Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ako sa dá skĺbiť archeológia a finančné sprostredkovanie?

„Veľa klientov mám vďaka aj tomu, že ma ľudia poznajú z iného odvetvia,“ hovorí oblastný riaditeľ Fincentra, Víťazoslav Struhár, ktorý spojil dva zdanlivo nesúvisiace odbory: archeológiu a finančné sprostredkovanie.

Máte doktorát z archeológie. Prečo ste si vybrali práve tento smer?

Som od prírody zvedavý a vždy ma zaujímali rôzne záhady a tajomstvá. Na archeológii, ale prakticky každej vedeckej disciplíne je fascinujúce, že nikdy neviete aké prekvapenia na vás čakajú. Je v tom veľká miera vzrušenia. Mám rád, keď sa veci dejú, rád objavujem nové postupy, mám rád výzvy. Postupne krok za krokom sa dopracovať k výsledkom, ktoré sú často veľmi prekvapujúce a nečakané. Je to nikdy nekončiaci proces. Mám rád slobodu a tu ju môžem plne uplatniť.

Akej oblasti sa vedecky venujete?

Venujem sa dejinám doby medenej, počiatkom metalurgie, pravekej minulosti Liptova. Som v tíme odborníkov, ktorí sa systematicky venujú osídleniu jaskýň a vzťahu človeka k týmto prírodným fenoménom. Na Slovensku sme iba dvaja, ktorí sa touto témou zaoberajú dlhodobo.

Máte na konte deväť publikácií. O čom sú?

Sú to populárno-vedecké, ale aj vedecké práce k jednotlivým lokalitám Liptova. Jedna kniha sa venuje čisto hradiskám. Ďalšia publikácia zhrňuje poznatky o našom najväčšom jaskynnom systéme v Demänovskej doline. Tento rok vyjdú dejiny Bešeňovej, ktorá bola významným pravekým sídliskom pri termálnych prameňoch. A dokončujem knihu o jednej jaskyni, ktorá bola využívaná ako praveká hrobka. Patrí k najvýznamnejším európskym lokalitám tohto druhu. Našli sa v nej nálezy, ktoré doslova prepíšu dejiny.

Keď porovnáte prácu na univerzite s tou vo Fincentre, v čom vidíte podobnosti a v čom rozdiely?

Na univerzite som prednášal iba externe, popri podnikaní sa tomu nemám čas venovať. Rozdiel je samozrejme v poňatí vzdelania ako takého. Akademické vzdelanie je fajn, otvára človeku obzory, rozširuje rozhľad. Bohužiaľ študenti sa väčšinou učia pre tituly a spokojnosť rodičov. Stretol som veľmi málo takých, ktorí by to robili s nadšením. Pokiaľ človeka nebaví samotný proces učenia, ale očakáva iba benefity, nikdy nebude úspešný. Presne ako v podnikaní ma teší, že sa môžem učiť. V biznise sa človek tiež učí každý deň a nikdy nemôže povedať že už všetko vie.

Ako ste prišli do kontaktu s finančným sprostredkovaním?

Bolo to v roku 2000. Oslovil ma známy mojej mamy. Bol to odbor, ktorý mi bol hodne vzdialený. Začalo ma to baviť, keď som si uvedomil, že je to obchod a ten sa dá naučiť. A tak som sa ho začal učiť a začalo sa mi dariť. Prečítal som mnoho kníh o obchodných zručnostiach a všetko skúšal v praxi. Som presvedčený, že človek ktorý nemá vzťah k učeniu a knihám je aj v podnikaní veľmi ochudobnený.

V čom vidíte hlavnú pridanú hodnotu práce finančného sprostredkovateľa?

Robím to, čo ma živí, aby som mohol robiť to, čo ma baví a nemusel to robiť pre peniaze.

Pomáha vám nejako práca vo Fincentre v práci v oblasti archeológie a naopak?

Skúsenosti s obchodom prenášam aj do archeológie, na Liptove budujem prvý súkromný archeopark na Slovensku. Podarilo sa mi získať aj európske granty, získal som množstvo kontaktov. A tam musím často vyjednávať, takže mi to veľmi pomohlo. Mnoho mojich kolegov je talentovaných, ale nevedia predať svoje myšlienky. Takže ich kupujem od nich a plánujem vydať vo forme publikácií vo svojom vydavateľstve.

A opačne – veľa klientov mám aj vďaka tomu, že ma ľudia poznajú aj z iného odvetvia. Takže kontakty, vzťahy, obchodné spojenectvá.

Prečo by mal podľa vás aj akademik zvážiť prácu vo Fincentre?

Považujem sa skôr za podnikateľa, ktorý ma akademické vzdelanie. A to je dobrá kombinácia. Práca vo finančníctve môže priniesť úspech komukoľvek, kto má osobnostné predpoklady a je ochotný na sebe pracovať. Samozrejme intelekt pomôže. Je dokázané, že ľudia s humanitným vzdelaním majú dobré predpoklady na prácu v obchode. Veď aj náš generálny riaditeľ, František Dragúň má doktorát z pedagogiky a dobre urobil, že začal robiť v tejto sfére, no nie?

Fincentrum čoskoro čaká rebranding, čo očakávate od tejto zmeny?

Rebranding neberiem ako zmenu, ale postup na vyšší level, kde sa bude ešte viac klásť dôraz na kvalitu služieb a následný servis. Prioritou by malo byť budovanie osobného majetku klientov aj spolupracovníkov, aby „švajčiarsky dôchodok“ nebol len prázdnou marketingovou frázou.

Keď sa našich klientov, ktorí už majú svojich poradcov spýtam „ako sa zvýšila hodnota vášho disponibilného majetku v čase, vďaka práci vášho poradcu“, väčšinou dostanem odpoveď, že nijako, lebo im riešil hypotéku, alebo poistenie. O tom ale kvalitná služba nie je. Zmyslom našej práce je znižovať pasíva a zvyšovať majetok. Výsledok musí byť plusový. A nemyslím tým kúpu nehnuteľnosti cez hypotéku, ktorá vyjde klienta nakoniec na dvojnásobok.

Aké zmeny v súvislosti s príchodom Swiss Life ste už zaregistrovali a čo vám prinášajú?

Viacerí afluentní klienti poznajú Swiss Life ako značku, ktorá patrí k top spoločnostiam vo svete. Oveľa ľahšie sa s nimi komunikuje naša ponuka a dohoda o spolupráci. A to je veľká výhoda. Dnes sa na internete dajú informácie overiť veľmi rýchlo a to, čo potom prezentujem klientovi, nie je v rozpore s tým, čo sa o firme píše.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial