupové údaje, čo trvá asi tri dni. Úverovú správu však môžete zaplatiť platobnou alebo kreditnou kartou a môžete si ju uložiť do PDF formátu s elektronickým podpisom, ktorý potvrdzuje originalitu výpisu,“ radí M. Zborovský.

Kde sa dajú zistiť informácie o exekúciách

Exekúcia je nepríjemná skúsenosť. Často sa stáva, že najprv veriteľ a potom exekútor s dlžníkom nekomunikujú dostatočne a ten sa dozvie o exekúcií až potom, keď je dlh navýšený o exekučné poplatky. Môže však ísť o aj chybu na strane dlžníka, ktorý si nepreberá úradné zásielky. Je preto dobré si v prípade podozrenia overiť informácie o prípadných exekučných konaniach v registri. Tieto údaje eviduje Centrálny register exekúcií.

Stačí sa zaregistrovať na www.cre.sk, zaplatiť poplatok. Informácie sa dajú vyhľadávať podľa mena, dátumu narodenia, obce, spisovej značky súdu, a pod. Register vydáva potvrdenie z registra exekúcií s negatívnymi výsledkami vyhľadávania. Žiadosť sa dá poslať e-mailom alebo poštou a potvrdenie stojí 2,50  eur za stranu.

Doklad o bezdlžnosti vydávajú aj Zdravotné poisťovne. Na klientskom pracovisku danej poisťovne sa dá vybaviť na počkanie. Žiadosť sa však dá odoslať aj prostredníctvom e-mailu. Táto služba je zadarmo

Sociálna poisťovňa vedie elektronický zoznam dlžníkov, kde sa človek môže ocitnúť, ak dlhujete viac ako 3,32 eur. Zoznam sa aktualizuje štyrikrát mesačne.

Informáciu o všetkých občianskoprávnych konaniach je možné získať na Okresnom súde v mieste trvalého bydliska. V prípade sporov o dlžnú sumu je dobré kontaktovať veriteľov dohodnúť sa s nimi priamo.

Všetky tieto kroky je treba urobiť osobne. Dlžník sa teda dozvie informácie len sám o sebe. V prípade, že by sa chcel informovať na inú osobu, potrebuje mať podpísanú a notárky overenú plnú moc

Jedna odpoveď na “Ako a kde sa dozvedieť, či je človek dlžníkom”

  1. Eva píše:

    Užitočný prehľad. Niečo také by mal financovať štát. Mali by sa k tomu dostať aj chudobní ľudia a bez poplatkov. Veľa ľudí vôbec netuší komu a koľko dlží. Bez toho sa nikdy nevymotajú z kolotoča dlhov a exekúcií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial