Nedeľa 23. septembra. Meniny má Zdenka

Ako investovať lepšie a bezpečnejšie? Na úver…

Ako sa zodpovedne pripraviť na dôchodok? Tradičná rada finančných profesionálov: kým ste mladý, investujte do akcií. S pribúdajúcim vekom sa zamerajte na bezpečnejšie investície, napríklad dlhopisy. Znie vám takáto rada povedome a logicky? Podľa dvoch amerických akademikov a ich nového prístupu k investovaniu je úplne zlá.

Na myšlienke dlhodobého sporenia sú postavené takmer všetky investičné produkty, ktoré ponúkajú možnosť finančného zabezpečenia na dôchodok. Princíp odkladania časti príjmu pre budúcu spotrebu je podstatou sporenia v druhom, ale aj v dobrovoľnom treťom dôchodkovom pilieri. Výhody dlhodobého sporenia propagujú aj banky a správcovské spoločnosti, poukazujúce na výnosnosť rozkolísaných, no dlhodobo rastúcich akciových trhov.

Tradičným argumentom v prospech spomínaných produktov sú práve dlhodobé trendy. Dostatočne dlhé obdobie investovania dokáže eliminovať krátkodobé výkyvy v cenách akcií. Za posledné desaťročie boli tieto výkyvy mimoriadne prudké – stačí si spomenúť na spľasnutie technologickej bubliny na začiatku roku 2000, nasledované výrazným oživením a ďalším prepadom v dôsledku hypotekárnej krízy. Niet divu, že v máji 2010 je hodnota hlavných akciových indexov v USA pod úrovňami z konca decembra 1999. Po viac ako desiatich rokoch…

Triviálne jednoduché investovanie

Dlhodobé investovanie, ktorého výhody môže dnešná mladá (ale aj stredná) generácia využiť, však presahujú obdobie jedného desaťročia. Tradičný model dlhodobého sporenia je však zlý, tvrdia profesori prestížnej americkej univerzity Yale Ian Ayres a Barry Nalebuff.

Ich argumentácia je až triviálne jednoduchá: s dlhším časovým obdobím skutočne klesá rizikovosť investícií na akciových trhoch. Problém však spočíva v tom, že keď začínate investovať, máte k dispozícii len veľmi málo kapitálu, ktorý skutočne využije možnosť dlhodobého investovania. Neskôr, keď sa vám podarí nasporiť atraktívnejšie sumy, pre blížiaci sa dôchodkový vek bývajú tradične nasmerované do bezpečnejších investícií s nižším výnosom. Inými slovami: keď máte dostatok času na investovanie, nemáte dosť peňazí. A keď ich máte dosť, nemáte už toľko času.

Ako zo začarovaného kruhu von? Podľa Ayresa a Nalebuffa existuje len jedna logická odpoveď. Investovať v mladosti čo najviac, hoci aj požičané peniaze, ktoré počas aktívneho života splatíte späť. Len takýmto spôsobom možno zabezpečiť, aby dlhé roky „pracovalo“ na finančných trhoch čo najviac peňazí, z ktorých bude možné čerpať dôchodok v budúcnosti.

Riziko? Možno na prvé počutie

Investovať cudzie peniaze, ktoré budú splatené až neskôr, môže na prvé počutie znieť ako vysoko riskantný plán. No nie celkom – na tejto istej myšlienke sú postavené aj tradičné a rozšírené hypotekárne úvery, splatné o 15, 20 či dokonca 30 rokov. Na rozdiel od akumulácie dôchodkových úspor slúžia na zabezpečenie (takmer okamžitej) strechy nad hlavou. To však nie je podstatné, časový rozdiel v potrebách (bývanie ihneď, dôchodok neskôr) nemení nič na princípe akumulácie kapitálu.

Výhodnosť inovatívneho prístupu k investovaniu ukazujú obaja profesori z Yale aj na historických údajoch. Z takmer stovky rozličných vekových ročníkov, odchádzajúcich do dôchodku v rokoch 1913 až 2009, sa investovanie „na úver“ ukázalo nielen ako výnosnejšia, ale aj bezpečnejšia forma investovania. Len vo dvoch prípadoch boli na tom nastupujúci dôchodcovia lepšie (roky 1998 a 1999).

Problém s ideou amerických akademikov však môže nastať reálne v praxi. Len ťažko si možno predstaviť ochotného bankového úradníka, ktorý podpíše úver (blížiaci sa svojou veľkosťou k hypotéke) na to, čo znie ako opodstatnená, no stále len špekulácia na akciovom trhu. Profesori Ayres a Nalebuff aj tu vidia východisko – využitie opcií, teda typy finančných kontraktov, ktoré fungujú podobne, ako keby ste investovali neporovnateľne vyššie sumy, no s podstatne menšou hotovosťou. Na ilustráciu opäť príklad s hypotékou – na kúpu drahej nehnuteľnosti postačí len desatina vlastných prostriedkov.

Prirodzenou otázkou je, do akej miery môže inovátorstvo z Yale otriasť zaužívanými finančnými produktmi, ktoré stoja na „tradičnom“ prístupe k investovaniu. Zemetrasenie to pravdepodobne nebude. Investovanie do opcií, ktoré sú zaraďované do komplikovanej kategórie finančných derivátov, nie je až také triviálne ako napr. kúpa podielového listu v niektorom fonde. Opcie nemožno vlastniť donekonečna, majú obmedzenú životnosť a ich hodnota môže prudko poklesnúť (ale aj narásť) v priebehu krátkeho času. Vysvetliť takéto charakteristiky širokej verejnosti určite nie je možné za krátky čas. To však neznamená, že lekciu z dôležitosti dlhodobého investovania si nemôžu odniesť aj tradiční investori, bez hlbších znalostí zložitých finančných produktov. Napríklad aj tým, že na krstinách dajú rodičia novým prírastkom radšej podiel v akciovom fonde než ďalšiu hračku, na ktorú sa čoskoro zabudne.

Článok vyšiel mesačnom newsletteri Partners News spoločnosti Partners Group SK.

K akej forme sporenia na dôchodok sa prikláňate?

View Results

Loading ... Loading ...

6 odpovedí na “Ako investovať lepšie a bezpečnejšie? Na úver…”

 1. Michal D. píše:

  Až ma striaslo. Pod takéto odporúčanie klientovi by som sa nikdy nepodpísal. Ak to padne, čo reálne môže, klient skončí s dlžobou bez dôchodku. Sporenie na penziu má byť bezpečné a toto nie je. Porovnávať to s kúpou bytu je nezmysel. Aj keď padnú ceny bytov, stále ostane majetok. Akcie môžu padnúť na nulu…

 2. Franto píše:

  Potreboval by som vysvetlenie k tomu článku.
  Ja tomu rozumiem tak, že si mladý človek zoberie pôžičku na dôchodok, aby mohol investovať. Predpokladám, že pôžičku treba splácať aj s úrokmi. Potom by snáď aj mohol (chcel) bývať. Buď bude platiť nájom, alebo si zoberie druhú hypotéku. Nebolo by zlé mať aj deti. Takže žena sedí doma s deťmi (chýba príjem).
  Čiže asi to bude musieť manžel splácať. Znamená to, že keď máme dôchodkové sporenie naopak, tak mladý nastúpi do práce ako výkonný riaditeľ so super platom a postupne sa mu bude plat meniť, až na radového zamestnanca (kariéra naopak) ?

 3. Frost píše:

  IMHO je idea investovania popisaneho v clanku postavena na vyuzit leverage. Je jasne, ze bezny clovek sa nedopracuje k uveru na investovanie v banke, no moze vyuzit leverage pri derivatoch. Na Slovensku sa uz bezne obchoduje cez CFD, u brokerov je zase mozne ist aj do dlhodobych LEAPS opcii, staci, ak klient zaplati opcnu premiu (ak ju kupuje, nie ak vypisuje).

  Ale ja by som az tak tuto myslienku neodpisoval..

 4. sthn píše:

  Tak ten kto tuto radu posluche tomu prajem vela stastia 🙂

  „Investovať v mladosti čo najviac, hoci aj požičané peniaze, ktoré počas aktívneho života splatíte späť.“

  Cely zivot splacat od huby si otrhat a ked vsetko dobre pojde tak na dochodku mozete zacat zit 🙂

  a ked to nepojde dobre a investicie sa znehodnotia tak cely zivot si odriekat a na dochodku len plakat nas vlastnou blbostou.

 5. Ada píše:

  Trt na uver. Najprv si nasetrim a potom mozem investovat. Ak mi investicia nevyjde a mam ju na uver, nielenze mam nulu, ale som v minuse. Blba vyhliadka do dochodku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *