Pondelok 23. novembra. Meniny má Klement

Ako dopadne bitka ministerstva financií a komerčných poisťovní?

Štát vyhlásil vojnu poisťovniam. Ohlásil legislatívny zámer zdaniť tržby poisťovní z majetkového poistenia sadzbou osem percent. Poisťovne sa bránia, no štát im vytýka prílišné zisky.

Poisťovne sa obraňujú tým, že návrh je retroaktívny, teda že sa týka aj už uzavretých zmlúv. Ďalej tým, že štát zavedením odvodu odsaje zo sektora celý jeho zisk, takže to, čo vyberie na novom odvode, stratí na bežnej dani z príjmov.

A ďalším protiargumentom je, to zvýšenie „daní“ si v konečnom dôsledku odnesú zákazníci cez drahšie služby a teda aj ich menšiu dostupnosť.

Prvé kolo máme za sebou

Súboj je teda v plnom prúde. Návrh v podobe novely zákona o poisťovníctve momentálne čaká druhé čítanie v Národnej rade SR. Poisťovne chystajú podanie na Ústavný súd SR. Bitku sprevádzajú i šťavnaté výroky. Minister financií Peter Kažimír označil poisťovne, za firmy, ktoré sedia na balíku peňazí. Poisťovne považujú nový odvod za skrytú daň pre zodpovedných.

Vláda si cieľ zaviesť v poistnom sektore nový odvod stanovila už vo svojom programovom vyhlásení. Rezort financií vysvetlil v dôvodovej správe k novele zákona svoj návrh takto: Nakoľko v súčasnosti podlieha odvodu len odvetvie PZP, je potrebné rozšíriť odvod aj na ostatné odvetvia neživotného poistenia. Finančné prostriedky z nového odvodu budú príjmom štátneho rozpočtu SR.

P. Kažimír dodal, že poisťovne, na rozdiel od bánk, ešte od časov finančnej krízy z roku 2008 nič nezaplatili. „Celé toto obdobie si poisťovne užívali v závetrí, bez toho, aby si ich niekto všímal,“ uviedol.

To ale prečo by mal byť odvod, ktorý sa dnes platí z PZP, rozšírený i na ďalšie nemajetkové poistenia, však rezort nevysvetľuje. Rovnako ani, jeho šéf nevysvetlil, prečo by mali slovenské poisťovne platiť za finančnú krízu.

„Štát komunikuje tento odvod ako trest pre bohaté poisťovne. V skutočnosti to bude v prvom rade trest pre občanov a firmy. Nevyhnutná obrana totiž poisťovní je zvýšenie poistného,“ uvádza riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková. Dodáva zároveň, že poisťovne sú bohaté preto, že štát im predpisuje, aké technické rezervy si majú nechať na krytie škôd ich klientov. Nejde pritom o ich zisky.

Osem percent

Odvod osem percent by sa mal vzťahovať na celkové trhy z nemajetkového poistenia, okrem PZP, kde sa tento odvod už dlhé roky platí. Tento však nejde však do štátneho rozpočtu, ale rezortu vnútra na prevenciu dopravných nehôd. Je tu teda vzťah medzi peniazmi z poistného a účelom ich použitia.

Na nemajetkovom poistení vyberú poisťovne ročne zhruba 700 mil. eur. Ich zisk z toho bol vlani 39 miliónov. Osem percent však predstavuje až 56 mil. eur. Odvod by teda pohltil celý zisk odvetvia, čo by znamenalo nulové dane. Zo zisku celého poistného odvetvia, teda aj vrátane životného poistenia, by to predstavovalo jednu tretinu.

Potvrdzuje to i Národná banka Slovenska vo svojej v správe o vývoji slovenského finančného trhu za 1. polrok 2016. Očakávanie príjmu do štátneho rozpočtu navyše je podľa nej nereálne. „Naopak dlhodobo finančne stratí. Predaj neživotného poistenia poklesne, čo bude znamenať ešte nižší príjem z odvodu, ako si sľubuje vláda a žiadnu daň z príjmu a odvodu zo zisku,“ konštatuje centrálna banka.

Poisťovne by mali tri možnosti, ako vykryť vyššie náklady z nového odvodu. Už spomenutým ziskom, vyššími cenami alebo úsporami prevádzkových nákladov. To by v takom prípade znamenalo menej inovácií, alebo nižšie mzdy.

Pri zvyšovaní cien majú poisťovne problém aj s retroaktivitou návrhu. Odvod by sa totiž mal týkať tak nových, ale aj starých zmlúv, uzatvorených ešte pred jeho účinnosťou. Firma má vždy problém zvýšiť ceny z už uzatvorenej zmluvy. To je i dôvodom, pre ktorý chystajú poisťovne podanie na Ústavný súd. V prípade schválenia žiadajú od zákonodarcu, aby novela týkala len nových zmlúv.

Zbytočná panika?

„Keď sa zavádzal rovnaký odvod pre PZP, tiež vyvolal paniku. Konkurencia, na ktorú všetci veríme, však spôsobila, že dopad na ceny nebol žiadny,“ tvrdí P. Kažimír. Je tak presvedčený, že nový odvod by sa poskytovaných služieb negatívne nedotkol. Redakcia investujeme.sk sa na dôvody návrhu pýtala aj tlačového oddelenia ministerstva. To sa však odmietlo vyjadriť.

„Návrh zákona je v legislatívnom procese, parlament o ňom bude diskutovať v druhom čítaní na nasledujúcej schôdzi, preto by bolo teraz predčasné hovoriť o konkrétnych podrobnostiach,“ uviedlo.

Je teda otázne, ako rokovanie poslancov dopadne. Podľa aktuálnej reakcie ministerstvo to vyzerá, že rezort je pripravený na kompromisy. Bez ohľadu na to, však za pozornosť stojí argumentácia ministra Petra Kažimíra. Svoj návrh obhajuje tým, že peniaze musí brať tam, kde sú. Ako vhodný zdroj sa mu teda javia firmy, ktoré sedia „na vreciach peňazí“.

Tomuto zdôvodneniu však chýba akákoľvek adresnosť, zásluhovosť, alebo princíp, ktorý by minister sledoval. Brať peniaze tam, kde sú, zvyknú iné sféry spoločnosti, pohybujúce sa často v čiernej ekonomike a za hranou zákona.

2 odpovede na “Ako dopadne bitka ministerstva financií a komerčných poisťovní?”

  1. Michal píše:

    Sú to zlodeji. Podnikatelia musia platiť stále viac.

  2. Stefka píše:

    Ja si myslim, ze to neschvalia. Uz sa to melie na nich z roznych stran vela. Media stoja proti tomuto odvodu, čo treba tiez zohladnit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial