Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Ako sa pasívnemu investovaniu podarilo zvládnuť krízu?

Pasívne investovanie je založené na princípe kopírovania trhu. Čo však v prípade, ak sú trhy v červených číslach? Je na mieste začať meniť svoje portfólio a byť aktívnejší aj pri pasívnych fondoch alebo radšej čakať, kým sa svet vráti späť do normálu?

Pasívne spravované ETF fondy sú zostavené zo širokého spektra akcií alebo dlhopisov bez toho, aby ich niekto aktívne vyberal. Oproti tomu aktívne spravované fondy sa snažia vybrať z koláča len hrozienka s presvedčením, že tie majú najväčší potenciál rastu.

Mohlo by sa zdať, že aktívne riadené portfóliá investícií majú počas turbulencií vyšší potenciál zisku, ako pasívne vyčkávanie. Súčasná kríza však ukazuje, že namiesto vyplašených investorov môžu zvíťaziť „salámisti“.

Predať ešte pred prepadom stihlo len pár manažérov fondov

Pri pohľade na aktuálne prepady fondov naprieč celým finančným spektrom je možné si všimnúť, že rozdiely nie sú až tak veľké. „Viaceré známe manažované fondy klesli presne tak isto ako pasívne ETF fondy. Nie je v tom až tak zásadný rozdiel z hľadiska rizika,“ hovorí o situácii na trhu Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Fincentra.

Pokles spôsobený pandémiou jednoducho vymazal veľkú časť minuloročných výnosov. „Niektoré fondy poklesli o pár percent viac ako indexy, niektoré menej. To môže mnohých prekvapiť. Veľa ľudí stále verí tomu, že aktívne spravované fondy sú bezpečnejšou alternatívou pri poklesoch a panike na trhu. Opierajú sa o to, že manažér vo fonde pred poklesmi predá akcie alebo bude držať konzervatívnejšie akcie,“ hovorí finančný sprostredkovateľ Martin Dubovanský. Často je však manažér naopak zdrojom problémov.

„Samozrejme, pre aktívnych manažérov bola kríza spôsobená pandémiou príležitosťou na vygenerovanie alfy, teda nadvýnosov voči trhu. Dá sa povedať, že trhy reagovali na COVID-19 pomerne neskoro, čiže ponúkli priestor aktívnej správe prečítať potenciálny vývoj a reagovať. Čo aj pár manažérov, dokonca aj na Slovensku využilo, ale stále hovorí o zlomku aktívne riadených fondov alebo portfólií,“ sumarizuje Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.

Bežný investor nemá šancu reagovať

Súčasná situácia na trhoch je v mnohých ohľadoch bezprecedentná. V jednom sa však nelíši od predchádzajúcich kolapsov na trhu. „Štatistika porovnania výkonnosti voči benchmarku v podobe pasívnych fondov jasne hovorí, že väčšina aktívnych správcov nedokáže výkonnosťou poraziť indexy ani počas veľkých výkyvov. Z porovnania S&P Dow Jones Indices vyplýva, že v marci 2020, čo bol jeden z najvolatilnejších mesiacov histórie, európske fondy stratili viac ako ich ETF benchmark,“ vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Medzi hlavné príčiny patrí to, že investori nemajú čarovnú guľu. Obvykle kým spravia aktívnu operáciu, situácia na trhu sa už zmení. „Drobný investor spravidla vždy v takomto obchode, špekulácii prichádza neskoro. Keď o niečom vie bežný Slovák, spravidla to znamená, že svet sa o tejto možnosti baví už niekoľko dní, prípadne týždňov. Preto vstupuje neskoro. Rovnako správne načasovať výstup alebo presne odhadnúť, koľko pozitívnych správ už má daný „čierny kôň“ v cene, je pre drobného investora nemožné. Je to skôr utópia,“ tvrdí R. Kasík.

Aj pasíve fondy menia štruktúru portfólia

Pasívne ETF fondy však tiež neostávajú bez zmeny. Aj v nich sa mení zloženie, no nie na základe rozhodnutí portfólio manažéra, ale automatizovaných operácií. Navyše zloženie veľkých základných indexov sa nemení na dennej báze, ale na štvrťročnej, polročnej, alebo ročnej.

Tvorcovia trhových indexov ich zloženie pravidelne aktualizujú podľa vopred určených kritérií. Tomu sa prispôsobujú aj správcovia indexových fondov a ETF. „Počas posledných mesiacov sme mohli vidieť v americkom akciovom indexe S&P 500 nárast podielu technologického alebo farmaceutického sektora, čo bolo spôsobené nárastom cien týchto akcií. Naopak podiel v indexe sa znížil hlavne finančnému a energetickému sektoru, keďže firmy z tejto oblasti boli pandémiou zasiahnuté viac,“ dodáva M. Dubovanský.

„Pre zvýšenú volatilitu na trhoch spojenú s pandémiou koronavírusu spoločnosť S&P Dow Jones Indicies odložila v marci kvartálny rebalancing akciových indexov. Ak by tak nekonala, z akciového indexu S&P 500 by mohlo kvôli poklesu trhovej kapitalizácie byť nahradených až 30 spoločností. V minulosti bol pre problémy pôvodný člen akciového indexu Dow Jones Industrial Average, spoločnosť General Electric, po viac než storočí v roku 2018 nahradený firmou Walgreens Boots Alliance,“ uvádza príklad zmien portfólio manažér Across Private Investments Jakub Rosa.

„Dobré ETF by malo byť nákladovo efektívne, likvidné a malo by čo najvernejšie kopírovať podkladový index, jeho tracking error by teda mal byť čo najnižší. Investor by mal siahnuť po ETF, ktoré je zabezpečené do referenčnej meny. Z daňových dôvodov by mal uprednostniť akumulačné pred výplatným,“ dodáva.

Ako robiť pri pasívnom investovaní aktívne rozhodnutia

Poklesy na trhoch sú vždy možnosťou, ako zarobiť. A to platí aj o pasívnom investovaní. Ako porastie v budúcnosti celý trh, tak porastú aj výnosy. Investovať prostredníctvom pasívne spravovaných fondov nemusí nutne znamenať, že sa investor tiež správa pasívne.

V čase krízy je vhodné portfólio doplniť nielen o pasívne fondy, ale aj na favoritov krízy. „Naše odporúčanie je kombinovať aktívne a pasívne fondy. Pri výrazných poklesoch stojí za zváženie navýšiť investície a smerovať ich do sektorov, ktoré majú predpoklad vysporiadať sa s krízou rýchlejšie alebo na nej dokonca získať. Jednorazové doplňujúce investície však môžu rovnako smerovať do aktívnych aj pasívnych fondov,“ radí M. Búlik.

„Práve v tomto období bol vhodný priestor na trochu aktívnejší prístup k svojmu portfóliu a využitie poklesov na nákup akcií. Každá krajina bola na začiatku pandémie v inej kondícii, každá vláda reagovala inými opatreniami, čo môže naznačovať, ako sa z recesie budú jednotlivé ekonomiky zotavovať, preto je aktívnejší prístup na mieste,“ radí M. Dubovanský.

Mnoho investorov si situáciu uvedomilo a už na nej zarobili. „Zaznamenali sme vyššie jednorazové investície na investičných účtoch, kde klienti investujú pravidelne. Takisto mnoho klientov začalo s jednorazovým investovaním práve v čase, keď trhy boli zatiaľ najnižšie v tomto roku a teraz sa tešia s výnosov, ktoré presahujú 30 percent“ hovorí J.Ilek.

Aj pri pasívnych investíciách je treba diverzifikovať

„Akcie spoločností Facebook, Apple, Amazon, Alphabet, Netflix, Microsoft sa už postarali o podstatnú časť výnosu celého indexu. Mnohé fondy tieto akcie dlhodobo považujú za drahé, preto ich v portfóliu obmedzujú a ich výnosy tak za indexom výraznejšie zaostávajú.

Takáto vysoká koncentrácia je aj jednou z nevýhod pasívneho investovania. Dnes má v indexe päť najväčších firiem podiel až 20 percent,“ hovorí M. Dubovanský.

Aj pasívne investície je preto potrebné diverzifikovať. „Klientovi zostavujeme portfólio na investovanie zložené bežne aj z viac ako desiatich ETF fondov. To zabezpečuje rozumnú diverzifikáciu a riadenie rizika vďaka rôznemu pomeru akciovej a dlhopisovej zložky,“ hovorí o eliminácii rizika J. Ilek.

„Ideálne je, ak sú súčasťou portfólia aj indexy, ktoré zachytávajú aktuálne trendy vývoja ekonomiky a spoločnosti, kde je vyšší potenciál rastu ako je zvyšok trhu a malú časť tvoria indexy zamerané na alternatívne investície. Na vyváženie rizika používame dlhopisové indexy, ktoré skonzervatívňujú portfólio a zároveň majú šancu priniesť rozumný výnos,“ uzatvára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial