Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Ako sa darilo trhom v septembri: potešili sa z obnovených obchodných rokovaní, no len dočasne

V septembri sa na akciové trhy vrátila konštruktívnejšia nálada po tom, čo sa Čína a USA vrátili k rokovaciemu stolu. Radosť však trvala len dočasne.

• USA a Čína začali opäť rokovať o nastavení vzájomných obchodných vzťahov. V septembri urobili viacero prejavov dobre vôle, čo zvýšilo nádej na uzavretie aspoň čiastkovej obchodnej dohody. Nervozita okolo protekcionizmu však naďalej pretrváva a náladu dočasne podkopali snahy o impeachment amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Výnosy štátnych dlhopisov sa zvýšili napriek tomu, že Fed znížil úrokové sadzby a ECB okrem zníženia depozitnej sadzby reštartovala kvantitatívne uvoľňovanie. Augustová panika z trhov ustúpila, keď prišlo uvoľnenie napätia okolo obchodnej vojny a obchodníci pred sebou nevideli len veľkú hrozbu recesie. Na druhej strane rast výnosových kriviek bol len limitovaný. Geopolitické neistoty a pretrvávanie slabosti globálnej ekonomiky totiž pretrváva.

Zlato ustúpilo z vyše šesťročných maxím z úrovní vysoko nad 1 550 dolármi, keď klesla averzia k riziku. A trhoví hráči dúfajú, že skôr či neskôr bude podpísaná nejaká obchodná dohoda medzi Washingtonom a Pekingom, pričom súčasne prestali vo veľkom špekulovať na skorý príchod recesie do americkej a svetovej ekonomiky. Žltý kov neudržal hore ani skokovitý zisk po správach o príprave amerických opozičných demokratov na odvolanie prezidenta D. Trumpa pre jeho údajné zneužívanie funkcie. Tento scenár je totiž nepravdepodobný.

• Hlavnou udalosťou septembra na ropnom trhu bol skokovitý 15-percentný rast komodity v reakcii na dronové útoky na saudské ropné facility. Na konci mesiaca však bol vymazaný, keďže Rijád dokázal rýchlo obnoviť spracovanie suroviny v plnom rozsahu. Navyše čierne zlato ťaží spomaľovanie svetovej ekonomiky, ako aj vysoký stav zásob ropy.

Dolár zosilnel voči košu hlavných svetových mien vrátane eura na najsilnejšie úrovne od mája 2017. Profitoval z lepšej kondície a z pomernej robustnosti americkej ekonomiky voči spomaľovaniu zvyšku sveta na čele s eurozónou. Ďalej silnela aj britská libra, keď sa očakáva odloženie dátumu brexitu až na budúci rok. Trhy neveria, že by britský premiér Boris Johnson porušil zákony a opustil EÚ bez dohody k 31. októbru.

Vyhliadky na obchodnú dohodu upokojili trhy

Augustová nervozita na finančných trhoch v septembri podstatne ustúpila a akciové trhy sa odrazili v prípade Spojených štátov do blízkosti historických maxím. Stála za tým najmä dohoda na obnove obchodných rokovaní medzi Washingtonom a Pekingom. To opäť zvýšilo nádej na to, že dve najväčšie svetové ekonomiky predsa len v dohľadnom čase podpíšu nejakú obchodnú dohodu alebo sa aspoň nebude stupňovať protekcionizmus v zahraničnom obchode.

Obe krajiny pritom ukázali prejavy dobrej vôle vo forme odloženia zvýšenia čínskych ciel Washingtonom a zrušenia plánovaného zavedenia niektorých ciel na americký dovoz, ako aj zváženia obnovy nákupu amerických poľnohospodárskych produktov Pekingom. Smerovanie k dohode však stále nie je úplne zrejmé a už veľakrát sme tento rok videli otočky vo vývoji.

Otázniky tak úplne nezmizli a neistotu na trhoch ďalej cítiť napriek vyjadreniu D. Trumpa, že dohoda je „bližšie, ako si myslíte“. Koniec koncov Čína môže hrať vyčkávaciu hru a spomaľovať rokovania, aby do budúcoročných amerických prezidentských volieb nebolo veľa dohodnutého; D. Trump by sa tak voličom nemal čím pochváliť, čo zníži jeho šance na opätovné zvolenie. A Peking by mohol potom rokovať s menej agresívnym zástupcom Spojených štátov.

Na druhej strane ani D. Trump sa nemusí vrhať do akejkoľvek dohody a zvyšovať dovozné clá, čo Čínu nepochybne poškodí, hoci to bude mať negatívny vplyv aj na samotnú Ameriku, a bude dúfať, že Peking „žmurkne“ ako prvý. Kým sa tak však stane, prišlo by ďalšie kolo spomaľovania rastu globálnej ekonomiky sprevádzané poklesom zisku firiem.

Politické napätie

V druhej polovici septembra akcie dočasne zhodila nervozita z plánu amerických opozičných demokratov, ktorí zvažovali impeachment prezidenta D. Trumpa za to, že údajne opakovane naliehal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas ich júlového telefonického rozhovoru, aby Kyjev vyšetroval syna jedného z čelných predstaviteľov Demokratickej strany a favorita na stranícku prezidentskú nomináciu v budúcoročných voľbách Joea Bidena. Trhy si však rýchlo uvedomili, že z tohto mráčika nezaprší, keďže by tento návrh neprešiel cez Senát, ktorý majú pod kontrolou vládnuci republikáni.

Pokles sadzieb Fedu

Zníženie sadzieb Fedom v zásade akciovými trhmi výraznejšie nepohlo, keď centrálna banka doručila len to, čo obchodníci široko očakávali. Navyše Fed jasne a jednoznačne nenaznačil ďalšie uvoľnenie menovej politiky a jeho slovník bol vnímaný skôr ako jastrabí.

Ani uvoľnenie menovej politiky ECB formou zníženia depozitnej sadzby a reštartu kvantitatívneho uvoľňovania s otvoreným koncom, kým nebude dosiahnutý inflačný cieľ, nevyvolalo medzi investormi veľkú eufóriu. Možno čakali ešte viac ako len mesačné nákupy aktív v objeme 20 miliárd EUR.

Navyše rastú medzi nimi pochybnosti, či budú tieto opatrenia dostatočne efektívne na podporu ekonomického rastu a inflácie, pričom súčasne vytvárajú riziko podkopania finančnej stability. Navyše aj samotný šéf ECB Mario Draghi povedal, že na ťahu je fiškálna politika.

Potešili sa aj dlhopisové trhy

Konštruktívnejšia nálada na trhoch, keď si Čína a Spojené štáty opäť sadli k rokovaciemu stolu ohľadne nastavenia vzájomných obchodných podmienok pri súčasnom znížení augustovej takmer bezbrehej paniky o tom, že kríza je za rohom, už len preto, lebo americká výnosová krivka je invertovaná, sa pretavili do odrazu výnosov štátnych dlhopisov a kompresií rizikových prirážok. A to napriek tomu, že ECB aj Fed ďalej uvoľnili menovú politiku.

Desaťročný americký výnos tak vyskočil z 1,5-percentnej hladiny na konci augusta až k 1,9 percenta v polovici septembra, aby napokon končil na úrovni tesne nad 1,6 percenta. Podobne sa pohybovala aj nemecká „desiatka“, keď sa odrazila z -0,7 percenta na -0,45, aby na konci septembra zatvárala pod -0,5 percenta.

Makrodáta totiž stále signalizujú pokračovanie spomaľovania globálnej ekonomiky, sino-americká vojnová sekera rozhodne nie je definitívne zakopaná a situácia sa môže znova vyostriť ako v máji či v auguste. Navyše stále je prítomných dosť geopolitických neistôt od brexitu až po vývoj okolo Iránu podozrievaného zo zosnovania dronových útokov na saudskoarabské ropné zariadenia. 

Zlato pokleslo, ropa rástla

Zlato ustúpilo z vyše šesťročných maxím z úrovní vysoko nad 1 550 dolármi, aby na konci mesiaca končilo tesne nad 1 470 dolármi. Za týmto vývojom stojí ústup averzie k riziku, posun dlhopisových výnosových kriviek nahor, keďže trhy prestali vnímať stav globálnej ekonomiky ako úplne tragický a stále vidia šancu na čínsko-americkú obchodnú dohodu. Mínusom pre žltý kov bolo aj posilnenie dolára.

Žltý kov neudržal ani skokovitý zisk po správach o príprave amerických opozičných demokratov na odvolanie prezidenta D. Trumpa pre jeho údajné zneužívanie funkcie. Tento scenár je totiž nepravdepodobný.

Hlavnou udalosťou septembra na ropnom trhu bol skokovitý 15-percentný rast komodity v pondelok 16. septembra, najväčší jednodenný v histórii, v reakcii na dronové útoky na saudské ropné facility. Tie vyradili 5,7 milióna barelov dennej produkcie, čo predstavuje približne 50 percent saudskej výroby a päť percent svetovej. Brent sa tak krátko obchodoval nad 71-dolárovou métou a WTI nad 63 dolármi.

Do konca mesiaca však cena ropy systematicky klesala, keď Rijád informoval, že dokáže pomerne rýchlo opraviť všetky škody a obnoviť ťažbu v plnom rozsahu, čo sa na konci mesiaca takmer podarilo. Ropu tlačilo nadol aj pokračovanie spomaľovania globálnej ekonomiky, špeciálne slabosť výrobného sektora najmä v Číne, ako aj vysoký stav jej zásob vo svete nad úrovňou dlhodobých priemerov.

Navyše forsáž poklesu dodali aj špekulácie o možnom zmiernení sankcií USA voči Iránu potom, čo Biely dom prepustil poradcu pre národnú bezpečnosť a známeho „jastraba“ Johna Boltona. Ropa WTI tak mesiac končila na 54 dolároch a Brent blízko 61-dolárovej méty, čo sú zhruba úrovne z konca prázdnin.

Dolár najsilnejší za dva roky

Dolár zosilnel voči košu hlavných svetových mien vrátane eura na najsilnejšie úrovne od mája 2017. Profitoval z lepšej kondície a z pomernej robustnosti americkej ekonomiky voči spomaľovaniu zvyšku sveta na čele s eurozónou. Niežeby Spojené štáty nestrácali ekonomické momentum, ale situácia v ostatných regiónoch sa zhoršuje ešte výraznejšie. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru tak klesol k 109 dolárovým centom na 28-mesačné minimá.

Ďalej sa posilňovala aj britská libra, keď sa očakáva odloženie dátumu brexitu až na budúci rok. Trhy neveria, že by britský premiér Boris Johnson porušil zákony a opustil EÚ bez dohody k 31. októbru. Z augustových miním libra spevnela voči euru o takmer päť percent, keď sa kurz posunul z 0,93 pence za euro na 0,883 pence za euro.

Prehľad výkonnosti hlavných tried aktív za september:

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial