Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Ako riadiť investičné portfólio v časoch koronavírusu

Nakupovať, predávať, čakať? Čo robiť s portfóliom v čase, kedy trhy padajú a budúcnosť vôbec nie je tak ružová? Koronavírus postavil svet pred úplne nové výzvy. Okrem ochrany zdravia však treba chrániť aj investície.

Rok 2019 bol skvelý a zhodnocovalo sa prakticky všetko. Mnohí investori sa  namlsali možnosťou, že to bude nastálo. Avšak nič nemôže len rásť. „Kolísanie hodnoty investície je prirodzená vec. Nie je to nič neobvyklé,“ hovorí Jaroslav Ilek regionálny riaditeľ Fincentra. Jednoducho správny investor je na pokles vždy tak trochu pripravený.

Nevystrašte sa, vyjasní sa

História trhov dokazuje, že s odstupom času sa práve krízy ukazovali ako najlepšie investičné príležitosti. „Po každom poklese nasleduje rast, ktorý skôr či neskôr prekoná pôvodné cenové úrovne a prepisuje historické maximá indexov,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Nie je dôvod domnievať sa, že teraz to bude inak. Investor má preto viacero možností, ako zo situácie vykorčuľovať. Najhoršia možnosť je vybrať z investícií hotovosť a tak zrealizovať stratu. Existuje aj lepšia alternatíva.

„Klient nemusí robiť nič, môže rebalansovať svoje portfólio v zmysle jeho investičnej stratégie a časť úspor presunúť z dlhopisovej do akciovej zložky alebo doinvestovať peniaze navyše do akciovej zložky. Závisí to od viacerých premenných ako je investičný horizont, postoj klienta k riziku, jeho investičný profil a podobne,“ dodáva J. Ilek.

Za peniaze, ktoré v tomto období investujete, nakúpite viac cenných papierov ako do nedávne, a tie vám v budúcnosti môžu priniesť zisk. „Súčasná situácia je príležitosťou zvýšiť investície, ideálne o 50 až 100 percent. Takto na budúcom raste trhov môžete zarobiť ešte viac,“ hovorí M. Búlik

Diverzifikujte a presúvajte hotovosť

Diverzifikácia je základom bezpečného investovania. Koronavírus nás však učí diverzifikovať inak ako doteraz. Vzhľadom na to, že zachvátil celý svet, je prakticky jedno, či investujete do amerických, alebo európskych akcií. Všetky odpísali desiatky percent. Diverzifikovať je teda nutné v zmysle zachovania vzťahu výnosu a rizika.

„Investičné stratégie v súčasnosti by sa mali sústreďovať na zachovanie rovnováhy medzi ochranou portfólií pred poklesom rizikových aktív a súčasne využitím strednodobých rastových príležitostí, kde je to možné,“ hovorí Peter Margetiny, špecialista stratégie a predaja VÚB Asset Management.

„Dobrí investori majú v každom období peniaze v akciách, dlhopisoch, fyzických nehnuteľnostiach a majú aj hotovosť. Hotovosť otvára dvere k príležitostiam. V čase poklesov klienti presúvajú hotovosť do akcií. Nikdy to nesmie byť naopak. Ak niekto je v situácii, že v čase krízy potrebuje viac hotovosti, tak premieňa ziskové aktíva na hotovosť. Môže odpredať tú časť portfólia, kde má najväčší zisk alebo kde ma najmenšiu stratu,“ dodáva J. Ilek.

Kto má pod vankúšom, môže pokojne spávať

Na finančných trhoch platí zásadné pravidlo, že investor by mal vložiť iba také množstvo peňazí, ktoré nebude nejakú dobu potrebovať. Kríza teda preverí u investorov ich zdravé nastavenie. Ani negatívny vývoj na akciových alebo iných trhoch by preto nemal mať dopad na hotovostné pomery investora.

„Za každých okolností by si mal investor udržiavať rezervu aspoň vo výške svojich šesť mesačných priemerných nákladov na život. Týmto spôsobom nebudú ohrozené ani jeho investičné nástroje, ktoré môžu aj po prudkých prepadoch opätovne začať rásť, keď sa situácia na trhoch upokojí,“ radí P. Margetiny.

Ak človek nemá dosť veľkú finančnú rezervu, je nútený akcie predávať pod cenu. „Siahne po predaji podielov veľmi rýchlo, čo vedie k jasnej strate kvôli vstupným poplatkom a možnému poklesu trhov práve v danom období. Rozhodne sa tiež neoplatí kvôli hotovosti rušiť kapitálové ani investičné životné poistenie,“ hovorí M. Búlik.

Ako však získať v prípade núdze hotovosť? Tá bude zrejme potrebná aj na vykompenzovanie strát spôsobených karanténou. Najrýchlejšie hotovosť získate z odkladu investícií alebo z redukcie výdavkov. Ak to nestačí, treba predávať obozretne.

„Ak potrebujete vyberať peniaze z finančných investícií, tak jednoznačne najskôr z tých, ktoré zaznamenali najmenší pokles – teda z dlhopisových fondov. Zrealizujete tak menšiu stratu ako keby ste vybrali investície z fondov, ktoré počas kríz zaznamenávajú najväčší pokles – teda akciových a indexových fondov. Peniaze v týchto fondoch treba ponechať, pretože počas rastu, ktorý príde po kríze stúpnu najviac,“ dodáva Búlik.

Čas prehodnotiť investičnú stratégiu?

Krízové roky ukážu, aký ste investor. Keď trhy rastú, prakticky každý vie byť v pluse. Inak to je počas pádov. Niektoré fondy už vymazali svoje 5-ročné zhodnotenie. Pozerať sa však treba na celé investičné portfólio. „Ak je ale vaše portfólio po piatich rokoch na úrovni zhodnotenia bežného účtu, určite by ste mali zvážiť výmenu investičného poradcu alebo banky,” hovorí Maroša Ďurik, CEO Across Private Investments.

Možno je čas zmeniť investičnú stratégiu. Nie však za ešte horšiu: „Hlavne sa nesnažte aktívne obchodovať. Volatilita akciových trhov je aktuálne vyššia ako počas finančnej krízy. Denné pohyby niekedy predstavujú +/- 10 %. Zlým predajom a nákupom môžete stratiť aj 20 percent. Taktiež príliš nesledujte burzové správy. Svojej investícii tým naozaj nepomôžete,“ hodnotí M. Ďurik. Tak ako v čase rastu, tak aj v čase výkyvov zodpovedný investor investuje priebežne.

„Priemerovanie nákupnej ceny aktív je najlepší spôsob, akým môže drobný investor profitovať z dlhodobého rastu finančného trhu. Špekulovať na trhové dno a čakať s veľkou investíciou až na tento okamih je chybou, ktorá môže priniesť výraznú stratu alebo odložiť začiatok investovania na neurčito,“ hovorí M. Búlik.

V prípade, že chcete investovať väčšiu sumu peňazí, rozložte si ju. „Doinvestujte pri každom poklese. Ak chcete zainvestovať v dnešnej dobe väčšiu čiastku, tak ju neinvestujte celú naraz. Môžete si ju rozdeliť a investovať na mesačnej báze v priebehu najbližších šiestich mesiacov. Pri tejto stratégii máte istotu, že eliminujete pravdepodobnosť zlého načasovania,“ približuje zdravú investičnú stratégiu J. Ilek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial