Nedeľa 19. január. Meniny má Drahomíra

Ako prežiť dovolenku bez toho, aby vás finančne zruinovala

Poistenie Redakcia 25.07.2019 | 00:00 0 Komentárov

Krach cestovky, krádež batožiny, či ošetrenie po úraze/chorobe v zahraničí. To sú veci, ktoré dokážu nie len znepríjmeniť dovolenku, ale aj riadne zaťať sekeru do rozpočtu. Myslite preto na cestovné poistenie!

Tohtoročná dovolenková sezóna už má za sebou prvý škandál. Začiatkom júla zostali sklamané desiatky klientov cestovnej agentúry Globe Travel, ktorí sa nedočkali ani dovolenky a ani vrátenia peňazí. Polícia už vedie v prípade trestné stíhanie pre trestný čin podvodu.

Všetko nasvedčuje tomu, že majiteľka cestovnej kancelárie platby od klientov nepoužila na úhradu objednaných služieb, ale na svoje vlastné obohatenie. Klienti to zistili až keď mali vycestovať. Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr potvrdila, že podnikanie Globe Travel a jej štatutárky vykazuje znaky podvodného konania. No, keďže tá je pre podobný prípad u predchádzajúceho zamestnávateľa vyšetrovaná už piatym rokom, je pravdepodobné, že i v tomto prípade budú „mlyny mlieť pomaly…. veľmi pomaly…“ A poškodeným klientom zostanú len oči pre plač.

Čo robiť pri krachu cestovky

Krach cestovnej kancelárie je nepríjemnou a stresujúcou udalosťou. Ak sa o ňom človek dozvie doma, utŕži len finančnú stratu. No ak sa to stane až v cudzine, musí sa vysporiadať ešte s celým radom problémov.

V situácii, keď vás hotel v letovisku odmietne z dôvodu neuhradenia peňazí zo strany cestovnej kancelárie ubytovať, alebo letecká spoločnosť odmietne dopraviť domov, človek musí často improvizovať. Kým dôjde k ukončeniu vymáhania škôd z krachu, potrebné je vedieť si zabezpečiť náhradné ubytovanie a návrat domov z vlastných prostriedkov.

Straty môže pomôcť zmierniť cestovné poistenie. Poistenie cestovných kancelárií pred krachom totiž nemusí byť dostatočné pre náhradu poškodeného. Je dobré mať pri sebe aj kontakt na slovenský zastupiteľský úrad najbližší k danej destinácii, ktorý napomôže pri riešení situácie minimálne organizačnými radami.

Poistenie batožiny

Cestovné poistenie však plní svoje úlohy aj v iných situáciách. Zmierňuje napríklad finančné dopady v prípadoch straty, krádeže či poškodenia batožiny a cenností, ktoré má dovolenkár so sebou. Poistenie batožiny pomôže po návrate domov prefinancovať výdavky na núdzový nákup po krádeži či strate batožiny.

Pri cestovnom poistení je možné si dojednať aj poistenie zodpovednosti za škodu. Ak máte malé ratolesti, náprava škôd, ktoré môžu napáchať v drahých hotelových rezortoch, vyjde poriadne draho.

Cestovné poistenie je na prvý pohľad jednoduchý produkt, no môže mať viacero voliteľných premenných, či pripoistení. „Rozhodne odporúčame, aby si občania cestovné a zdravotné poistenie konzultovali nielen s cestovnou kanceláriou, ale aj s finančným agentom, ktorý urobí presné zistenie potrieb klienta pred cestou a ponúkne potrebné zabezpečenie vzhľadom na charakter cesty a poistenie,“ upozorňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

Pozor na vyššie riziko dovolenkových aktivít

Dovolenka láka vždy k tomu, aby sme si dopriali viac, než počas bežných šedých dní. Veď ak ste už na vysnívanom mieste, prečo nevyužiť všetky príležitosti, ktoré ponúka. Napríklad adrenalínové aktivity, potápanie ku koralom, kitesurfing, paddleboarding alebo lezenie po skalách. Ak ste dobrodruh, s takouto možnosťou by ste mali počítať už pri plánovaní dovolenky.

„Pri výbere zdravotného poistenia do zahraničia je potrebné si v prvom rade uvedomiť, čo všetko má kryť, a zároveň preveriť, aké sú výluky poistenia,“ radí D. Huttová. Poistka by určite mala kryť náklady na ochranu nielen pre prípad potreby lekárskeho ošetrenia, ale aj úrazu, či dokonca smrti a repatriáciu. Preverte si aj rozsah asistenčných služieb, možnosti ubytovania rodinných príslušníkov, ak je jej člen hospitalizovaný a podobne.

Pri pobytoch vo vysokohorskom prostredí je zas vhodné myslieť na poistenie zásahu horskej záchrannej služby. „Ide o nákladnú záležitosť a bez poistenia to môže spôsobiť mimoriadne vysoký zásah do rozpočtu,“ podotýka D. Huttová. S európskym preukazom zdravotného poistenia vás síce aj v zahraničí vo verejných zdravotných zariadeniach ošetria, no musíte počítať so spoluúčasťou.

Aj v prípade, že máte poistenie sa vám môže stať, že budete musieť ošetrenie a lieky na mieste zaplatiť. Poisťovňa vám ich však preplatí na Slovensku. Je si preto treba odložiť všetky doklady.

Či už patríte k dobrodruhom, alebo len príležitostným cestovateľom, vždy si vopred preverte oblasť, do ktorej idete. Ide napríklad o potrebu dodatočných očkovaní, ale aj o bezpečnostnú situáciu v krajine. Ministerstvo zahraničných vecí SR na svojej stránke aktualizuje informácie aj s prípadným odporúčaním k rizikovým destináciám.

Aj tu sa potvrdzuje význam zdravotného a cestovného poistenia. Zvýšené riziko totiž môže spôsobiť nepredvídané výdavky, napríklad na núdzové ubytovanie, či cestu domov. Dnes už viacero poisťovní uhrádza za určitých podmienok aj škody v rizikových oblastiach.

Hotovosť je nevyhnutná

Poistenie je síce fajn, ale jeho hlavnou úlohou je dodatočne vykryť finančné straty. Akútnu situáciu na mieste si však musí každý riešiť po vlastnej línii. Či už je to úhrada “mastného” účtu od miestneho lekára, núdzové dokúpenie ukradnutých vecí, či náhradné ubytovanie v prípade krachu cestovky.

Zásadnou každého dovolenkára by preto malo byť – už plánovaní dovolenky myslieť na finančnú rezervu. Tá by mala dosahovať až sto percent nákladov na dovolenku. Jej skutočné využitie si samozrejme nikto nepraje, no môže sa hodiť. V tom ideálnom prípade sa môže rezerva po návrate domov premeniť na jednorazový vklad na investičný účet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *