Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Ako investujú milionári

Investície 30.07.2018 | 00:22 0 Komentárov

Počet dolárových milionárov opäť vzrástol. Zhodnotenie ich majetku dosiahlo 11 percent. Z investičných portfólií sa aj vlani vytrácali dlhopisy, naopak rástol podiel realít.

Podľa World Wealth Report 2018, ktorý nedávno zverejnila poradenská spoločnosť Capgemini, presiahol majetok dolárových milionárov v uplynulom roku hranicu 70 biliónov dolárov, čo predstavuje 750-násobok HDP Slovenska a až 1 700-násobok úspor Slovákov uložených v bankách a v podielových fondoch.

Počet dolárových milionárov sa vlani zvýšil o 9,5 percenta a celková hodnota ich majetku vzrástla o 10,6 percenta. Najväčšou mierou sa na tomto raste podieľali tí najbohatší z bohatých. Počet milionárov s majetkom viac ako 30 mil. dolárov sa zvýšil o 11 percent a ich majetok o 12 percent. Z regionálneho hľadiska si najviac polepšila Severná Amerika a v Pacifik.

Rastie záujem o realitné investície

Rozdelenie majetku medzi jednotlivé typy investícií zostáva, aj napriek dvojcifernému rastu akciového trhu v uplynulom roku, pomerne stabilné. Došlo však k miernemu zníženiu podielu investícií do aktív s fixným výnosom. Severoameričania o 3,4 percenta a Európania pol percenta.

Na druhej strane milionári v oboch týchto regiónoch zvyšovali svoju alokáciu v realitných investíciách – Severoameričania o 1,7 a Európania dokonca o 4,9 percenta. Dôvodom takého nárastu záujmu o realitné investície v Európe sú dlhodobo nízke úrokové sadzby, ktoré nútia tunajších investorov obzerať sa po iných typoch relatívne bezpečných investícií. Podľa prieskumu spoločnosti Capgemini smerovali realitné investície najmä do rezidenčných (52 %) a komerčných nehnuteľností (15 %), ďalej do pozemkov (13 %) a do hotelov (6 %).

Nesprávne finančné rozhodnutia bežných ľudí

„Ak si uvedomíme, že dolároví milionári zvýšili vlani svoj majetok v priemere o 11 percent a Slováci, ktorí držia väčšinu svojich finančných aktív v bankách a podielových fondoch, však len o šesť percent,“ upozorňuje Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments. Pritom aj pre Slovákov je výrazne vyššie zhodnotenie aktív dosiahnuteľné. Globálne akciové trhy vzrástli vlani takmer o 17 percent.

“Chcelo by to zmeniť pohľad na svoje finančné aktíva a inšpirovať sa aj portfóliami dolárových milionárov. Slovenskí investori by sa mali viac orientovať na indexové fondy, ktoré, ako ideálny investičný nástroj, odporúča investorom aj investičný guru Warren Buffett,“ hovorí M. Ďurik.

Koncentrácia bohatstva

Aj zásluhou prístupu na finančné trhy ako aj správnym investičným rozhodnutiam vlastnia bohatých ľudia čoraz väčší podiel svetového majetku.  Ultrabohatí dolároví milionári, ktorých je podľa Capgemini na svete približne 175 tisíc, disponujú takmer 25 biliónmi dolárov. Podľa analýzy by to v roku 2025 malo byť už sto biliónov dolárov.

Zaujímavým trendom u dolárových milionárov je postupná konsolidácia správy investícií. Čoraz viac ich zvyšuje alokáciu majetku u svojho najdôležitejšieho wealth manažéra. “Vlani sa aktíva dolárových milionárov u primárneho wealth manažéra zvýšili o 17,4 percenta. O takejto konsolidácii uvažujú do budúcna najmä mladší a rovnako aj bohatší milionári, ktorí disponujú aktívami 20 a viac miliónov dolárov,” uzatvára M. Ďurik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *