Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Ako sa darilo finančným trhom v novembri

Počas volatilného novembra zaznamenali akciové trhy len malý zisk. No nad skepsou zo spomaľovania globálneho ekonomického rastu a nejasností okolo brexitu či talianskej rozpočtovej otázky, prevážila konečne nádej na dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a Čínou.

♣ Výnosy vládnych dlhopisov svoj rast v úvode mesiaca pri konštruktívnejšej nálade na trhoch neudržali. Stál za tým menej jastrabí slovník Fedu, ako aj zverejnenie série nepresvedčivých makrodát, najmä z Európy, ktoré naznačujú stratu momenta ekonomického rastu. Rástli však rizikové prirážky podnikových dlhopisov, keď si trhy začali viac všímať kreditné riziko pri tom, ako menová politika prestáva byť tak akomodatívna.

♣ Zlato len reagovalo na zmenu kurzu dolára a čiastočne aj výnosov dlhopisov. Celkovo sa však za mesiac výraznejšie nepohlo, podobne ako dolár.

♣ Ropa klesla na 13- mesačné minimá, za čím stál previs ponuky na trhu, keď hlavní producenti na čele so Saudskou Arábiou, s Ruskom a s USA zvyšovali ťažbu, pričom Washington udelil výnimku viacerým krajinách na nákup iránskej ropy. Súčasne rastú obavy zo spomalenie dopytu po komodite v dôsledku pomalšieho globálneho ekonomického rastu a zo slabosti mien mnohých rozvíjajúcich sa krajín.

Zdalo sa, že Saudská Arábia chcela vyjsť v ústrety prianiu amerického prezidenta Donalda Trumpa o nižších cenách komodity výmenou za to, že privrie oči nad vraždou saudského novinára, ktorú zrejme nariadil samotný Rijád.

♣ Dolár sa v úvode mesiaca posunul na najsilnejšie úrovne od leta 2017, keďže americká ekonomika nevykazovala tendenciu výrazne spomaľovať a Fed si držal jastrabí slovník. Euru pritom podrážali nohy nevyriešené otázky brexitu či talianskeho rozpočtu na budúci rok. Americká mena však zisky napokon odovzdala, keď vzrástla nádej na urovnanie obchodného sporu medzi USA a Čínou a navyše Fed začal byť viac holubičí.

Volatilné akciové trhy

November sa začal robustnou rallye na akciových burzách, keď si trhoví hráči všímali najmä silnú kvartálnu podnikovú výsledkovú sezónu a zvýšila sa nádej na urovnanie obchodného sporu medzi Washingtonom a Pekingom. Navyše aj výsledky volieb do amerického Kongresu, kde väčšinu v Snemovni reprezentantov získala Demokratická strana, znamenali, že republikán Donald Trump v prezidentskom úrade nebude môcť robiť úplne kontroverznú politiku, čo trhy takisto vnímali pozitívne.

Rast trhov však bol skoro vystriedaný obavami zo spomaľovania globálnej ekonomiky, skepsou z toho, či medzi Čínou a USA príde k nejakej rozumnej dohode, či obavami z veľkej korekcie technologického, ako aj energetického sektora. Mínusom najmä pre európske akcie boli nevyriešené otázky okolo talianskeho budúcoročné rozpočtu, ktorý Rím na žiadosť Bruselu tvrdošijne odmietal prepracovať.

Negatívne pôsobili aj otázne podmienky brexitu, kde síce britská vláda schválila dohodu, ale je otázne, či prejde aj parlamentom a či nebudú predčasné voľby alebo dokonca druhé referendum o brexite. Až záver mesiaca priniesol opätovný obrat a eufóriu na trhy, čo spôsobila kombinácia zvýšených šancí, že sa Biely dom sa predsa len dohodne s Pekingom na obchodnej dohode, a menej jastrabieho slovníka Fedu.

Dlhopisové trhy – nedôvera sa preniesla do korporátnej sféry

Pomerne konštruktívna nálada na trhoch v úvode mesiaca, vyvolaná okrem iného odstránením neistoty okolo výsledkov amerických volieb do Kongresu a signálmi, že Spojené štáty a Čína by sa eventuálne mohli dohodnúť na urovnaní obchodného konfliktu, ako aj pokračujúcim jastrabím slovníkom Fedu, sa pretavili do posunu americkej výnosovej krivky nahor, čo viac či menej kopíroval tiež zvyšok trhu.

Európa to nasledovala len limitovane, najmä pre ďalšie signály vädnutia ekonomického rastu, ako aj v dôsledku nervozity súvisiacej s talianskym rozpočtom na budúci rok a nejasného výsledku rokovaní o brexite.

Približne v polovici mesiaca však prišiel obrat, keď si trhy všímali predovšetkým ďalšie a ďalšie signály spomaľovania rastu svetovej ekonomiky pri poklese šancí na to, že sa obchodná vojna medzi USA a Čínou nebude ďalej stupňovať. Rast averzie k riziku sa tak pretavil do rastu cien amerických dlhopisov.

Prispel k tomu tiež opatrnejší slovník Fedu, kde viacerí jeho predstavitelia síce konštatovali, že ekonomika je robustná, no pripúšťajú, že externý vývoj bude mať na ňu negatívny vplyv. Dokonca sa objavovali názory, že Fed bude musieť na budúci rok prerušiť alebo úplne ukončiť cyklus zvyšovania sadzieb v dôsledku prudkého pribrzdenia ekonomiky či dokonca jej pádu do recesie.

V úplnom závere mesiaca navyše šéf Fedu Jerome Powell naznačil, že banka je blízko neutrálnej úrovne sadzieb, čo bol obrat oproti októbrovým vyjadreniam, ktoré hovorili, že je od nej pomerne ďaleko. Nemecké výnosy klesali aj pod tlakom mnohých nezodpovedaných otázok okolo brexitu a dlhej tvrdohlavosti Talianska ohľadom úpravy jeho rozpočtu na budúci rok, ktorý nie je v súlade s pravidlami EÚ.

Menej uvoľnená menová politika a rast averzie k riziku znamenali, že trhy sa viac sústreďovali na kreditné riziko, čoho výsledkom bol rast rizikových prirážok podnikových dlhopisov. V úplnom závere novembra napokon výrazne poklesli talianske rizikové prirážky, keď sa zdá, že vláda napokon najmä pod tlakom trhov ustúpi Bruselu ohľadne budúcoročného rozpočtu a prepracuje ho s cieľom zníženia schodku.

Komodity – ropa pod 50 eurami

Zlato reagovalo na zmenu kurzu dolára a čiastočne aj výnosov dlhopisov. Tieto dva faktory sa však vzájomne značne kompenzovali, keďže pokles výnosov, ktorý by mal tlačiť zlato nahor, bol offsetovaný silnejším dolárom, ktorý tlačí kurz žltého kovu nadol. Celkovo sa za mesiac zlato výraznejšie nepohlo a držalo sa okolo 1 215 – 1 225 dolárov.

Ropa klesla na 13-mesačné minimá, keď spadla o vyše 20 percent a benchmark WTI sa pozrel až pod 50-dolárovú métu. Naďalej na ňu vplýva previs ponuky na trhu, keďže hlavní producenti na čele so Saudskou Arábiou, s Ruskom a s USA zvyšujú ťažbu, pričom Washington udelil výnimku viacerým krajinách na nákup iránskej ropy. Súčasne rastú obavy zo spomalenia dopytu po komodite v dôsledku pomalšieho globálneho ekonomického rastu a slabosti mien mnohých rozvíjajúcich sa krajín.

Vývoj zároveň ovplyvňovali aj vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že si praje ešte nižšie ceny ropy. Saudská Arábia by mu pritom mohla vyhovieť z „vďaky“ za to, že napriek pribúdajúcim dôkazom o tom, že za vraždou svojho novinára Džamála Chášukdžího v Istanbule stál samotný Rijád, Washington ho stále vníma ako spojenca a nesnaží sa zaviesť sankcie voči saudskému režimu.

Forex – dolár a euro v útlme

Dolár sa v úvode mesiaca voči košu hlavných svetových mien posunul na 16-mesačné maximá, keďže americká ekonomika nevykazovala podľa zverejnených makrodát tendenciu výrazne spomaľovať svoj rast na rozdiel od zvyšku sveta a Fed držal jastrabí slovník. Euru podrážali nohy nevyriešené otázky brexitu či talianskeho rozpočtu na budúci rok spolu s nervozitou okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode. Zelená bankovka však všetok zisk odovzdala, keď vzrástla nádej na urovnanie obchodného sporu medzi USA a Čínou v druhej polovici novembra a navyše Fed začal byť viac holubičí.

Zisk eura však bol tiež len limitovaný, keď mu podrážali nohy slabé makrodáta a už zmienené brexitovo-talianske otázniky, z čoho profitoval švajčiarsky frank. Libra neudržala veľký zisk zo začiatku mesiaca potom, čo Londýn s Bruselom dospeli k dosiahnutiu brexitovej dohody. Nie je totiž stále jasné, či prejde britským parlamentom, a tak je tvrdý brexit stále značne pravdepodobný. Vyše 20-percentný pokles cien ropy stiahol nadol aj meny krajín, ktorých významnú časť exportu tvorí ropa, teda kanadský dolár, nórsku korunu či ruský rubeľ.

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *