Streda 23. január. Meniny má Miloš

Ako sa darilo finančným trhom v januári

finančné trhy
Investície 05.02.2018 | 00:00 0 Komentárov

Akciové trhy vstúpili do nového roka robustným rastom, pričom tie americké sa posunuli na nové historické maximá. Japonské trhy sa dostali na najvyššie úrovne od začiatku roka 1992 a európske na dva po ročné maximá.

♦ Stálo za tým zlatovlasé prostredie dynamického synchronizovaného nadtrendového rastu svetovej ekonomiky a podtrendového rastu inflácie pri uvoľnenej menovej politike. Plusom bol aj silný štart podnikovej výsledkovej sezóny za predchádzajúci kvartál, či stále plne nezapočítané zníženie daní v Spojených štátoch do cien akcií.

♦ Výnosy štátnych dlhopisov eurozóny aj Spojených štátov rástli pre ďalšie zlepšovanie ekonomickej aktivity a pre očakávanie ďalšej normalizácie menových podmienok. Ceny rizikovejších podnikových dlhopisov len stagnovali zásluhou poklesu rizikových prirážok pri všeobecnej ochote podstupovať riziko medzi investormi.

♦ Zlato ako bezpečný prístav ťahalo nahor oslabovanie dolára.

♦ Ropa rástla už piaty mesiac v rade a Brent sa posunul aj nad 70 dolárov, keďže na ňu vplýva dohoda OPEC a ďalších producentov o znížení ťažby pri súčasnom robustnom raste dopytu vďaka akcelerácii rastu svetovej ekonomiky, ako aj oslabovanie dolára.

♦ Dolár klesol voči košu hlavných svetových mien na trojročné dno, keďže trhy neveria, že Fed by mohol zájsť pri zvyšovaní sadzieb ďaleko, pričom ostatné centrálne banky sveta vďaka svižnému rastu ekonomík začnú takisto normalizovať menovú politiku.

Akciové trhy

Americký akciový index S&P 500 rástol v januári už rekordný 15. mesiac v rade a posunul sa na nové historické maximá, pričom japonské akcie dosiahli 26-ročné maximá, európske skončili na najvyšších úrovniach od leta 2015, hoci ich brzdilo silnejúce euro, a akcie na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch sa priblížili k historickým maximám z leta 2007.

Stálo za tým zlatovlasé prostredie dynamického synchronizovaného nadtrendového rastu svetovej ekonomiky a podtrendového rastu inflácie pri uvoľnenej menovej politike. Plusom bol aj silný štart podnikovej výsledkovej sezóny za predchádzajúci kvartál či stále plne nezapočítané zníženie korporátnych daní v Spojených štátoch do cien akcií.

Dlhopisové trhy

Výnosové krivky Spojených štátov, ako aj v eurozóne sa posunuli nahor a ceny ich štátnych dlhopisov nadol vďaka signálom akcelerácie ekonomickej aktivity na začiatku roka, čo by malo znamenať pokračovanie zvyšovania sadzieb Fedom a vypnutie kvantitatívneho uvoľňovania Európskou centrálnou bankou zrejme do konca tohto roka.

Mínusom pre ceny dlhopisov bola aj vysoká ochota podstupovať riziko na finančných trhoch, čo sa prejavilo v ďalšom poklese rizikových prirážok, a teda v raste cien korporátnych dlhopisov, najmä v neinvestičnom pásme.

Celkovo na krátky koniec americkej výnosovej krivky sa posunul na najvyššiu úroveň od jesene 2008, keď dvojročný výnos presiahol koncom mesiaca 2,1 percenta, pričom na dlhom konci 10-ročný výnos sa posunul na najvyššiu úroveň od jari 2014, keď presiahol 2,7 percenta. Dvojročný nemecký výnos sa síce posunul nahor, no stále ostal na konci mesiaca na -0,52 percenta, čo je však najvyššia úroveň od jari 2016, pričom 10-ročný poskočil za mesiac o takmer 30 bázických bodov na 0,68 percenta, čo je najvyššie úročenie od decembra 2015.

Komoditné trhy

Napriek pokračovaniu rallye na akciových trhoch a napriek posunu výnosov na dlhopisových trhoch nahor rástli ceny zlata, ktoré plní funkciu bezpečného prístavu, na štvormesačné maximá nad 1 345 dolárov. Tento paradox možno vysvetliť oslabovaním dolára na devízových trhoch.

Slabý dolár prispel aj k posunu cien ropy Brent k 70-dolárovej hranici a WTI k 65-dolárovej úrovni na najvyššie úrovne od konca roku 2014 spolu s balansovaním trhu, keď pre  dohodu členov OPEC, Ruska a ďalších veľkých producentov komodity o znížení ťažby klesla jej ponuka a aj zásoby a súčasne dynamicky rastie dopyt vďaka ďalšej akcelerácii rastu svetovej ekonomiky. Slabý dolár bol plusom aj pre vzácne či priemyselné kovy.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v stratách voči zvyšku hlavných svetových mien a dolárový index mapujúci silu dolára voči košu hlavných obchodných partnerov Spojených štátov klesol na najnižšiu úroveň od decembra 2014. A to napriek tomu, že úrokový diferenciál medzi dolárom a ostatnými menami rástol v prospech americkej meny. Trhy totiž neveria, že Fed by mohol zájsť ďaleko so zvyšovaní sadzieb pre štrukturálne utlmenú infláciu.

Navyše americká ekonomika stratila mimoriadne postavenia ťahúňa ekonomického rastu vo svete, keď sa k nej pridali aj ostatné regióny. Napríklad tempo rastu ekonomiky eurozóny bolo vlani najrýchlejšie za dekádu. To vedie k očakávaniam, že aj ostatné menové oblasti na čele práve s eurozónou začnú s normalizáciou menovej politiky, čim sa zavrie divergencia jej smerovania voči Fedu.

A zároveň aktíva v Amerike sú vnímané ako bohato nacenené, pričom investori vnímajú lepšie investičné príležitosti mimo dolára, čo tlačilo na jeho oslabovanie.

Prehľad výkonnosti hlavných tried aktív v januári

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar -analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *