Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ako sa darilo finančným trhom v máji

trhy v máji

Wall Street dosiahla v máji robustný zisk, keď medzi trhovými hráčmi prevážil optimizmus z vyše 20-percentného rastu zisku firiem za prvý kvartál a pozitívny výhľad na ďalšie obdobie pri solídnom raste miestnej ekonomiky, ktorá by si mala poradiť aj s vyššími dlhopisovými výnosmi a s pokračovaním sprísňovania menovej politiky Fedom.

Najdôležitejšie makroudalosti uplynulého mesiaca

♣ Americké akcie v máji rástli, keď na nich solídna podniková výsledková sezóna za prvý kvartál, ako aj dáta hovoriace o robustnom raste lokálnej ekonomiky, prevážili nad rastom dlhopisových výnosov či nervozitou okolo Severnej Kórey a okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode.

♣ Európske akcie neudržali dych s americkými, pod čo sa podpísali otázniky nad politickým smerovaním Talianska.

♣ Dlhý koniec americkej výnosovej krivky sa síce v priebehu mesiaca posunul na sedemročné maximá pre solídne tempo ekonomického rasu, silný trh práce a pre vysoké ceny ropy, talianska panika ho však stlačila v závere na nižšie úrovne pri výraznom raste rizikových prirážok Ríma.

♣ Hoci sa ropa Brent dostala v reakcii na solídny globálny dopyt po nej a na odstúpenie USA od iránskej jadrovej dohody nad 80-dolárovú hranicu, v závere mesiaca odovzdala podstatnú časť zisku, keďže trhy špekulovali o uvoľnení ťažobných limitov OPEC.

♣ Dolár sa posilnil voči hlavným svetovým menám, keď viaceré dáta ukazovali na spomaľovanie rastu globálnej ekonomiky s výnimkou americkej. Mínusom pre euro bol vývoj talianskej politickej scény, hrozili predčasné voľby, ktoré mohli byť vnímané ako referendum o eure.

♣ Zlato ostalo v defenzíve, keď reagovalo najmä na posilňovanie dolára.

Akciové trhy

Wall Street dosiahla v máji robustný zisk, keď medzi trhovými hráčmi prevážil optimizmus z vyše 20-percentného rastu zisku firiem za prvý kvartál a pozitívny výhľad na ďalšie obdobie pri solídnom raste miestnej ekonomiky, ktorá by si mala poradiť aj s vyššími dlhopisovými výnosmi a s pokračovaním sprísňovania menovej politiky Fedom.

V takomto prostredí nedokázala americké akcie vykoľajiť ani geopolitická nervozita okolo Severnej Kórey a reportované zrušenie samitu Washington – Pchongjang, ktoré však bolo medzitým odvolané, a ani opäť viac bublajúce napätie okolo zavádzania protekcionistických opatrení v zahraničnom obchode.

Európske akcie neudržali krok s americkými napriek slabosti eura, keď im podrazili nohy otázniky nad talianskym politickým vývojom, kde hrozilo riziko zostavenia euroskeptickej a fiškálne nezodpovednej vlády alebo predčasné voľby, po ktorých by si nesystémové strany ešte posilnili vplyv. Nakoniec došlo k prvému variantu, čo európske burzy v závere mesiaca čiastočne upokojilo, no nedôvera ohľadne jej najbližších krokov stále panuje.

Aj preto široký paneurópsky index Stoxx 600 ostal na znížených úrovniach, pričom talianske akcie klesli za máj o takmer desať percent. Výrazný pokles zaznamenali aj akcie na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré agregátne klesli o vyše štyri percentá v reakcii na posilnenie dolára.

Dlhopisové trhy

Vývoj na dlhopisových trhoch mal v máji dva rozličné polčasy. V prvej polovici mesiaca výrazne rástli výnosy amerických dlhopisov a ťahali nahor aj zvyšok dlhopisového trhu. 10-ročný výnos sa dostal výrazne nad 3,1 percenta na sedemročné maximá v reakcii na dáta hovoriace o nespomaľovaní americkej ekonomiky pri silnom trhu práce a pri vysokých cenách ropy, ktoré zvyšovali prospekty odrazu inflácie už teraz sa pohybujúcej na cieľových úrovniach centrálnej banky. To dalo trhom zelenú pre väčšie započítavanie normalizácie menovej politiky Fedu aj na budúci rok.

Obrat prišiel po vyostrení talianskej politickej krízy, keď rástol dopyt po bezpečných prístavoch, a, naopak, vyústil do prehodnocovania kredibility talianskych aktív ako takých, čo sa pretavilo do prudkého rastu výnosov, a teda aj rizikových prirážok Ríma. Trhmi lomcovali totiž špekulácie o tom, či apeninský polostrov nebude smerovať k vystúpeniu z eurozóny pri predtým antieurovom slovníku najsilnejších populistických strán, ktoré mali zostaviť vládu.

Kým ešte začiatkom mája sa výnos 2-ročného talianskeho dlhopisu pohyboval pod nulou, v čase najväčšej paniky atakoval vyše 2,8-percentnú hladinu. Naopak, nemecký 10-ročný výnos to zhodilo z vyše 0,6 percenta až pod 0,2 percenta, čo pri inflácii nad dve percentá vytvorilo historický najnižší reálny nemecký výnos. Značne poklesli ceny dlhopisov na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch, čo bolo podobne ako pri emerging akciách reakciou na silnejší dolár.

Komoditné trhy

Ropa po väčšinu mesiaca rástla a posunula sa na tri a polročné maximá, keď sa Brent chvíľu obchodoval nad 80-dolárovou hranicou a WTI nad 73 dolármi. Stáli za tým obavy o odstúpenie USA od iránskej jadrovej dohody spolu s rozsiahlym zavedením sankcií voči Teheránu, čo sa aj splnilo, spolu s dynamickým rastom dopytu po komodite pri najrýchlejšom raste svetovej ekonomiky v tejto dekáde. To pri obmedzenej produkcii OPEC, ktorá klesá aj pre politické a ekonomické problémy vo Venezuele, viedlo až k previsu dopytu po čiernom zlate na trhoch a k poklesu jeho globálnych zásob vo vyspelých krajinách OECD na dlhodobý päťročný priemer.

Až v závere mesiaca ropa ustúpila z multiročných maxím, keď časť obchodníkov vyberala zisk, a najmä pre očakávania, že OPEC a Rusko by mohli postupne uvoľniť svoje ťažobné limity s cieľom nahradiť výpadky venezuelskej ťažby a očakávané výpadky iránskej ťažby pre zavedenie sankcií. Navyše ostatné dáta ukázali na rekordne vysokú bridlicovú ťažbu v USA. Zlato ostalo po väčšinu mesiaca v defenzíve, keď reagovalo na rast sily dolára a ostatné faktory do značnej miery ignorovalo.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v priebehu celého mája v posilňovaní voči hlavným svetovým menám vrátane eura, keď naďalej profitoval z dát, ktoré hovoria o tom, že kým ostatné regióny sveta strácajú ekonomické momentum, USA si držia svižnú dynamiku rastu, čo sa pretavovalo aj do rozširovania rozdielov v úročení dlhopisov a do očakávaní divergencie vývoja menových politík.

Euro sa najmä v závere mesiaca borilo s talianskymi otáznikmi, ktoré ho priviedli až k 10-mesačným minimám voči americkej mene do blízkosti 115 dolárových centov. Až po sformovaní vlády v Ríme sa síce dokázalo nadýchnuť k 117 centom, no otázniky ohľadom jej expanzívnej fiškálnej politiky budú naďalej brzdou odrazu eura pri prípadnom vypnutí kvantitatívneho uvoľňovania ECB do konca roka.

Prehľad výkonnosti hlavných tried aktív za máj:

trhy v máji

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *