Stvrtok 05. decembra. Meniny má Oto

Ako sa darilo podielovým fondom

podielové fondy
Investície Peter Apolen 28.03.2019 | 00:46 1 Komentár

Objem majetku vo fondoch aj minulý rok vzrástol. Bol však za tým najmä prílev nových vkladov od sporiteľov. Výplach finančných trhov v posledných dvoch mesiacoch vlaňajška totiž prírastok nových vkladov takmer kompletne vymazal.

Členovia Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) ku koncu vlaňajška spravovali vo fondoch dostupných domácnostiam majetok v hodnote 8,38 mld. eur. Bolo to len o 0,7 percenta viac ako pred rokom, čo je minimálny nárast.

Prílev majetku do fondov pokračoval

Do fondov síce pritiekli nové vklady v objeme 383 mil. eur, prepad trhov ich ale znegoval. “Majetok vo fondoch dosiahol svoj vrchol v novembri na hodnote 8,6 mld. eur. Potom však prišlo výrazné oslabenie a záver minulého roka nám ukázal, že bezstarostná jazda z minulých rokov sa skončila,” vysvetľuje Ivan Znášik výkonný riaditeľ SASS. Dodáva ale, že stačili nasledujúce dva mesiace tohto roka, keď finančné trhy silno rástli a fondy tento prepad dorovnali.

Najväčší záujem mali investori vlani o zmiešané fondy. Vložili do nich majetok v hodnote 423 mil. eur. Ide o konzervatívny typ fondov. Sú však zároveň kompromisom, medzi rizikom a výnosom. Druhými najviac vyhľadávanými fondami boli akciové fondy. Do nich Slováci vložili 155 mil. eur. “Rastie záujem o pravidelné a dlhodobé sporenie a akciové fondy sú na to vhodným prostriedkom, preto sa dobre predávajú,” komentuje I. Znášik. Vysokému záujem sa tešili aj realitné fondy s prírastkom majetku o 143 mil. eur.

Klesá naopak záujem o málo výnosné dlhopisové fondy, z ktorých odišlo 167 mil. eur. Podobné to bolo fondoch krátkodobých investícií – pokles o 133 mil. eur. Finančné trhy tomuto typu investícií neprajú. Investori preto od nich utekajú.

Tento posun je súčasťou dlhodobého trendu. Majetok sa už dekádu presúva z peňažných a dlhopisových fondov v prospech rizikovejších zmiešaných a akciových fondov. Za posledných desať rokov klesol podiel majetku v peňažných fondoch zo 46 percent v roku 2008 na päť percent vlani. Portfóliá zmiešaných fondoch naopak vzrástli z ôsmych na 43 percent trhu. Pri akciových fondoch ide o rast zo šiestich na 13 percent.

Minulý rok v mínuse

Prepad trhov z konca roka je najviac viditeľný na zhodnotení akciových fondov. Hodnota majetku v nich klesla o 10,7 percenta. Zmiešané fondy klesli o 4,9 percent. “Na akciových trhoch sme minulý rok videli veľkú rozkolísanosť. Dopadli najhoršie zo všetkých tried aktív,” hovorí Romal Vlček predseda predstavenstva SASS. Nejde však o nič výnimočné. Tento typ fondov sa vyznačuje vysokou kolísavosťou v čase. Investori preto nemusia byť vystrašení. Veľmi podobné výsledky mimochodom vykázali tieto typy fondov i v druhom dôchodkovom pilieri.

Situácia na finančných trhoch sa tento rok zlepšila. Akcie sa tešia sľubným prírastkom. Od decembra vzrástol index S&P 500 o 20 percent. Máme však za sebou len prvú štvrtinu roka. “Vieme, že sme v záverečnej fáze ekonomického cyklu,” hovorí R. Vlček. “Nevieme však predpovedať hĺbku budúceho poklesu. Situácia môžu totiž rýchlo zmeniť centrálne banky, ktorých politika je veľmi flexibilná,” dodáva.

Videli sme obrat v rétorike ECB a Fedu. Obe hlavné svetové centrálne banky už zjemnili svoj postoj pre tento rok. Napriek zostáva otvorených množstvo otázok, ktoré môžu trhy stiahnuť dole. Brexit sa stal ságou bez výsledku a nedoriešená zostáva aj situácia medzi USA a Čínou. Ďalší vývoj trhov je preto otázny. Ako však dodáva I. Znášik: “Pozerať sa na výkonnosť fondov v jednoročnom časovom úseku je veľmi zradné. Ide totiž o dlhodobý investičný nástroj.“

Slovenská asociácia správcovských spoločností spolu s vydavateľstvom MAFRA vyhodnotili najlepšie podielové fondy minulého roka. Ocenenie TOP FOND SLOVAKIA 2018 získali tieto fondy:

Absolútne najpredávanejším fondom sa vlani stal fond VÚB AM – Dynamické portfólio od správcovskej spoločnosti VÚB Asset Management, s celkovými celoročnými čistými predajmi vo výške 119,4 mil. EUR.

Jednotlivé typy fondov boli vyhodnotené a ocenené v uvedených kategóriách nasledovne:


Najpredávanejší podielový fond v kategórii peňažné fondy a fondy krátkodobých investícií – KBC Multi Interest Cash USD od správcovskej spoločnosti KBC Asset Management NV

Najpredávanejší podielový fond v kategórii dlhopisové fondy – PP – Stabilný fond o.p.f. od správcovskej spoločnosti Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky.

Najpredávanejší podielový fond v kategórii akciové fondy – SPORO Fond maximalizovaných výnosov od správcovskej spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne.

Najpredávanejší podielový fond v kategórii konzervatívne zmiešané a štruktúrované fondy – AM SLSP Aktívne portfólio, o.p.f. od správcovskej spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne.

Najpredávanejší podielový fond v kategórii dynamické zmiešané a štruktúrované fondy – VÚB AM – Dynamické portfólio od správcovskej spoločnosti VÚB Asset Management.

Najpredávanejší podielový fond v kategórii realitné fondy a fondy alternatívnych investícií – PP – NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f od správcovskej spoločnosti Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky.


Fond s najlepším výnosom a rizikom v kategórii eurové peňažné fondy a eurové fondy krátkodobých investícií – IAD – Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f. od správcovskej spoločnosti IAD Investments.

Fond s najlepším výnosom a rizikom v kategórii eurové dlhopisové fondy – AM SLSP Privátny fond pravidelných výnosov od správcovskej spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne.

Fond s najlepším výnosom a rizikom v kategórií akciové fondy – Templeton Emerging Markets Fund od správcovskej spoločnosti Franklin Templeton International Services.

Fond s najlepším výnosom a rizikom v kategórii konzervatívne zmiešané a štruktúrované fondy J&T BOND EUR zmiešaný  o.p.f. od správcovskej spoločnosti Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky.

Fond s najlepším výnosom a rizikom v kategórii dynamické zmiešané a štruktúrované fondy – IAD – KD Russia od správcovskej spoločnosti IAD Investments.

Fond s najlepším výnosom a rizikom v kategórii realitné fondy a fondy alternatívnych investícií – IAD – Prvý realitný fond od správcovskej spoločnosti IAD Investments.

Jedna odpoveď na “Ako sa darilo podielovým fondom”

  1. Fero píše:

    https://www.vubam.sk/fond/10-dynamicke-portfolio/vykonnost?category=1&c=1&p=3R&s=1
    To čo tí ľudia nerozoznajú mínus od plus? Tie fondy sú z dlhodobého hľadiska hlboko pod infláciou. A pritom si nestačí pozrieť výnos od 2006, ale treba si uvedomiť, ako sa nafúkla bublina od 2006 do 2019 a ďalšie skutočnosti. Bankám sa to oplatí, lebo klientom nasľubujú vyšší výnos ako na sporiacom účte a majú z toho väčší zisk ako zo sporiacich účtov. A napokon kienti utŕžia 3%p.a. menej ako na sporiacom účte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *