Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Ako mi imperialisti už celkom pobláznili rozum (Prelom rokov vo financiách očami komentátora)

Kráľovský menový pár EURUSD stratil vlani desať percent, v tomto roku nás čaká dlho pripravovaný voľný obchod EÚ s Ukrajinou a prudké zvýšenie minimálnej mzdy. Dozvedel som sa, kto sa zahráva s cenami ropy a prečo sa jej hovorí čierne zlato a chudobného Františka na Petrovom stolci nečakane nahradí černošský pápež riadený americkými miliardármi.

Jožo, môj kamarát zo starých čias, sa rád prehrabáva v tzv. veľkých konšpiračných teóriách, čo je všeobecné označenie pre rôzne pavedy a rozprávky o tom, že nič vo svete, aspoň teda nič dôležité sa nedeje náhodne, ale všetko, vrátane ľudí niekto ovláda – doslova ako figúrky na šachovnici… Raz sú to vizionári, inokedy strojcovia Nového svetového poriadku, raz centrálni bankári pracujúci na vytvorení celosvetovej totalitnej vlády bánk a bankárov, raz illumináti a členovia nenávidených tajných spolkov (slobodomurári, templári, rosenkruciáni a iní), raz Židia, raz Arabi, raz tajní pápeži a raz zasa mimozemšťania (v uplynulých desaťročiach to boli predovšetkým Marťania). Mrkajici

Všetky tieto tzv. konšpiračné teórie (nie celkom správne nazývané aj sprisahanecké, po česky spiklenecké teórie) majú ale ešte jeden spoločný – a veľmi dôležitý znak. Vo všetkom, aj v úplne nesúvisiacich veciach hľadajú nejaké, vraj skryté súvislosti odôvodňujúc to frázou, že všetko so všetkým súvisí.

A na takýchto tzv. súvislostiach vyrastajú a košatejú obrovské pavedy a rozprávky.

Jedným z tých, ktorý im verí, živí ich a svojou fantáziou ďalej dotvára je aj kamarát Jožo. Drží ho to ešte od mladých čias, ešte za socializmu si takýmito teóriami spríjemňoval voľný čas, ale po páde totality a neskoršom rozmachu internetu Jožo nabral druhý dych. Preto vždy, keď ho náhodou niekde vidím, sa mu snažím zďaleka vyhnúť, napríklad urýchlene prejdem na druhú stranu ulice. Tentoraz (dva dni pred Silvestrom) mi to ale nevyšlo. Nastvany

Ako Obama píše ceny ropy

Dlho som rozmýšľal čím charakterizovať obdobie prelomu rokov 2015/2016, pre ktoré sú dôležité minimálne tieto 3 veci:

➤➤ pokračujúci pád cien ropy a rôzne prognózy ich ďalšieho vývoja aj na pozadí oslabujúcej čínskej ekonomiky, ktorá patrí k najväčším spotrebiteľom ropy vo svete

➤➤ očakávania, ako bude pokračovať menová politika americkej centrálnej banky (Fed) v roku 2016, pričom všeobecne sa predpokladá, že v marci by mohla prísť s ďalším zvýšením úrokových sadzieb

➤➤ neistá budúcnosť eurozóny a EÚ oslabovaná rôznymi odstredivými tendenciami vrátane takých horúcich vecí ako sú možný Brexit a Finxit a hojne prikrmovaná najmä utečeneckou krízou.

K tomu všetkému treba prirátať zvýšené geopolitické napätie vo svete, najmä v oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky, pretrvávajúci rusko-ukrajinský konflikt, atď. A tak namiesto nosenia dreva do lesa (o všetkých týchto veciach na Investujeme.cz/sk pravidelne píšeme) radšej trochu načriem do Jožovej najnovšej teórie. “Ty vieš, že Obama by už mal pomaly končiť?!” začal na mňa zhurta. “Ale viem, nestačím všetko do detailov sledovať, ale tuším, že v Spojených štátoch už začínajú tzv. primárky, čo je úvod k prezidentským voľbám,” odpovedal som.

“A sme pri koreni veci. Obamovi, ktorý si ako prvý černoch v histórii zvykol na americké prezidentské kreslo, sa nechce odísť. Zvykol si… Všetko nasvedčuje tomu, že už bude prezidentom doživotne.” Pozrel som na Joža sprostým okom, ale keďže nereagoval, tak som pritvrdil: “Samozrejme, sú krajiny kde je to nielen možné, ale žiaľ aj reálne. Ale Spojené štáty k takýmto krajinám nepatria!”

“Všetko je len divadlo niekým režírované,” vysvetlil mi Jožo a dodal, že americkí imperialisti urobia všetko preto, aby Obama ďalej zostal vo funkcii. Robia to z vďaky za to, že za jeho prezidentovania padla cena ropy na také nízke úrovne, že to politicky a ekonomicky ničí ostatných producentov ropy, kým nízke ceny vyhovujú americkým imperialistom a tí ovládnu celý svet.

“Ale veď to nie je Obamova zásluha, že ceny ropy sú také nízke,” snažil som sa protirečiť.Smutny

“A čia?!” opýtal sa Jožo a dodal: “Veď Obama na priamy príkaz svojich mecenášov – imperialistov úmyselne vypisuje nízke ceny, aby Amerika mohla gniaviť Rusko, arabský svet i ostatných producentov.” Pochopil som, že nemá význam ďalej protirečiť, tak som len v skratke vysvetlil, že terajšie nízke ceny ropy na úrovni cca 37 USD za barel rovnako gniavia Spojené štáty, kde sa ropa ťaží za výrobnú cenu aktuálne odhadom cca 50 USD, arabský svet, kde sa ropa ťaží podstatne lacnejšie (miestami aj za menej ako 10 USD) i Rusko, kde sa kvôli dosť zastaralým technológiám, zložitým geologickým podmienkam, málo kvalifikovanej pracovnej sile a nízkej produktivite práce ťaží za výrobnú cenu vyše 100 USD.

“Všetky tieto krajiny i ďalších producentov ropy, zdôrazňujem: vrátane Spojených štátov, tieto ceny gniavnia. A keď sme už pri koreni veci, svetové ceny ropy nenariaďuje a na príkaz imperialistov nevypisuje na tabuľu Barack Obama, ale ceny predsa určuje rovnováha/nerovnováha na strane ponuky a dopytu,” trval som na svojomBig grin

Vtedy sa už kamarát nezdržal: “Tebe tí imperialisti celkom pobláznili rozum! Mal by si viac premýšľať a hľadať súvislosti. Vieš prečo sa rope teraz tak módne hovorí čierne zlato? Nevieš? Hľadaj súvislosti! Obama – černoch držaný americkými imperialistami a ropa, ktorá je čierna. A pomocou lacnej ropy ovládnu a zotročia celý svet!”

Keď čierna nie je čierna, ale červenohnedá či žltozelená

Už som nemal síl ďalej vysvetľovať, že ropa v podstate nikdy nie je výslovne čierna – je niekde od hnedočervenej a tmavohnedej až po tmavosivú s výrazným nádychom žltozelenej či slabo modrozelenej farby. A dozvedel som sa, že pápež František milujúci chudobu a odsudzujúci miliardárov zrejme čoskoro skončí a americkí imperialisti si dosadia svojho pápeža, nejakého černocha, ktorý im bude pritakávať a zobať z ruky. A dozvedel som sa aj, to, že to práve americkí černosti – rozumej Obama a spol. – rozpútali nenávisť medzi islamským a európsko-kresťanským svetom a podporovali utečeneckú krízu v Európe, aby rozleptali Starý kontinent a mohli tak ovládnuť celý svet.

V tom nekonečnom prúde Jožových myšlienok som nabral posledné sily a protirečil som: ”Ale ja si myslím, že utečeneckú krízu v Európe výrazne podnecovali a podporovali ruské tajné služby s cieľom rozoštvať medzi sebou jednotlivé európske krajiny, pretože Putin potrebuje rozbitú Európu s navzájom znesvárenými štátmi.”

“To je hlúposť! To vôbec nie je pravda, to len európski novinári na priamy príkaz EÚ musia toto písať! Mal by si vedieť, že každý jeden novinár v EÚ dostáva priamo príkazy z Bruselu ako a čo má písať… a tam je aj pokyn, že novinári majú písať to, čo si teraz hovoril, teda, že ruské tajné služby iniciujú tie vlny utečencov!” rozčertil sa Jožo a ja som mu to hneď vrátil:

“Nachytal si sa na vlastných hruškách! Po prvé, ja nedostávam z Bruselu žiadne pokyny, ešte nikdy som ich nedostal, a to sa živím ako novinár už vyše 40 rokov a po druhé, to s tými ruskými tajnými službami sa nepísalo v žiadnych európskych novinách, naozaj nikde to nenájdeš, je to len moja konštrukcia, môj vlastný názor alebo ak chceš – moja teória, trebárs aj konšpiračná!” Cool

A mal som od neho pokoj. Ale teraz vážne! Koncom roka sme všetci sumarizovali a teda aj mne by bolo treba trochu zhrnúť. A tak aspoň tri puntíky:

➤➤ Kráľovský menový pár EURUSD v posledný deň roka oslabil a zakotvil na hladine 1,0853; za celý uplynulý rok euro voči USD stratilo desať percent svojej hodnoty! Doláru, ktorý silnel aj voči ostatným svetovým menám, počas roka pomáhali mediálne živené nádeje na zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Fedu, ktorý k tomuto kroku prikročil v decembri, ale pomohli mu aj uvoľnené menové politiky japonskej centrálnej banky BoJ i európskej ECB. Predpokladá sa, že rozdielne prístupy v menovej politike budú hrať významnú úlohu ešte aj v prvých mesiacoch roka 2016.

➤➤ Žltý kov pokračoval v poklese už tretí rok po sebe, vlani prišiel o 10 percent! Pod pokles sa podpísalo viacero faktorov, o. i. aj nízka inflácia vo vyspelých krajinách a nakoniec i sprísnenie menovej politiky v Spojených štátoch – posilnil dolár, čo odradilo investorov od nákupu zlata. Na prelome rokov sa cena žltého kovu pohybovala okolo 1.060 USD za troyskú uncu a myslím si, že ani v roku 2016 nečaká zlato žiadna svetlá budúcnosť. 

➤➤ Druhým rokom padala ropa, severomorská zmes Brent uzavrela vlaňajšie obchodovanie na úrovni 37,28 USD, za december prišla o 16 percent a za celý minulý rok si odpísala 35 percent. Americká ľahká ropa WTI rok uzavrela na hladine 37,04 USD, v poslednom mesiaci roka stratila 11 a za celý rok až 30 percent svojej hodnoty.

Smejem sa, až ma brucho bolí!

Patrím k tým komentátorom, ktorí aj v tomto roku očakávajú veľmi nízke ceny čierneho zlata, ktoré môžu krátkodobo ešte ďalej klesať – americká banka Goldman Sachs pripúšťa pád až na 20 USD, čo by pomohlo zmenšiť svetové zásoby a nastoliť na trhu aspoň akú-takú rovnováhu. Nahlas sa smejem zo šokujúcich prognóz dánskej Saxo Bank, podľa ktorej by cena mohla v tomto roku dosiahnuť až 100 USD! Smejem sa z toho ako starý medveď, až ma brucho bolí a skôr sa prikláňam k odborníkom z Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), podľa ktorých by sa cena ropy mala dostať na úroveň 80 USD najskôr až okolo roku 2020

A všetkým priateľom tzv. konšpiračných teórií chcem zopakovať, že Barack Obama naozaj nevie nijako ovplyvniť ceny čierneho zlata. A rovnako to nebude vedieť ani ten, čo príde po ňom. Nech už to bude Hillary Clinton, Donald Trup či hocikto iný… PÅ™ekvapený

Colné bariéry vz. nebezpečné lietadlá a autorské práva

Nový rok nás privítal kopou noviniek. Od 1. januára začala konečne platiť dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Ukrajinou. Pôvodne mala začať platiť už podstatne skôr (aspoň o rok), ale nedalo sa, lebo ruský prezident Putin sa dohode všemožne snažil zabrániť a na každý pokus o jej uzatvorenie reagoval podráždene slovami, že orientácia Ukrajiny smerom k Európe nie je v ruskom záujme!

Pripomeniem, že v lanskom roku sa uskutočnilo iks trojstranných rokovaní medzi EÚ, Ukrajinou a Ruskom, resp. dvojstranných rokovaní medzi EÚ a Ruskom na tému voľného obchodu s Ukrajinou, no ani jedno z nich neviedlo k ničomu. Tých dvoj a trojstranných stretnutí bolo dohromady vyše 30! Ruské noviny ich zväčša komentovali slovami, že “orientácia Ukrajiny smerom na Európu škodí samotnej podstate ukrajinského ľudu, ktorý si neuvedomuje kam sa rúti, a navyše – priamo ohrozuje bezpečnosť, stabilitu a ekonomickú prosperitu Ruska.”

A je len povestnou čerešničkou na torte a možno je to len náhoda, že vždy v čase rokovaní o dohode o voľnom obchode medzi Ukrajinou a EÚ ruské bojové lietadlá niekde nebezpečne narušili vzdušný priestor – či už to bolo Fínsko, Lotyšsko, Švédsko, Estónsko, Veľká Británia. Tieto neustále provokácie vyvrcholili tureckým zostrelením ruského lietadla. Bola to udalosť, ktorá vtedy prudko otriasla svetovými finančnými trhmi a s pádom ruského lietadla začali padať i akciové trhy. Téme som sa z finančného hľadiska venoval v komentári Terajšia hystéria je do kurzu EURUSD už zarátaná! 

Lídri EÚ až v decembri konečne nabrali odvahu a dohoda platí! Zmateny

Nateraz však platí iba na papieri, lebo – ako to v posledný deň roka zdôraznila eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmström – k zmene v ukrajinskej ekonomike a jej orientácii na vyspelú Európu nedôjde za jednu noc. Vyžaduje si to veľa práce, veľa úsilia a veľa investícií. Zdôraznila však, že dohoda o voľnom obchode poskytne Ukrajine jedinečnú príležitosť na stabilizáciu, diverzifikáciu a rozvoj ekonomiky – dohoda totiž ruší colné bariéry a garantuje Ukrajine prístup na obrovský európsky trh.

Na rozdiel od usmievavej pani Cecilie ja by som zvýraznil aj iný moment konečne podpísanej dohody, a to, že mala by priviesť Ukrajinu bližšie k chápaniu takých vecí ako sú hospodárska súťaž a najmä intelektuálne vlastnícke práva, vrátane autorských a licenčných práv. To všetko sú totiž oblasti v ktorých je náš východný sused ešte vždy pod ruským vplyvom. Alebo ak chcete – ešte vždy dakde v stredoveku. Ale to je len môj osobný názor! Môžno, že v Európskej komisii (EC) to vidia ružovejšie… Smejici se

Novinka ohľadom problémových bánk

Z európskych správ ešte jedna, ktorá stojí za zmienku – 1. januára nadobudli platnosť nové jednotné pravidlá bankrotu bánk. Cieľom prísnych operatívnych opatrení je v prvom rade chrániť daňových poplatníkov a v druhom rade vedieť urýchlene pomôcť bankám, ak samé vlastnými silami nebudú schopné vyriešiť svoje náhle vzniknuté problémy. Slovom, ak vypukne problém v posledný deň pred Štedrým večerom, nebude sa čakať až na “obdobie medzi sviatkami”, resp. “hneď po Novom roku, kedy sa zídu dotyční súdruhovia” a podobne, ale bude možnosť rýchlo konať. Účasť v novom operatívnom mechanizme je povinná pre členov eurozóny, ale vedenie EÚ odporúča, aby sa k nemu pripojili všetky krajiny Únie. 

Z domácich dobrôt vyberám alebo Kto pôjde do basy?!

Na domácej pôde nás v tomto roku olíže kopa sladkostí. Tou najsladšou dobrotou určite sú blížiace sa parlamentné voľby, kde všetci – dúfam, že konečne už unisono na 100 percent – si zvolíme stranu, ktorá chce len naše dobro.

Ale tá možná radosť je predsa ešte trochu priďaleko, no niektoré cukríky nám osladzujú život už hneď od 1. januára. Napríklad novela zákona o platobných službách, ktorá umožní zriadiť si zvýhodnený bankový účet so základnými funkciami, zjednoduší presun účtu do inej banky a ruší poplatky za zrušenie iného účtu. Tento populistický cukrík, ktorý slovenská vláda podľa vyjadrenia Slovenskej bankovej asociácie (SBA) pripravila bez akejkoľvek hlbšej odbornej diskusie alebo verejnej konzultácie bude banky každoročne stáť až 80 miliónov eur. Ale aby som voči dobrotivej vláde nebol nespravodlivý – banky dostali čas na prípravu a v ponuke musia mať zvýhodnený účet najneskôr od 1. februáraMrkajici

Ešte sladším predvolebným cukríkom je prvojanuárové zníženie DPH z 20 na 10 percent na niektoré vybrané druhy potravín vrátane čerstvého a chladeného mäsa z hovädzích zvierat. Okrem samotnej novely zákona o DPH ma zaujalo aj vyjadrenie premiéra Fica pre médiá (v sobotu 2. januára), podľa ktorého terajšia vláda bude do volieb pracovať naplno, venovať sa realizácii opatrení zo sociálnych balíčkov a ďalej pracovať na znižovaní nezamestnanosti:

“V najbližších hodinách a dňoch ideme preveriť ako obchodníci premietli do cien zníženie DPH o 10 percent na vybraný okruh potravín,” zdôraznil.

Deň po tomto veľkolepom Ficovom vyjadrení pre médiá som sa pred jednou z košických predajní Lidl započúval do rozhovoru dvoch dôchodcov. Jeden vraví druhému: ”Idem teraz s notesom do obchodu porovnať si ceny, bol som tu na Silvestra a porovnám tie dnešné ceny. Ak zistím, že potraviny nie sú o 10 percent lacnejšie ako boli na Silvestra, mám právo to nahlásiť Ficovi a on už dá zavrieť tie kapitalistické svine do basy!”

Niekedy mám pocit, že rátaniu percent nerozumejú len štvrtáci základnej školy, často si totiž s percentami nevedia rady ani VŠ vzdelaní ľudia v produktívnom veku. O dôchodcoch nekonečne milujúcich dobrotivú vládu radšej ani nehovorím… Smutny

Modré z neba namiesto pointy

Rok 2016 prináša ešte jeden výdobytok. Na Slovensku k 1. januáru opäť prudko vzrástla minimálna mzda z 380 na 405 eur, pritom predvlani to bolo len 352 eur. Podľa aktuálneho vyjadrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny “vláda prijala rozhodnutie, že sa zvyšuje pre rok 2016 minimálna mzda na 405 eur, čo predstavuje hodinové vyjadrenie 2,328 eura a v percentuálnom vyjadrení je to nárast o 6,58 percenta. Hlavným dôvodom zvýšenia je zachovanie trendu, ktorý tu je od nástupu vlády.” Premiér Fico po podpísaní nariadenia dodal, že jeho vláda nikdy nebude súhlasiť s tým, aby bola minimálna mzda zrušená.

Pripomeniem, že na terajšom zvýšení sa odborári a zamestnávatelia nedohodli. Odboroví predáci podporujúci vládny Smer-SD chceli teraz pred voľbami modré z neba, Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) naopak žiadali minimálnu mzdu nezvyšovať a tak namiesto zdravého rozumu nastúpila sila – rozhodla vláda. Kto si čo o tom myslí, je jeho vec, ale je signifikantné, že cca 4 pätiny čitateľov portálu Investujeme.sk v ankete zdieľajú názor, že minimálna mzda je komunistický výmysel, pretože cenu práce i tak určuje dopyt a ponuka. Platilo to od nepamäti, odkedy je človek človekom… Rozmýšľam o tom, či to do komentára vôbec dávať, pretože zas ma niekto obviní z toho, že mi rozum vykradli tí špinaví imperialisti. Hajzli jedni zákerní! Vyplazly jazyk

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial