Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ako sa správať pri poklese trhov?

O kríze sa špekuluje čoraz viac. Vraj by ju mohla spustiť obchodná vojna USA s Čínou. Už koncom minulého roka sa na trhoch šírila panika, keď stratili takmer 20 percent. Pozreli sme sa preto na to, ako sa správať pri klesajúcich trhoch.

Negatívne články vyvolávajúce strach a senzáciu vždy priťahovali a budú priťahovať viac pozornosti ako články vyvolávajúce pozitívne emócie. Viacerých investorov informácie v nich môžu znervózňovať a zneisťovať. Ľudí rozmýšľajúcich o efektívnejšom uložení svojich úspor mohli odradiť od investovania a odložiť ich rozhodnutie. Keď sa však na fakty pozrieme z opačnej strany, novinové titulky by pokojne mohli hlásať: „Výnimočné nákupné príležitosti na burze pokračujú“. Ako teda vnímať poklesy trhu?

Nákupná príležitosť

Každý správny investor sa na akýkoľvek pokles trhov pozerá ako na príležitosť. Kto z nás nerád nakupuje veci lacnejšie? Ak sa nejaký čas pripravujete na nákup drahšej veci alebo služby, máte vyhliadnutú dovolenku alebo nové auto a zrazu sa objaví v zľavnenej cene, pravdepodobne ju využijete.

S finančnými trhmi to nie je inak. Ešte predtým, ako začne človek investovať, prípadne paralelne s investovaním by si mal budovať finančnú rezervu. Finančná rezerva vo výške niekoľkých mesačných príjmov neslúži len na krytie výpadkov príjmu, ale práve aj na príležitosti, ktoré život ponúka vrátane finančných a investičných.

Jednoduchým riešením pre využívanie poklesov trhov na dobré nákupy je pravidelná investícia po menších častiach. Nemusíte mrhať čas, sledovať trhy a váhať kedy investovať, hromadiť, presúvať prostriedky a nakupovať.

Jednoducho si nastavte trvalý príkaz a budete mať vždy zaručené, že nakúpite za dobré ceny pri poklese trhov. Finančná disciplína je veľmi náročná aj pre zodpovedných ľudí a práve pravidelnosť investovania ju poľahky zabezpečuje.

Prvé vklady sú však zhodnocované najdlhšie. Pokiaľ trhy poklesnú na začiatku sporenia, investori majú zaručené, že ich prvé nákupy budú pre budúci výsledok tie najdôležitejšie. Je teda lepšie investovať väčšiu sumu pri poklese trhov, alebo si pravidelne sporiť menšiu sumu?

Nasledujúci graf ilustruje porovnanie jednorazovej investície 10 tisíc eur pred 15 rokmi a investičného sporenia vo výške sto eur mesačne počas rovnakej doby do akciového portfólia. Je z neho jasne vidieť, že výkyvy sú vďaka pravidelnému nákupu fondov menšie pri pravidelnom sporení.

Zložené úročenie funguje

Na druhej strane, konečné zhodnotenie jednorazovej investície je napriek krátkodobému poklesu hodnoty o viac ako 50 percent v roku 2008 nakoniec väčšie ako pri pravidelnej investícii (vklad 10 tisíc eur, konečná hodnota 36 446 eur, verzus vklad 18 tis. eur a konečná hodnota 36 496 eur pri pravidelnom investovaní).

Dôvodom je fakt, že tieto peniaze pracovali dlhšiu dobu. Pri pravidelnej investícii necháte plný čas investície pracovať len sumu 100 eur, teda prvý vklad. Zázrak zvaný zložené úročenie má preto väčší priestor na prejavenie sa pri jednorazovej investícii ako pri pravidelnej.

Graf potvrdzuje dôležitosť investičného horizontu pre výsledok investovania. Doba investovania je dôležitejšia ako snaha predpovedať korekciu trhov.

Ako predpovedať krízu

Kedy príde ďalšia kríza, či krach trhov? Odpoveď na túto otázku nepozná nik, a je zbytočné sa ňou zaoberať.

Média a analytici volajúci po novej kríze opierajú svoje očakávania o takmer 10-ročný nepretržitý rast trhov. Tvrdia, že nič nemôže rásť do nekonečna. Okrem toho sa objavujú viaceré problémy v ekonomike a svetovej politike. Štatistiky však príliš nehovoria v ich prospech. V modernej histórii trhov siahajúcej takmer sto rokov do minulosti sme boli svedkami len piatich prepadov akciových trhov väčších ako 40 percent (krach).

Za korekciu na akciových trhoch považujeme pokles väčší ako desať percent. Medzi rokmi 1983 a 2011 sa korekcia trhov objavila vo viac ako polovici všetkých štvrťrokov. V priemere to znamená, že trhy zaznamenali 2,27 korekcií za rok. Pokles väčší ako 20 percent označujeme ako medvedí trh. Ten sa v tomto období objavil v priemere 0,72 krát za rok.

Čo z toho vyplýva

Pravdepodobnosť, že pokles trhov je len korekciou alebo menším medvedím trhom je v priemere asi 30-násobne väčšia ako pravdepodobnosť krachu. Trafiť veľký prepad trhov je preto nemožné.

Pokiaľ sa budete snažiť predvídať korekcie a budete svoje investície v obavách z poklesu predávať, máte mnohonásobne väčšiu šancu, že zameškáte rast. Skôr sa stane, že trhy narastú bez vás, ako klesnú s vami. Kto v priebehu posledných piatich rokov čakal na krach, na ušlom zisku prišiel o desiatky percent.

Inak povedané, oveľa väčšie šance prerobiť máte pri neinvestovaní ako pri investovaní. Pravdepodobnosť ušlého zisku je násobne väčšia ako riziko realizovanej straty.

Tajná ingrediencia každej krízy

Ďalším zaujímavým pravidlom finančných trhov, ktorému nás naučili doterajšie skúsenosti, je fakt, že väčšina na trhu sa spravidla mýli. K veľkým pohybom trhov dochádza, keď sa nepredpokladajú. Trhy fungujú na očakávaniach a práve ich nenaplnenie spôsobuje šok.

Dnes veľa účastníkov trhu očakáva výraznejší pokles. Zabezpečujú svoje portfóliá, znižujú expozíciu a nakupujú rôznu ochranu voči prepadom. Aktuálne teda nie je na trhu veľký priestor na šok.

Ku krachu chýba ešte jedna dôležitá inštancia, ktorou je eufória. Každému veľkému výpredaju predchádza slepá dôvera a bezbrehý optimizmus, ktoré poskytujú priestor negatívnym prekvapeniam. Tie aktuálne na trhu a v ekonomike nebadáme. Práve naopak. Z investorov cítime skôr opatrnosť a obavy, ktoré sú spravidla korením rastu.

Korekcie sú prirodzený jav býčích trhov ako ranná rosa na jeseň. Krátkodobé poklesy dokonca svedčia o sile trhu a jeho zdraví. Nepretržitý kontinuálny rast je naopak nebezpečný, lebo zaváňa spomínanou eufóriou a rizikom nepríjemných prekvapení.

Čo robiť v čase poklesu?

Snaha predvídať trhy, časovať ich a aktívne riadiť investície spravidla nevedie k lepším výsledkom a je zbytočne drahá.

Pre výsledok investície sú dôležitejšie nasledovné faktory:

• správna alokácia – správne zloženie portfólia, vaša investícia musí zodpovedať vašim cieľom a vášmu rizikovému profilu,

• dostatočne dlhý investičný horizont – jemu je prispôsobený výber portfólia,

• pravidelnosť investovania,

• dostatočná diverzifikácia – rozloženie rizika,

• nízke poplatky,

• nulové dane,

• rebalansing – nástroj pre riadenie rizika, ktorý udržuje rizikovosť portfólia na primeranej úrovni, a zároveň v prípade turbulencií predáva drahé aktíva a kupuje lacné.

Čo odporúčame robiť pri poklese trhov:

• nič,

• ak ste ešte nezačali investovať, začnite čo najskôr,

• postupne investovať ďalšie peniaze,

• dodržať investičný horizont,

• nesledovať vývoj investícií často,

• radšej sa venovať práci, rodine a záľubám,

• prípadne premýšľať, kde uvoľniť peniaze, ktoré by ste mohli zainvestovať,

• byť pokojný, lebo viete, že vaše úspory sú dobre uložené.

Nakoniec, pred ďalšou krízou vás najlepšie ochránia len a len úspory a dostatočne veľký majetok. Čiže pokiaľ chcete byť pripravený na ďalšiu krízu, začnite čo najskôr šetriť, budovať rezervu a investovať. Ľahšie ju zvládnete s majetkom na účtoch ako s prázdnou peňaženkou.

Autor je zakladateľ a investičný riaditeľ spoločnosti Finax.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial