Pondelok 10. decembra. Meniny má Radúz

Ako funguje arbitráž, alebo zarobiť na kurzových rozdieloch

Väčšina z nás si už vyskúšala staviť  v stávkovej kancelárii na výsledky športového zápasu alebo volieb. Čím viac sa stávkovaniu venujete, tým skôr si uvedomíte, že dosiahnuť systematický zisk je takmer nemožné. Kancelárie nastavujú kurzy tak, že ponúknu kurz omnoho nižší, ako je pravdepodobnosť udalosti, na ktorej výsledok si stavíte. To v praxi znamená, že pri rovnakom počte úspešných a neúspešných tipov stále pomerne výrazne prerobíte. 

Existuje však jedna technika, pri ktorej sa netreba spoliehať na štastie. Jej varianty sú obľúbené hlavne medzi manažérmi fondov a obchodníkmi – arbitráž.

Dosiahnuť arbitráž (bezrizikový zisk) sa stávkari snažia kombináciou stávok v rôznych kanceláriach s rôznymi kurzami. Ak tieto stávky vhodne skombinujú, výsledkom bude zisk, nech zápas skončí akokoľvek. Najčastejšie tieto príležitosti vznikajú pri vyrovnaných zápasoch. Analytici stávkových kancelárií nastavia na zápas mierne rozdielne kurzy, každá z nich má iného favorita.

Zoberme si príklad situácie, ktorá by mohla nastať pri slovenských prezidentských voľbách. Jedna kancelária na víťazstvo Andreja Kisku ponúka kurz 1.85, na víťazstvo Róberta Fica ponúka kurz 2.1. Analytici druhej  stávkovej kancelárie majú na momentálnu politickú situáciu odlišné očakávania a nastavili kurz 2.15 na Kisku a 1.7 na Fica.

Keď stavíme v prvej kancelárii na víťazstvo Fica a v druhej na víťazstvo Kisku, sme schopní dosiahnuť bezrizikový zisk – využili sme príležitosť na arbitráž. Profit by sa pohyboval v rozmedzí od 2.5 do 3.75 % zo stavenej sumy, v závislosti na tom, ktorá situácia by nastala.

arbitraz Podobné príležitosti môžu nastať aj pri športových stávkach. Tu si ale treba uvedomiť, že pri niektorých športoch je možným výsledkom aj remíza a tento scenár treba taktiež zahrnúť do výpočtu. Okrem rozdielneho názoru na pravdepodobnosť výhry/prehry tímu bookmakeri stanovujú odlišné kurzy aj vtedy, keď má kancelária priveľa stávok na jeden z výsledkov zápasu. V prípade, že by táto udalosť nastala by bola kancelária povinná vyplatiť veľké množstvo výhier a príjem z provízie by im na pokrytie výdavok nestačil. Preto sa v takomto prípade snaží ponúknuť na opačnú udalosť atraktívnejší kurz.

Takto sa odlíši od konkurencie a tým, že si na opačnú udalosť ľudia stavia práve u nich. Týmto vyrovná svoju bilanciu stávok a zníži svoje riziko. Tu sú príležitosti na arbitráž najvýraznejšie, pri skorej reakcii sa dá niekedy zarobiť po odpočítaní poplatkov až päť percent. Stávkové kancelárie o tejto technike vedia. To, že arbitráž vytvoria, im väčšinou za vyrovnanie ich bilancie stojí.

Aj keď správnou kombináciou stávok je naša investícia bezriziková, treba si dať pozor na zmeny kurzov. Arbitráže sa spravidla vyskytujú len niekoľko minút a v prípade, že jednu stranu stávky uzatvoríte výrazne neskôr ako druhú, sa kurz môže zmeniť a arbitráž zaniknúť. Preto je pri takomto stávkovaní najlepšie mať založené online konto – celý proces prebehne za niekoľko sekúnd a riziko je minimálne.

Zaujímavou alternatívou voči štandardným stávkovým kanceláriam je burza stávok(Betfair, Betdaq). Tieto burzy nezamestnávajú žiadnych bookmakerov a kurz je tvorený výhradne dopytom a ponukou – stávkari hrajú proti sebe. Takto stanovený kurz je omnoho férovejší, v priemere až o 20 % vyšší ako v stávkovej kancelárii.

Na burze stávok si môžete vybrať, či sa postavíte do pozície stávkovej kancelárie alebo hráča – v pozícii kancelárie profitujete, ak udalosť nenastane. Mnoho stávkarov hľadá príležitosti na arbitráž kvôli vyšším kurzom práve medzi burzami stávok a stávkovými kanceláriami. Existujú dokonca stránky, ktoré arbitráže zverejňujú.

Tie sú však väčšinou k dispozícií až po zaplatení, softvér sa málokedy dá odskúšať. Veľkou nevýhodou je aj to, že tieto stránky veľké množstvo arbitráží zverejňujú  medzi málo známymi zahraničnými kanceláriami, ktoré nemusia vždy mať jasné podmienky stávkovania. Tomu sa dá vyhnúť, ak si arbitráže budete hľadať sami, čo je však časovo veľmi náročné. Ak vás ale arbitráže zaujali,  určite to stojí za námahu, odmena v podobe niekoľko percentného zisku je určite veľmi atraktívna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *