Nedeľa 22. júla. Meniny má Magdaléna

Ako ovplyvní pád vlády osobné a verejné financie?

Rozhodnutie o páde vlády prináša vždy určitú neistotu, ale v tomto prípade prichádza vo veľmi nevhodnej chvíli. Slovensko ešte nemá parlamentom schválený rozpočet. Riziko návratu recesie v tvare dvojitého „W“ si žiada razantné úsporné opatrenia, na ktoré rozhádaná koalícia nenájde energiu. Najmä ak sa začne predvolebná kampaň.

Odpoveď na otázku, čo bude ďalej, politici stále hľadajú. Zatiaľ je isté, že nás čakajú predčasné parlamentné voľby, ktoré by mali byť 10. marca 2011. Trojica vládnych strán sa na tom dohodla so SMERom. Predseda SMERu Robert Fico po rokovaní oznámil, že požaduje prijatie ústavného zákona, ktorým sa v skrátenom legislatívnom konaní skráti funkčné obdobie parlamentu a vyhlásia predčasné voľby na 10. marca 2012. Až po tomto kroku podporí SMER euroval. Podľa Fica by sa tak mohlo stať vo štvrtok večer alebo v piatok ráno.

Vládna kríza prináša dôležité otázky týkajúce sa osobných a verejných financií:

Štátny rozpočet

Koalícia sa síce dohodla na podobe štátneho rozpočtu, po vyslovení nedôvery vláde však môžeme očakávať, že nie všetci poslanci vládnej koalície sa budú cítiť viazaní dohodami.

Vláda v stredu návrh rozpočtu odsúhlasila, podporu vyjadrila aj SaS. Je však možné, že za schválenie rozpočtu si budú poslanci v parlamente žiadať ďalšie ústupky, čo môže prehĺbiť deficit budúcoročného rozpočtu.

Prečítajte si

Protikrízové opatrenia

Čoraz častejšie hovoria ekonómovia o druhom dne krízy. Ekonomická neistota si žiada prijímanie rozhodných a rýchlych úsporných opatrení a stimulov potrebných na naštartovanie ekonomiky. Šetrenie, ktoré je v súvislosti s krízou nevyhnutné, môže naraziť na neochotu parlamentných strán prijímať nepopulárne opatrenia, keď sa hovorí o predčasných voľbách. Ak sa skráti funkčné obdobie parlamentu, musíme počítať s prijímaním voličsky priaznivých rozhodnutí, ako je napríklad vianočný príspevok pre dôchodcov.

Prípadná úradnícka vláda síce nebude vo svojich rozhodnutiach priamo limitovaná politickými populizmom, ale na dôležité opatrenia nebude mať podporu v parlamente.

Euroval

Aj napriek včerajšiemu hlasovania euroval zrejme prejde. Na jeho podpore sa trojica SDKÚ-DS, Most-Híd a KDH dohodla s opozičným Smerom. Cenou za podporu eurovalu stranou Roberta Fica sú predčasné voľby.

Banková daň

Koaliční partneri sa dohodli, že výpadky v štátnom rozpočte bude kompenzovať vyšší bankový odvod, ktorý bude vo výške 0,4% z vybraných pasív namiesto 0,2%. Vyššie zaťaženie bankového sektora má aj opozičnú podporu.

Keďže zaťaženie bánk je politicky príťažlivé rozhodnutie, očakávame, že bez ohľadu na politické dohody bude banková daň prijatá.

Daňovo-odvodová reforma

Daňovo-odvodová reforma, o ktorej by mali poslanci NR SR rozhodnúť na aktuálnej schôdzi, pozostáva z dvoch zásadných zmien. Prvou je zjednotenie výberu daní a odvodov, druhou priblíženie daňového zaťaženie zamestnancov a živnostníkov.

Keďže superhrubá mzda je nápadom SaS, ťažko možno očakávať, že niektorí koaliční poslanci budú mať záujem podporovať volebné body pre SaS. Najmä ak niektorí poslanci už pred vládnou krízou žiadali výraznejšie zmeny v reforme.

Očakávame, že zelenú dostane zjednotenie výberu daní a odvodov, naopak superhrubá mzda a zrušenie paušálnych výdavkov bude odložené, keďže sa nenájde dostatočná politická podpora. Je možné, že sa odloží celá daňovo-odvodová reforma.

Bol pád vlády nevyhnutný?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *