Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ako sa vyhnúť daniam z finančných výnosov

Investovanie je „stávka“ na zisk. Pozitívne čísla však predstavujú príjem, ktorý môže pre rentierov znamenať aj pokrytie ich životných nákladov. Zvyčajne je z takéhoto príjmu nutné platiť aj daň. Neplatí to však vždy. Pri dodržaní jednoduchých pravidiel sa môžete vyhnúť zdaňovaniu výnosov bez ohľadu na výšku profitu.

Investovaním v banke sa daniam nevyhnete

Slováci patria stále k opatrným a preto aj menej skúseným investorom. Prejavuje sa to aj v tom, že často platia v investovaní okrem poplatkov aj daň. Podľa § 7 Zákona o dani z príjmu sa na úroky a výnosy z cenných papierov na Slovensku uplatňuje daň vo výške 19 percent bez obmedzenia výšky príjmu. Sem spadajú výnosy z klasických bankových produktov ako sú termínované vklady, podielové fondy aj dlhopisy nakupované prostredníctvom banky. „V prípade dosiahnutia zisku pri redemácii podielových listov uplatňujeme automaticky zrážkovú daň“ konštatuje Dominik Miša z VÚB.

Jedinou výhodou je, že kvôli takémuto výnosu nemusíte podávať daňové priznanie, nakoľko výnos je zdanený automaticky a ani v prípade, že si daňové priznanie podávate, takýto príjem sa v daňovom priznaní neuvádza.

Ušetriť na daniach môžete len na burze

Sú však aj možnosti, keď si investor nemusí nechať odkrajovať z výnosu daň 19 percent. Má to však niekoľko „ale“. „Od dane možno oslobodiť výnosy z predaja cenných papierov, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu burzy cenných papierov, ak medzi ich nákupom a predajom ubehol viac než rok,“ hovorí Maroš Ďurik z Across Private Investments.

„ Najčastejšie sú to akcie, ale aj indexové fondy, prípadne dlhopisy alebo investičné certifikáty,“ dodáva. Znamená to, že ak si napríklad kúpite akcie, prípadne dlhopisy, je možnosť neplatiť daň. Ak si však napríklad v banke kúpite akciový, či dlhopisový fond, výnos bude zdanený automaticky zrážkovou daňou 19 percent.

Pretože pri redemácie podielových fondov, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu burzy cenných papierov a ktoré vrátite naspäť správcovskej spoločnosti, výnos musíte zdaňovať.

Na burzu môže bežný človek vstúpiť ako fyzická osoba napríklad aj cez obchodníka s cennými papiermi, ktorý mu nastaví portfólio investícii tak, aby ste sa vyhol dani z výnosu.

Dôležitý je ročný časový test

Príjem z predaja cenných papierov je oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov nielen ak sú cenné papiere prijaté na obchodovanie na burze, ale predávajúci tieto cenné papiere musí vlastniť viac ako jeden rok pred ich predajom. Hovorí sa tomu časový test. Na oslobodenie od dane je teda potrebné splniť obe podmienky.

„Ak predáte cenný papier obchodovaný na burze po viac ako roku jeho držania, príjem z neho je oslobodený od dane. Nevzniká daňová povinnosť a príjmy oslobodené od dane nemusíte uvádzať v daňovom priznaní,“ hovorí Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.

Sám investorom radí jednoduchý postup, ako tento horizont dodržať: „Väčšina investorov sa pri posudzovaní doby držania logicky riadi pravidlom, že prvý je predávaný prvý nákup. Ak ste teda mali aj viacej nákupov takýchto cenných papierov, najskôr predávate kusy nakúpené ako prvé a sledujete pri nich, či ubehol od ich nákupu aspoň rok.“

„Napríklad, kúpite si indexový fond, ktorý je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu burzy cenných papierov, po roku ho predáte a ak dosiahnete zisk, nemusíte ho zdaňovať. Toto oslobodenie o dane z príjmov sa vzťahuje len na fyzické osoby,“ dodáva M. Ďurik. Ak túto podmienku ročného testu nesplníte, ste povinný príjem uviesť v daňovom priznaní a riadne odviesť daň.

Existujú aj ďalšie možnosti

Investori majú okrem časového testu ešte niekoľko možností, ako sa vyhnúť zdaniu aj v prípade, že túto podmienku nesplnia. Napríklad platí, že príjmy z prevodu cenných papierov, pri predaji ktorých nebol dodržaný tento ročný časový test, sú do 500 eur ročne oslobodené od dane. Daň sa platí až z výnosov nad túto čiastku.

„Ak som mal ako investor príjem z predaja akcií po pol roku ich držania vo výške 800 eur, daň zaplatím len z 300 eur. Toto oslobodenie je však možné využiť aj pri iných príjmoch ako z prenájmu alebo príležitostných príjmov,“ vysvetľuje R. Kasík.

Rovnako je možné v rámci roka navzájom započítavať transakcie, ktoré predstavujú rovnaký druh príjmu podľa Zákona o dani z príjmov. „Napríklad predáte štyri akcie počas roka, tri ETF fondy a dva dlhopisy obchodované na burze pred ich splatnosťou. Z týchto deviatich transakcií je šesť ziskových s celkovým výnosom tisíc eur a tri stratové so stratou 300 eur. Váš daňový základ je len 700 eur. Môžete ho ponížiť o spomínané oslobodenie 500 eur, ak ho nevyužívate pri iných prípustných príjmoch,“ ilustruje príklad R. Kasík.

Upozorňuje však, že rôzne druhy príjmov nie je možné podľa slovenskej legislatívy navzájom započítať. „Preto neviete započítať výsledky investícií z akcií napríklad s podielovými fondmi, kupónmi z dlhopisov a podobne.“  Tak isto je dôležité vedieť, že oslobodenie sa nevzťahuje na cenné papiere zaradené do obchodného majetku, teda na majetok v podnikaní. V nejednoznačných otázkach je preto dobré poradiť sa s daňovým poradcom alebo účtovníkom.

Podielové fondy daň platia, ETF nie

Z pohľadu zdaňovania majú niektoré formy investícií pred inými daňovú výhodu. Hoci napríklad ETF fondy investujú do akcií rovnako ako podielové fondy, pri prvej alternatíve sa dane, pri dodržaní časového testu, platiť nemusia. Podielové fondy ale túto možnosť neponúkajú. Správcovské spoločnosti prevádzkujúce podielové fondy sa rokovaniami s Ministerstvom financií SR pokúšajú túto situáciu zjednotiť. Zatiaľ však neúspešne.

Spoločnosti poskytujúce produkty, ktoré majú nárok oslobodenie od daní, túto výhodu aj patrične využívajú. „Ako obchodník s cennými papiermi poskytujeme službu riadenie portfólia a riadime ho tak, aby v žiadnom prípade klientom nevznikala daňová povinnosť. Využívame len cenné papiere, ktoré nevyplácajú, ale reinvestujú dividendy, aby ani z týchto príjmov potenciálne nevznikali dane. Jedným zo základných pilierov našich služieb sú nulové dane,“ zdôrazňuje R. Kasík.

5 odpovedí na “Ako sa vyhnúť daniam z finančných výnosov”

 1. Matej píše:

  Mozem sa opytat, aky priemerny rocny zisk (v horizonte 10tich rokov) dosahujete? Mam namysli „fond“ ktory nepodlieha zdaneniu.

 2. Ivan píše:

  Požíčiavam eura cez Peer Credit, čo je pôžička ludia-ludom musim odviest dan trebars zo 100 €

 3. Mario píše:

  Príklad ak vložím peniaze napr. 1000€ postupne za jeden rok napr. do app plus 500 a následne si pošlem 1000-1500€ na účet v banke tak to nemusím zdaňovať? A chápem to dobre že predaná akcia znamená až keď som si tie peniaze poslal na účet v banke alebo to je každá predaná akcia v plus 500 aj so ziskom ktorý ostáva na užívateľskom účte v ich appke?

 4. Lukáš píše:

  Dobrý deň , ak pri predají akcií splňam podmienky na oslobodenie od daní (zisk do 500 eur alebo splnený ročný test), tak treba podávať daňové priznanie alebo stačí požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie? Vopred ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial