Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Ako investuje mudrc z Omahy?

Warren Buffett je určite jedným z najznámejších a najúspešnejších investorov dnešnej doby a mnoho ľudí sa ho vďaka jeho úspechom snaží napodobňovať, prípadne kopírovať skladbu jeho portfólia. Ako a kde teda mudrc z Omahy investuje?

Warren Buffett je najznámejším zástancom hodnotového investovania, takže investuje do akcií, ktoré sú vzhľadom k svojej vnútornej hodnote zaujímavo ohodnotené a vzhľadom na trhu alebo odvetvia sú podhodnotené. Najdôležitejšími ukazovateľmi, ktoré sa pri hodnotovom investovania sledujú, sú P / E (pomer trhovej ceny akcie k zisku na akciu), P / D (pomer trhovej ceny akcie k vyplatené dividendám), P / B (pomer trhovej hodnoty k účtovnej hodnote firmy) .  


Okrem toho sa Buffett pozerá aj na dlh spoločnosti, dostatok voľných prostriedkov a schopný manažment. A investuje iba do spoločností, ktoré podnikajú v odboroch, na ktorých závisí fungovanie iných spoločností, a ktorým rozumie.  


Najväčšie zastúpenie v jeho akciovom portfóliu (resp. portfóliu spoločnosti Berkshire Hathaway), ktoré robí štyridsiatku titulov, majú spoločnosti zo sektora spotrebného tovaru, kam patria domáce potreby (11,3% portfólia) a potraviny (23%). Do tohto sektora tiež patria dve z troch spoločností, ktoré zaberajú v portfóliu BH viac ako desať percent a patria medzi stálice. Prvá je líder v oblasti domácich potrieb, spoločnosť Procter and Gamble, s viac ako desaťpercentným zastúpením v portfóliu, druhou je jeden z najväčších výrobcov nápojov Coca Cola (15,13% v portfóliu BH).  


Obe sú to zavedené spoločnosti s dobrým postavením na trhu a stabilnými výsledky. Za posledný rok stratili akcie P & G okolo 15%, čo je v porovnaní s trhom ešte celkom dobrý výsledok, preto sú aj hodnoty P / E (17,8) a P / B (3,03) mierne vyššie. Akcie Coca Coly stratili okolo 27% a ukazovateľa P / E (15) a P / B (4,38) sú v podstate rovnaké ako v čase, keď akcie kupoval sám Buffett.  


Vyše päť percent v portfóliu ešte zaberá potravinárska spoločnosť Kraft Foods (6,48%), ktorú kúpil Buffett pred rokom, a nad jedným percentom sa drží pivovar Anheuser Busch, ktorého akcií sa spoločnosť v poslednej dobe zbavuje (a ktoré ako jediné z akcií v portfóliu BH v poslednej dobe posilnili).  


Ďalším sektorom, do ktorého BH investuje vo veľkom, sú financie, kde hrajú prím banky (21%), nasledované finančnými službami (8%) a poisťovníctvom (3%). Najväčšie zastúpenie v portfóliu BH má práve banka Wells Fargo (15,59%), ktorú kúpil Buffett začiatkom deväťdesiatych rokov, keď cena akcie prepadla kvôli problémom spoločnosti a odvtedy rástla v priemere o viac ako 15% ročne. V poslednom roku dokonca dosiahla svoj cenový rekord a jej ukazovatele tiež nie sú zlé (P / E 16,9, P / B 2,05).  


Cez sedem a pol percenta v portfóliu BH predstavujú akcie American Express (7,69%) a nezanedbateľné miesto má tiež šiesta najväčšia banka v Amerike, US Bancorp (3,76%; P / E 13,6, P / B 2,27 ), ktorej podiel v portfóliu BH sa v poslednej dobe ešte zvyšoval. Na druhej strane došlo k výraznej redukcii množstva akcií ďalšie veľkej americké banky Bank of America.  


Ďalšie finančnou inštitúciou, ktorá má v portfóliu BH väčšia ako jednoprocentné zastúpenie, je poisťovňa Wesco Financial (2,91%; P / E 31, P / B 0,91), ktorej akcie v priebehu posledných dvoch rokov stratili polovicu hodnoty.  


Ďalším sektorom, ktorého podiel sa v poslednom štvrťroku znížil o 4%, je dosť široký priemysel, ktorý sa ďalej delí na tovary a služby (13%) a stavebníctvo a materiály (0,6%). Spoločnosť Burlington North / Santa Fe (P / E 13,4, P / B 2,36) prevádzkuje jednu z najväčších železničných sietí v USA a jej podiel v portfóliu (8,44%) sa v priebehu roka niekoľkokrát navyšoval. BH dokonca špekuluje na rast tejto spoločnosti vydávaním čoraz väčšieho množstva put opcií.


Do kategórie výrobkov a služieb patrí aj spoločnosť Moody’s Corporation (2,34%; P / E 10,7), do ktorej siete patrí aj známa ratingová agentúra. Novinkou v portfóliu je potom globálna priemyselná spoločnosť so široko diverzifikovaným spektrom služieb a výrobkov, Eaton Corp (P / E 5,7, P / B 0,98).  


Vďaka zvyšovanie podielu spoločnosti Conoco Philips majú v portfóliu BH pomerne výrazné postavenie aj producenti ropy a zemného plynu (8,8%; P / E 4,1, P / B 0,79). Množstvo akcií v portfóliu BH sa v poslednej dobe takmer zdvojnásobilo.  


Predposledným sektorom je sektor zdravotníctva, ktorý sa ďalej delia na farmáciu a biotechnológie (6,5%) a zdravotnícke vybavenie a služby (0,5%). Z tohto sektora má výraznejšie zastúpenie v portfóliu iba spoločnosť Johnson & Johnson (6,12%; P / E 13,5, P / B 3,67).  

Sektor služieb predstavujú najmä spoločnosti maloobchodu (3%) a médií (1,8%), cestovanie a voľný čas zastúpené nie je. Za zmienku z pohľadu veľkosti v portfóliu stojí iba najväčšia sieť maloobchodných predajní, Wal (1,71%; P / E 15,3, P / B 3,11) a mediálna spoločnosť Washington Post (1,38%; P / E 13 , 9, P / B 1,1). V posledných mesiacoch sa ale z portfólia pomaly vytrácajú niektoré spoločnosti práve z oblasti maloobchodu, ako napríklad CarMax zameraná na elektroniku a PC, predajca náradia a stavebného materiálu Home Depot a jeho priamy konkurent Lowe’s Companies.  


Všetky tieto akcie sú nakupované spoločností Berkshire Hathaway, však sám Buffett sa nedávno vyjadril, že bude kupovať americké akcie aj na svoj súkromný účet, kde doteraz držal len štátne dlhopisy USA. A pokiaľ sa ceny budú naďalej vyvíjať podobným spôsobom a ohodnotenie bude stále atraktívne, bude sto percent jeho účtu tvorených americkými akciami. Pán Buffett je evidentne veľký patriot, bohužiaľ pre investorov, ktorí sa snažia kopírovať skladbu jeho portfólia a myslí aj aspoň na čiastočnú regionálnu diverzifikáciu, to asi nie je dobrá správa.  


V každom prípade, Buffett sám diverzifikáciu neuznáva a dodáva, že "diverzifikácia je ochrana pred aroganciou. Má veľmi malý zmysel pre tých, ktorí vedia, čo robia." Znie to pekne, stotožňovať sa s tým nemusíme, ale kto chce investovať ako Warren Buffett, musí na širokú diverzifikáciu zabudnúť.  


Pri pohľade na vývoj cien jednotlivých titulov, ktoré v poslednej dobe Buffett nakupoval, nie je veľa dôvodov k jasaniu. Tiež akcie BH stratili od začiatku novembra tridsať percent svojej hodnoty kvôli možným problémom so splácaním opcií za 4,5 miliardy dolárov v budúcnosti (v prípade krachu trhov, na ktorých rast Buffett špekuloval, bude musieť vyplatiť 40 miliárd dolárov). Práve nedodržiavanie svojich pravidiel a čoraz väčší objem špekulatívnych obchodov mu jeho Kritici už dlhšiu dobu vyčítajú.  


V dlhom horizonte to ale zatiaľ vyzerá, že je vždy lepšie riadiť sa myšlienkami jedného z najúspešnejších investorov, ako často pochybnými analýzami niektorých analytikov a obchodníkov. Tu sa hodí ešte jeden výrok, ktorým Buffett vyjadril svoj postoj k analytikom a obchodníkom na Wall Street: "Wall Street je jediné miesto, do ktorého ľudia prichádzajú v Rolls Royce, aby získali radu od tých, ktorí tam jazdia metrom."

Oplatí sa kopírovať stratégie úspešných investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

6 odpovedí na “Ako investuje mudrc z Omahy?”

 1. Ladislav píše:

  Pro Warrena Buffett je stejne dulezitý rust zisku a ROE jako P/E a dulezité je, aby neskodila podniku konkurence. Bez tohoto by klidne koupil i akcie Ford a General Motors, jen s ohledem na P/E a P/B. Ale ten rust zisku a konkurence to práve nedovolí. A dulezité je taky P/S a to pod 3 a nejlépe P/S pod 1.
  http://nr1a.com/Buffettologie.htm

 2. obchodnik píše:

  rad bych upozornil slovenske kolegy na individuum jmenem Ladislav. ma jeste spoustu dalsich prezdivek. zamoroval celekm dlouho vsechna ceska fora svymi nesmysly o akciich. je to samozvnay akciovy guru. vse vi nejlepe, buffett je jeho kamarad. nejlepe ho ignorovat.

  • Jano píše:

   Ladislav AKO DALEJ?

  • Ladislav píše:

   Nun, mein liebes Kind, alespon jsem tady konecne zacal nejakou diskusi, jinak by tu bylo do dnes mrtvo. A kdo má Buffetta za kamaráda, to je moudrý clovek. I kdyz koupil poslední mesíce ty akcie prílis brzy a ony se jeste pak v ríjnu a listopadu propadly. Ale pan Ladislav Konecny nikdy nezamoroval fóra nesmyly o akciích, ale naopak, pokud se nejedná o daytradery, pro které je vsechno nesmysl o value investingu na léta. Ale díky ti, mein liebes Kind, ze mi zde delás dobrou reklamu !! Jestli se z této diskuse stane taková sprostárna, jak z diskuse na http://www.penize.cz , pak je lepsi tam vlozit prispevek a uz se tam pak nedivat na odezvy plné urázek a nadávek.
   http://nr1a.com/AKCIE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial