Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Ako sa pripraviť na refinančný boom

Od budúceho pondelka sa spustí hypotekárne eldorádo. Začne platiť nový zákon o úveroch na bývanie, ktorý uľahčí refinancovanie starších drahších úverov. Aké príležitosti z toho vyplynú, a ako sa na treba pripraviť, sme sa pýtali dvoch finančných profesionálov Fincentra: Klaudie Hlaváčovej a Martina Horníka.

  • Cenová vojna hypotekárnych bánk už začala. Komu sa oplatí refinancovať si hypotéku?

Klaudia: Pri rozhodovaní treba brať do úvahy všetky náklady. Nie len percento za predčasné splatenie, ale i prípadné náklady na znalecký posudok, či na zápis do katastra. Oplatí sa refinancovať tým klientom, ktorým súčasná banka nevie dorovnať alebo prekonať novú konkurenčnú ponuku, alebo ak chce klient urobiť zásadnú zmenu podmienok úveru, napríklad vyňať zo zabezpečenia jednu nehnuteľnosť. Ďalším prípadom, kedy odporúčam klientov refinancovať, je keď nie sú v súčasnej banke subjektívne spokojní.

  • Z pohľadu finančného sprostredkovateľa môžu nové pravidlá znamenať príležitosť ale i hrozbu. Ako sa na pozeráte vy?

Martin: Toto je podľa mňa jedna z najväčších príležitostí za posledné roky. Ak sa správe využije, dajú sa urobiť veľmi slušné obchody.

  • Ako sa na využitie tejto možnosti pripravujete?

Klaudia: Ja som si vopred vyselektovala klientov, ktorým sa oplatí refinancovať a aktívne ich oslovujem. Zároveň informujem aj klientov, ktorým sa refinancovať neoplatí, no tých z dôvodu, aby neprepadli dezinformáciám. Ľudia totiž často nevedia, či sú nové podmienky výhodné i pre nich. Príkladom sú hypotéky pre mladých, pri ktorých je refinancovanie definitívne nevýhodné.

  • Aký vzťah máte k jednotlivým bankám? Sú nejaké, ktoré preferujete viac ako iné? 

Klaudia: Nemám takéto preferencie. Závisí to od ponuky danej banky v čase, čo sa priebežne mení. Každá banka má svoje špecifiká, pre ktoré je možné vybrať v konkrétnom prípade práve ju. Napríklad z pohľadu špecifických klientov, dokladovania príjmov alebo iných požiadaviek, je u mňa na prvom mieste VÚB. Čo sa týka výnimiek zo spracovateľského alebo iných poplatkov je v tom, podľa mňa, najlepšia Slovenská sporiteľňa. Tatra banku zas odporúčam pri hypotéke pre mladých a to pre to, ako umoruje istinu.

Martin: Súhlasím s Klaudiou. Ešte by som dodal, že pri úveroch vo vyšších sumách sa mi osvedčila spolupráca s ČSOB. Týka sa to najmä firiem a podnikateľov. Všetko však záleží i na tom, ktorý pracovník úver spracováva. Nie na každej pobočke sú totiž rovnako šikovní ľudia. Veľmi teda záleží na ľuďoch s ktorými spolupracujete.

  • Veľkou témou sú dnes neoficiálne úrokové sadzby. Sú banky ochotné ísť i pod oficiálne deklarovanú najnižšiu sadzbu? 

Martin: Áno, pri niektorých je to možné. Pred nedávnom som tak riešil úver, kde sa nám podarilo schváliť sadzbu 1,5 percenta, čo bolo nižšie ako oficiálna sadzba. Neplatí to ale vždy. Niektoré banky úroky pod spodnými limitom neposkytujú.

  • Klaudia, vy ste vlani sprostredkovali 89 hypoték, čo je viac ako sedem hypoték mesačne. Ako sa to dá?

Klaudia: Keď je človek veľmi pracovitý, má odbornosť a zodpovednosť, tak má veľkú výhodu. Klienti totiž v takej veci, ako sú osobné financie, vyhľadávajú práve takéto vlastnosti a takých ľudí ďalej odporúčajú. Ďalšou potom výzvou potom je udržať a nepoľaviť v kvalite.

  • Ako sa pripravujete na obdobie, keď sadzby začnú rásť, teda keď sa potenciál refinancovania vyčerpá?

Martin: Myslím si, že refinancovanie hypoték bude vrcholiť v priebehu nasledujúcich troch, štyroch mesiacov. Takto to prebiehalo napríklad v Taliansku, kde bol pred dvomi, tromi rokmi poplatok za predčasné splatenie dokonca zrazený na nulu. Do budúcnosti preto treba rozmýšľať nad novými projektami, budovať spoluprácou s developermi, príležitosti ponúkne i Fincentrum Reality. Odpoveďou na pokles refinancovania teda určite budú nové obchody.

(Rozhovor bol odvysielaný v internej televízii Fincentra – Vifin.)


klaudia-hlavacova_1 Kladia Hlaváčová – exkluzívna finančná sprostredkovateľka v Bratislave, vyhodnotená ako najlepší obchodník Fincentra v oblasti hypotekárnych úverov za rok 2015

 

martin-hornik_1 Martin Horník – regionálny riaditeľ v Bratislave, vyhodnotený ako najlepší regionálny riaditeľ Fincentra za rok 2015

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *