Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Ako sa darilo finančným trhom v júni? Eufóriu vystriedal strach

Investori sa v prvej polovici júna kúpali v optimizme. Ekonomiky sa otvárali a prevládol názor rýchleho oživenia. Akcie sa už takmer vyšplhali na predkrízové úrovne. V druhej polovici mesiaca sa však nálada otočila. Počty nakazených začali prudko rásť.

Dvojtvárnosť akciových trhov

V úvode júna pokračovala euforická nálada na finančných trhoch a nebojácne podstupovanie rizika v reakcii na globálne uvoľňovanie reštriktívnych vládnych opatrení v súvislosti s koronavírusom, ktorého šírenie sa dostalo pod kontrolu, a s tým spätý reštart ekonomickej aktivity v systémovo najdôležitejších krajinách, čo potvrdzovali aj prichádzajúce makrodáta.

Výsledkom toho bola  najväčšia 50-dňová rely v histórii s rastom o vyše 40 percent, ktorá priviedla široký americký akciový index S&P 500 len približne šesť percent od historických maxím z februára a technologické akcie merané indexom Nasdaq Composite dokonca už prepísali predkoronové rekordy, keď prekonali aj magickú hranicu 10-tisíc bodov. Rýchlu rely podporovala aj naďalej uvoľnená menová politika, keď centrálne banky naznačili, že ju budú naďalej udržiavať v tomto móde ešte dlhé obdobie, kým sa ekonomika nezotaví z korona šoku.

Približne v druhej polovici mesiaca sa sentiment na trhoch zhoršil pre obavy z príchodu druhej vlny koronavírusu a čiastočne aj pre sociálne nepokoje najmä v Spojených štátoch a čínsko-americké obchodno-politické napätie. Akcie následne vymazali časť ziskov, o panike však nemožno hovoriť, keďže trhy neočakávajú, že prípadná druhá vlna COVIDU-19 by mohla viesť k plošnému lockdownu. Preferencia tvorcov politík sa posúva od ochrany zdravia k ochrane ekonomiky s bystrejšími reštriktívnymi opatreniami, čo by nemalo zadusiť oživovanie ekonomickej aktivity.

Rýchle oživenie a potom pokles dlhopisových trhov

Konštruktívna nálada na dlhopisových trhoch sa pre signály odrazu ekonomickej aktivity po odznievaní koronavírusu v úvode júna a po zverejnení šokujúco skvelého májového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý opäť začal tvoriť pracovné miesta, premenila na eufóriu. Tá tlačila nadol ceny, a teda nahor výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka. 10-ročný americký výnos sa posunul až k 0,9 percentu a nemecký s rovnakou splatnosťou je „len“ 28 bázických bodov pod nulou.

Výrazne nižšie sa posunuli aj rizikové prirážky ostatných častí dlhopisového trhu, keď rástlo presvedčenie investorov, že oživenie ekonomiky po koronavíruse by mohlo byť robustné a rýchlejšie, ako boli očakávania. Indexy podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme sa priblížili k predkoronavírusovým úrovniam z februára.

Navyše kvantitatívne uvoľňovanie centrálnych bánk a špeciálne zvýšenie objemu PEPP programu na júnovom zasadnutí Rady guvernérov ECB podporili ochotu podstupovať riziko. Pretavilo sa to napríklad do ďalšieho poklesu úročenia talianskych vládnych dlhopisov, keď 10-ročný výnos klesol pod 1,3 percenta.

Znamenalo to ďalšiu kompresiu talianskej rizikovej prirážky pri tejto splatnosti voči nemeckej k úrovni 170-180 bázických bodov. Prirážky klesali už od mája, keď Európska komisia predstavila plán obnovy ekonomiky po koronakríze Next Generation založený na väčšom medzištátnom prerozdeľovaní zdrojov cez Brusel, čo redukuje šance na bankrot Ríma.

V druhej polovici júna sa však ceny bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov posunuli opäť nahor rádovo na úrovne zo začiatku mesiaca, a teda výnosy nadol, pri reverze kompresie rizikových prémií v dôsledku rastu trhového napätia, ktoré súviselo s možnosťou druhej vlny COVIDU-19. Výnosy trojročných a päťročných amerických vládnych dlhopisov dokonca klesli na rekordné dno, keď investori rekalkulovali proces oživovania ekonomiky na pomalší a potenciálne viac hrboľatý.

Zlatí býci majú svoju pravdu

Zlato sa posunulo na očný kontakt k méte 1 800 dolárov do blízkosti osemročných maxím, kam ho tlačila neistota týkajúca sa ekonomického oživovania, ako aj presvedčenie, že uvoľnená menová politika bude realitou najbližších rokov pri vysokom štátnom zadlžení. Vlády potrebujú na udržateľnosť vysokých štátnych dlhov, ku ktorých nárastu v ostatnom čase prispelo financovanie fiškálnych koronastimulov, pomoc takzvaných nezávislých centrálnych bánk.

Inak povedané, rastú očakávania, že budú monetizované, čo posúva ceny žltého kovu nahor. V závere mesiaca prispel k rastu cien zlata aj dopyt po bezpečí pri raste obáv z druhej vlny koronavírusu.

Kríza končí, dopyt po rope sa oživuje

Oživovanie dopytu po rope pri reštarte ekonomiky po pandémii koronavírusu v kombinácii so znižovaním ťažby, či už na základe dohody OPECu+, alebo pod tlakom trhu, vyústilo do pokračovania rastu cien ropy o vyše desať percent, keď sa Brent dostal nad 40 dolárov a WTI tesne pod tento level. Extrémne vysoký stav zásob a fakt, že mnoho severoamerických bridlicových ťažiarov môže obnoviť produkciu a zvyšná časť sa vďaka lacnému refinancovaniu na trhoch môže „zakukliť“ a nezbankrotovať, však najmä v závere mesiaca hatili cestu ďalšiemu rastu cien komodity spolu s nervozitou okolo druhého kola šírenia COVIDU-19.

Euro voči doláru začalo po opadnutí obáv rásť

Euro pokračovalo v prvej polovici júna v posilňovaní voči doláru a dostalo sa krátkodobo až nad hranicu 114 dolárových centov. Profitovalo z plánu Európskej komisie o spoločnom ručení za dlh, ktorým sa má financovať obnova EÚ, čo redukuje pravdepodobnosť bankrotu Talianska či ďalších ekonomicky krehkých južanských štátov.

Európsku menu posilnilo aj zvýšenie objemu kvantitatívneho uvoľňovania v rámci programu PEPP a jeho predĺženie minimálne do júna budúceho roka Európskou centrálnou bankou.

Plusom bola aj všeobecná ochota trhov podstupovať riziko, čo znižovalo dopyt po dolári, z čoho profitovali najmä emerging meny.

V druhej polovici mesiaca sa však nad konštruktívnou náladou na trhoch zatiahli mraky, keď sa k slovu prihlásili obavy z druhej vlny koronavírusu, z čoho profitoval dolár ako bezpečný prístav. Americká mena nebola penalizovaná za to, že si domáce autority nedokážu poradiť s opätovným rýchlejším šírením COVIDU-19.

Autori sú analytici J&T banky.

Jedna odpoveď na “Ako sa darilo finančným trhom v júni? Eufóriu vystriedal strach”

  1. investor píše:

    Kedy toto celé praskne? Všetci vidia, že trhy rastú, aj keď ekonomika klesá. Takto to nemôže ísť donekonečna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial