Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ako sa darilo finančným trhom v apríli

Americké akciové trhy v apríli len stagnovali, keďže silná podniková výsledková sezóna za prvý kvartál spolu s poklesom geopolitickej nervozity a rizika vypuknutia obchodnej vojny boli zatienené rastom dolárových úrokových sadzieb a s tým súvisiacim posilnením dolára.

Dolár tlačil nadol aj ceny aktív na rozvíjajúcich sa trhoch a spôsobil tiež pokles zlata. Zo slabosti eura a jenu však profitovali európske aj japonské akcie.

Ropa sa posunula na najvyššie úrovne od jesene 2014, keď jej zásoby vo vyspelých krajinách OECD klesli späť na dlhodobý päťročný priemer pri robustnom raste dopytu po nej a pri riziku obnovenia sankcií USA voči Iránu

Akciové trhy

Americké akciové trhy v prvej polovici apríla rástli, keďže prišlo k poklesu rizika prepuknutia obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou v plnej sile a obe krajiny v zákulisí rokujú o novom nastavení obchodných vzťahov.

Súčasne nastalo upokojenie nervozity okolo Sýrie a všeobecného geopolitického napätia, kde napriek útoku USA a ich spojencov na krajinu neprišlo k nijakému ohrozeniu ruských záujmov a trhy vnímali krok Washingtonu ako jednorazový.

Do popredia sa dostali fundamenty v podobe rastu ziskovosti firiem za prvý kvartál, ktorý prekonal očakávania, spolu so svižným globálnym ekonomickým rastom napriek signálom určitej straty jeho momenta.

To pomohlo zabudnúť aj na negatívny sentiment voči technologickému sektoru trápiacemu sa kvôli škandálom Facebooku, či obavám zo spomaľovania dopytu po smartfónoch Applu.

V druhej polovici mesiaca však začali na Wall Street fúkať protivetry, ktoré vymazali všetky predchádzajúce zisky v dôsledku posunu americkej výnosovej krivky nahor a s tým súvisiacim rastom sily dolára. Vyššie výnosy boli trhovými hráčmi vnímané ako faktor, ktorý by mohol pridusiť ekonomický rast a spomaliť rast či privodiť pokles firemných marží a zisku.

Silný dolár dostal pod tlak akcie na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch, no pomohol rastu európskych a japonských akcií s veľkou expozíciou voči vývozom.

Dlhopisové trhy

Uvoľnenie geopolitického napätia okolo Sýrie, ako aj zníženie pravdepodobnosti vzniku obchodnej vojny medzi USA a Čínou znížili dopyt po bezpečne vnímaných štátnych dlhopisoch Spojených štátov. Ich ceny klesali aj pre rast inflačných očakávaní pri solídnom raste miestnej ekonomiky a silnom trhu práce spolu s rastom cien ropy na multiročné maximá.

Zároveň aj zápisnica Fedu ukázala na možnú potrebu rýchlejšej normalizácie menovej politiky. Výsledkom bol nárast 10-ročného výnosu nad psychologický trojpercentný level prvýkrát od januára 2014, pričom krátky koniec výnosovej krivky sa dostal k 2,5-percentnej úrovni pri dvojročnej splatnosti, čo predstavuje najvyššiu úroveň od septembra 2008 spred pádu Lehman Brothers.

Nemecké výnosy reagovali na posun americkej výnosovej krivky nahor len limitovane, keď séria predstihových ukazovateľov v eurozóne naznačovala stratu momenta ekonomického rastu, čo by spolu s pretrvávajúcou nízkou infláciou mohlo oddialiť oznámenie ECB o rozhodnutí skončiť kvantitatívne uvoľňovanie.

Pod výrazný predajný tlak sa dostali dlhopisy na rýchlo rastúcich trhoch, čo bolo výsledkom oslabenia ich mien voči doláru pre spomínaný rast amerických výnosov.

Komoditné trhy

Zlato sa v úvode mesiaca držalo na vyvýšených úrovniach, keď rástli otázniky nad útokom Spojených štátov v Sýrii, čím by sa mohli dostať do konfliktu s tam operujúcimi Rusmi. Po vojenskej operácii, ktorá napokon nenarušila ruské záujmy, sa dostalo do defenzívy, keď klesala aj nervozita okolo obchodnej vojny.

V druhej polovici mesiaca sa zintenzívnil pokles ceny komodity pre rast americkej výnosovej krivky a rast sily dolára, ktorý úplne vymazal všetky tohtoročné straty voči košu hlavných svetových mien.

Ropa najmä v prvej polovici mesiaca rástla a dostala sa na najvyššie úrovne od jesene 2014, keď sa WTI priblížila k 70- dolárovej hranici a brent sa kótoval miestami aj nad 75-dolárovou úrovňou.

Podporili ju jednak silné fundamenty v podobe robustného dopytu po nej pre najrýchlejší rast globálnej ekonomiky od začiatku dekády pri klesaní jej zásob, ktoré sa dostali už na úroveň dlhodobého päťročného priemeru krajín OECD, a jednak snaha Saudskej Arábie pokračovať v dohode o obmedzení produkcie pri voľnom páde ťažby Venezuely a pri riziku opätovného zavedenia amerických sankcií voči Iránu. Plusom pre ropu bol pokles rizika vzniku obchodnej vojny medzi USA a Čínou či zavedenie protiruských sankcií Washingtonom.

Devízové trhy

Dolár sa po vyše troch mesiacoch vymanil z úzkeho obchodného pásma voči euru a ďalším hlavným svetovým menám a začal silnieť, pričom v závere mesiaca vymazal všetky tohtoročné straty. Vzájomný výmenný kurz dolára voči euru sa priblížil k 120 dolárovým centom. Sila dolára čerpala energiu predovšetkým z posunu americkej výnosovej krivky nahor a z obáv z toho, že kým ostatné regióny sveta strácajú ekonomické momentum, USA si držia svižnú dynamiku rastu.

Euro zaťažili aj špekulácie, že ECB v júni nemusí oznámiť koniec kvantitatívneho uvoľňovania pre zvoľňovanie tempa ekonomického rastu, ktoré by mohlo mať za následok aj pokračovanie v nízkom raste spotrebiteľských cien. Výrazne sa napriek rastu cien ropy oslabil ruský rubeľ ako výsledok zavedenia ďalších sankcií Washingtonu voči Rusku.

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *