Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Ako investujú milionári? Od vypuknutia krízy opatrnejšie…

Kríza skresala zoznam dolárových miliónárov. Vlani ich bolo na svete asi 8,6 milióna, čo je medziročný pokles o 14,9%. Ultra bohatých ľudí s majetkom nad 30 miliónov dolárov má byť na svete 78 tisíc, ich počet medziročne klesol o 24,6%. Finančná kríza zmenila správanie najbonitnejších klientov, tí začali uprednostňovať zaistené fondy a ďalšie bezpečné produkty.

Podľa štúdie spoločností Capgemini a Merrill Lynch vlastnia dolároví milionári spolu 32,8 biliónov amerických dolárov. K najbohatším ľudom na zemi patria predovšetkým Severoameričania, Európania a obyvatelia najvyspelejších ázijských krajín.

Dolároví milionári a ultra milionári (nad 30 miliónov USD) podľa kontinentov

Krajiny, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach, sú USA, Japonsko a Nemecko. Ako uvádza štúdia: "Na svetovej populácii HNWI (dolárových milionárov) majú 54% podiel, čo predstavuje mierne zvýšenie z 53,3% v roku 2007. Zmena sa udiala na 4. priečke, kam sa zaradila Čína, čím predbehla Veľkú Britániu. Na opačnej strane Hong Kong zažil najvýraznejší prepad, až o 61,3%, keď počet jeho HNWI obyvateľstva poklesol na 37 tisíc.   Pokles populácie HNWI zasiahol aj USA, konkrétne o 18,5%, udržali si však pozíciu lídra s počtom 2,5 milióna HNWI."

Prepad majetku dolárových milionárov sa podpísal pokles trhovej kapitalizácie v minulom roku zhruba o polovicu. Naposledy zaznamenala trhová kapitalizácia pokles začiatkom tohto tisícročia, keď praskla internetová bublina. Vlaňajší pokles je však omnoho výraznejší.

Trhová kapitalizácia v triliónoch dolárov

Kríza otriasla dôverou

Finančná a následne hospodárska kríza otriasla nielen majetkami, ale aj dôverou. Ako hovorí Bertrand Lavayssiere, globálny výkonný riaditeľ sektoru finančných služieb poradenskej spoločnosti Capgemini: „Po rokoch, kedy milionári mohli pristupovať „rozmarnejšie“ k svojmu majetku a investíciám, môžeme jednoznačne vidieť zmenu, ktorá nastala v ich správaní a prioritách. Je to zároveň výzva a príležitosť pre spoločnosti zaoberajúce sa wealth managementom, aby sa naučili rozumieť svojim zákazníkom a pomohli im prekonať toto neisté obdobie.“

Podľa výsledkov prieskumu 48% klientov stratilo dôveru v správcovské spoločnosti a svojich poradcov a 26,6% klientov sa odhodlalo správcovskú spoločnosťzmeniť. Urobili tak prevažne mladší klienti vo veku do 45 a takisto klienti, ktorí si majetok sami zarobili. Najvýraznejší prepad dôvery však postihol regulačné orgány, voči nim stratilo dôveru až 78% dolárových milionárov.

Vyšší záujem o bezpečné aktíva

Kríza sa automaticky prejavila aj vo väčšom záujme o bezpečné uloženie peňazí. Ako vidíme na grafe, po prvý raz za posledné tri roky tvorili aktíva s nízkou maržou viac ako polovicu.

Podrobnejšiu alokáciu kapitálu vidíme na nasledujúcom grafe. V minulom roku sa znížil podiel akcií a ďalších rizikových aktív v prospech vysokolikvidných depozitov a produktov s garantovaným výnosom. V poslednom stĺpci ponúka Capgemini projekciu, ako môže vyzerať alokácia majetku v budúcom roku. Znovu by sa mal zvýšiť podiel akcií.

Dolároví milionári smerujú svoje zdroje aj do nefinančných aktív. Z ďalšieho grafu vidíme, že sa medziročne takmer o polovicu znížil podiel luxusnej spotreby, ktorú predstavovali napríklad klubové poplatky. Naopak vzrástol záujem o diamanty a umenia – teda aktíva, ktoré môžeme považovať za investície a nie spotrebu.

Súčasní majetok dolárových milionárov 32,8 bilióna dolárov by sa mal podľa štúdie Capgemini v roku 2013 zvýšiť na 48,5 bilióna. Lídrami by mali ostať Severná Amerika a región Ázia-Pacifik. Štúdia predpokladá, že oblasť "Ázia-Pacifik" sa v rovnakom roku dostane pred USA.

Ako vidíte krízu?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *