Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Ako predísť zamietnutiu poistného plnenia pri krádeži auta

Poistenie Andrej Zeman 21.04.2017 | 00:00 1 Komentár

Prišli ste ráno na parkovisko a Vaše auto nikde? Aj keď pre každého vodiča je to určite stresová situácia, netreba panikáriť. Ak Vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a taktiež aj poisťovni. Ponúkame niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní krádeže vozidla a na čo nezabudnúť pri komunikácii s poisťovňou. 

Podľa policajných štatistík zmizlo vlani 1671  vozidiel, čo je o 261 áut menej ako v roku 2016 a o 626 menej ako v predchádzajúcom roku. Aj keď krádeže automobilov majú u klesajúcu tendenciu, minulý rok sa ich podarilo objasniť polícii len asi tretinu.

Krádež auta je nepríjemný zážitok a väčšina šoférov nevie, ako presne sa v takej situácii zachovať. Okrem bezodkladného ohlásenie krádeže polícii, treba komunikovať aj s poisťovňou. V prípade havarijného poistenia potrebuje potvrdenie od polície aj poisťovňa. 

Stratený kľúč od auta vždy nahláste poisťovni

Nezabúdajte, že okrem správy od polície, všetkých dokladov od auta, či lízingovej zmluvy (ak máte auto na lízing), musíte poisťovni odovzdať všetky kľúče od vozidla, všetky ovládače a doklady od zabezpečovacích zariadení. Práve kľúče od vozidla bývajú často dôvodom problémov pri preplácaní škody.

„Odovzdanie všetkých kľúčov od vozidla je jednou zo základných podmienok plnenia, ak príde ku krádeži vozidla. Pre poisťovne je to dôkaz, že páchateľ si nemohol otvoriť auto kľúčom. Často sa stáva, že vodiči zabudnú nahlásiť poisťovni, že jeden z kľúčov v minulosti stratili. V prípade krádeže vozidla má potom poisťovňa právo odmietnuť plnenie,“ hovorí vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách UNIQA poisťovne Martin Križan.

Obozretní buďte najmä pri kúpe ojazdeného auta a skontrolujte si, či počet kľúčov, ktorý ste pri kúpe obdržali, zodpovedá počtu uvedenému v preberacom protokole, v kúpno-predajnej aj poistnej zmluve. M. Križan uvádza príklad, keď klient pri poistnej udalosti odovzdal iba jeden kľúč s odôvodnením, že pri kúpe auta iný nedostal. Hoci v kúpno-predajnej aj poistnej zmluve mal uvedené, že dostal dva kľúče od vozidla, preberací protokol naozaj obsahoval informáciu o odovzdaní iba jedného kľúča.

kradeze-aut

Kľúče si uložte na bezpečné miesto

Ak chcete predísť krádeži kľúčov, nenechávajte ich nikdy na voľne dostupnom mieste. Ideálne je mať ich uložené doma a dobre zabezpečené, napríklad v uzamknutom šuplíku. Veľký pozor si tiež dávajte pri nákupoch. „Mali sme prípad klientky, ktorá mala kabelku s kľúčmi od auta položenú na vyvýšenom mieste v nákupnom vozíku. Kým si prezerala tovar, kabelku aj s kľúčmi jej ukradli,“ hovorí M. Križan. Upozorňuje tiež na prípady, keď  vodiči nechávajú kľúče v zapaľovaní a vybehnú si v blízkosti niečo vybaviť.

UNIQA eviduje prípad, keď vodička po príchode z práce pravidelne zastavovala s autom pred garážou, nechala kľúče v naštartovanom vozidle a išla si otvoriť garážovú bránu. Zlodej si tento jej zvyk odsledoval a pani jedného dňa o auto prišla.  

„Jednoznačne odporúčame nikdy nenechávať kľúče v zapaľovaní, ani ak sa plánujete vzdialiť len na pár sekúnd napr. k blízkemu bankomatu vybrať si peniaze, pretože toto sú veľmi časté prípady, kedy dochádza ku krádežiam,“ upozorňuje M. Križan.

Jedna odpoveď na “Ako predísť zamietnutiu poistného plnenia pri krádeži auta”

  1. Milan píše:

    Ja sa skôr snažím predísť tomu, aby nám ukradli auto. Nechcel by som potom riešiť, či ho nájdu a v akom stave, prípadne kopi nového. Auto síce nebolo drahé, ale rovnako. Nedávno som si k nemu naviac vydal vystreľovací kľúč ešte nejaké ďalšie veci by som si chcel čas prikúpiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial