Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ako čítať talianske voľby a čo budú znamenať pre trhy

talianske voľby
Makroekonomika 06.03.2018 | 00:00 0 Komentárov

Talianske parlamentné voľby z uplynulého víkendu mnohí označovali za najdôležitejšiu európsku politickú udalosť a zároveň za posledné voľby nesúce sa na vlne protieurópskeho populizmu. Voľby nepriniesli žiadne veľké prekvapenie, no podoba budúcej talianskej vlády a jej politický koncept sú stále veľmi nejasné. Najdôležitejšia otázka, ktorá trápi investorov teraz je: podarí sa udržať víťaza volieb, populistické Hnutie piatich hviezd, mimo dosahu na reálnu politiku?

Víkendové talianske voľby nepriniesli podľa očakávaní ani jednej z politických strán parlamentnú väčšinu. Z volieb vyšli podľa výsledkov lepšie populistické strany, ktoré si polepšili na úkor tradičných politikov. Takýto výsledok sa však všeobecne očakával. Predvolebné prieskumy vychádzali v prospech populistov už niekoľko mesiacov. Najväčší náskok medzi nimi malo už nejaký čas Hnutie piatich hviezd, a to najmä na juhu krajiny.

V čom sa  naplnili očakávania:

♣ Najviac hlasov získalo Hnutie piatich hviezd

♣ Vládnuť bude pravdepodobne stredo-pravá koalícia

Demokratická strana Mattea Renziho si pohoršila

Čím voľby prekvapili:

◊ Hnutie piatich hviezd si oproti prieskumom ešte trochu polepšilo (28 % vs. 30 %)

◊ Liga severu bude prekvapivo pravdepodobne najväčšou stranou budúcej stredo-pravej koalície. Voličov zobrala najmä strane Vpred Taliansko (Forza Italia) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Svoje výsledné pozície si tieto subjekty oproti očakávaniam po voľbách vymenili.

◊ Demokratická strana získala menej, ako sa čakalo

Výsledky volieb:

♦ Účasť na voľbách bola relatívne vysoká – 74 percent oprávnených voličov.

♦ Hnutie piatich hviezd 31 percent, čo z neho robí najväčšiu politickú stranu v Taliansku.

♦ Hnutie piatich hviezd a Liga severu získali dovedna až 50 percent hlasov. Napriek tomu je koaličný potenciál medzi nimi veľmi malý.

♦ Stredo-pravá koalícia (Forza Italia, Liga severu, Priatelia Talianska) – získala 37 percent hlasov.

♦ Stredo-ľavá koalícia (Demokratická strana, + Európa, Spolu, a Občianska strana) má dovedna 22 percent hlasov.

♦ Výsledky volieb sa jasne odlišujú medzi jednotlivými regiónmi. Stredo-pravé strany získavali najmä v severnom Taliansku, Demokratická strana zas v strednej časti, a Hnutie piatich hviezd má voličskú základňu na juhu krajiny.

Čo bude nasledovať:

V hre by mohla byť aj široká koalícia, no s menším počtom poslancov, ako u stredo-pravého zoskupenia. Tvorili by ju tradičné strany. No podmienkou by bolo získanie podpory od Hnutia piatich hviezd, alebo Ligy severu. K tomu však nateraz nedošlo. Hoci dva ostatne zmienené populistické subjekty budú mať v politickej agende Talianska po novom silné slovo, ich extrémistické názory postupne slabnú. Ich proti európska rétorika je teraz oveľa miernejšia, aj keď ich snahou teraz bude uvoľnenie fiškálnych pravidiel zo strany Bruselu.

Povolebné vyjednávania sa už začali a podľa najnovších informácií je veľmi pravdepodobný scenár koalície troch stredo-pravých strán. Prvá skúška ohňom príde v podobe volieb predsedu dolnej komory talianskeho parlamentu o tri, či štyri týždne. Mená kandidátov udajú tón budúcich rozhovorov koaličných partnerov. Hlavní vyjednávači strán sa nemusia nevyhnutne stať aj ich lídrami. Budú skôr tými, ktorí vymedzia budúce teritórium pre politiku ich vlastnej strany.

Reakcia trhu

Spready talianskych vládnych dlhopisoch (BTP) oproti tým nemeckým boli pred voľbami relatívne nízke. K nárastu nedošlo ani po zverejnení výsledkov volieb. Znamená to, že trhy neboli z výsledkov volieb nijako zvlášť prekvapené. Koalícia sa považuje za dobrý výsledok, i keď trhy by radšej videli, keby ju tvorili tradičné, nie populistické strany.

Hoci nikto neočakával, že z volieb vzíde víťaz s parlamentnou väčšinou, trh očakávali koalíciu centristický strán – Demokratickej strany, Forza Italia a Ligy severu. Táto alternatíva je však dnes nereálna, pretože tak Demokratická strana, ako Forza Italia získali málo hlasov.

Na druhej strane, väčší ako očakávaný zisk Hnutia piatich hviezd a Ligy sveru môže byť príčinou istej volatility trhu. Obe strany sa v minulosti prezentovali silným antieurópskym postojom, ako príliš uvoľnenou fiškálnou politikou.

Budúca reakcia trhov na taliansku politiku teda bude závisieť od toho, ako sa koalícii podarí zmierniť populistickú politiku Hnutia piatich hviezd. Čím slabšie hnutie bude, tým lepšie pre talianske vládne dlhopisy. Trh nemá rád neistotu. Jeho reakcia je preto zatiaľ, kým nie je dohodnutá budúca fiškálna politika Talianska, len veľmi opatrná.

V krátkodobom horizonte, povedzme troch až piatich týždňov očakávam na trhu s talianskymi dlhopismi miernu volatilitu.

Ako sa bude dariť talianskym akciám?

Môj výhľad pre talianske akcie v tomto roku je pozitívny. Zotavovanie tamojšej ekonomiky pridáva na pare. Ťahá ho tak export, ako aj domáci dopyt. Vývozcovia profitujú z globálneho ekonomického rastu. Domácu taliansku ekonomiku zas zlepšuje pokles nezamestnanosti a rast spotreby.

V tejto fáze však ide skôr o cyklické, ako o štrukturálne oživenie ekonomiky. Do veľkej miery je totiž závislé na externých faktoroch. Pozitívnym faktom však je, že sa prejavuje v pozitívnych výsledkoch talianskeho bankového sektora, utilít, a malých a stredných podnikov. Všetky tieto sektory v uplynulých rokoch veľmi strádali.

Keď vezmeme do úvahy, že vyššie zmienené odvetvia zaznamenali v minulých rokoch silný pokles ziskov, čo viedlo k rastu nesplácaných bankových úverov na historicky vysoké úrovne, a rovnako sa nedarilo ani energetike a na ropu naviazaným podnikom, talianske akcie sú dnes voči zvyšku Európy citeľne podhodnotené. Európske firmy totiž už zaznamenali silný rast zisku, čo spôsobilo rast akcií.

Talianske banky si vydýchnu

V horizonte troch až piatich rokov pre vidím priestor pre rast zisku talianskych bánk, ktorým bude priať celkové oživenie ekonomiky, ako aj normalizácia sadzieb zo strany ECB.

V energetickom sektore už sme pravdepodobne prekonali obdobie nízkych investícií do infraštruktúry a technológií, čo môže pomôcť spoločnostiam ako Tenaris, ktorá predáva zariadenia pre ropných spracovateľov, a ktorá má závod aj v Taliansku. Súčasné ceny ropy pravdepodobne okrem toho konečne umožnia spoločnosti ENI vyplatiť akcionárom dividendy.

Spomedzi bánk, preferujem tie s vyššou kvalitou aktív, i keď sa obchodujú o niečo drahšie. Som stále obozretný pri bankách s vysokým podielom zlyhaných úverov. Vzhľadom k tomu, že stále nemôžeme hovoriť o štrukturálnom oživení talianskej ekonomiky, je potrebné zostať opatrný.

Alberto Chiandetti, portfólio manager spoločnosti Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *