Streda 29. január. Meniny má Gašpar

Ako sa vyvíjala svetová ekonomika v 2. kvartáli

svetová ekonomika

V druhom kvartáli 2018 sa vo svete zvýšil počet signálov poukazujúcich na zhoršenie rizika, čo pripomína situáciu  v období 2012 – 2013: nárast rizika snáh o suverenitu krajín eurozóne, zvýšenie protekcionizmu, zvýšenie cien ropy, odlev kapitálu z rozvíjajúcich sa krajín, pokles globálneho obchodu

„Aj keď rozsah dopadov nie je rovnaký, vzhľadom na oveľa nižšiu cenu ropy – 75 dolárov na začiatku júna 2018 v porovnaní s približne 110 dolármi v roku 2012 – a takmer dvojnásobný nárast výnosu desaťročných talianskych štátnych dlhopisov, je zrejmé, že svetový rast už dosiahol svoj vrchol,“ uvádza vo svojej analýze nadnárodná spoločnosť Coface.

Spomalenie ekonomického rastu

Zhoršenie investičného sentimentu firiem, rastúci protekcionizmus  a spomalenie ekonomického rastu zvyšuje úverové riziko firiem vo vyspelých ekonomikách. Prognózy rastu sa v prípade vyspelých ekonomík pohybujú pre tento rok na 2,2 percente a pre budúci roka na dvoch percentách. V prípade eurozóny by to malo byť 2,1 percenta tento rok a 1,8 percenta v budúcom roku.

Spoločnosť Coface preto zhoršila rating Taliansku na A4. Tamojšie firmy budú podľa nej vystavené riziku zhoršenia podmienok získania úverov. Len Spojené štáty americké predstavujú nateraz medzi vyspelými ekonomikami výnimku a sú spomalenia rastu ekonomiky ušetrené. Po minuloročnom raste HDP o 2,3 percenta, predstavuje prognóza pre tento rok 2,7 percenta.

Vyššie ceny ropy

Napriek tomu, že nedávne zvýšenie cien benzínu zvýhodňuje nových vývozcov, ako Omán, ktorému agentúra zlepšila rating na známku B, prípadne aj Malajziu (zlepšenie na A3), importujúce krajiny budú musieť vzhľadom na zhoršenie obchodnej bilancie čeliť poklesu záujmu zahraničných investorov. Medzi tieto krajiny patrí Argentína (zhoršenie na známku C), Turecko (C), Srí Lanka (C) a India (B).

Coface zhoršuje týmto krajinám rating aj vzhľadom na vnútropolitické napätie. V niektorých rozvíjajúcich sa ekonomikách menové riziko oslabuje odvetvia, v ktorých výrobný proces vyžaduje dovoz drahých vstupov, no predaj priebieha najmä na vnútornom trhu.

Vývoj cien ropy priaznivo pôsobí na celý energetický sektor. Coface prognózuje pre tento rok ceny čierneho zlata na 70-75 dolárov, čo v porovnaní s priemerom minulého roka zodpovedá nárastu o 30 percenta. Tento nárast pozitívne pocítia najmä energetické firmy v týchto krajinách: Spojené štáty, Kanada, Spojené Arabské Emiráty, Saudská Arábia a Francúzsko.

Obchodná vojna je realitou

Obchodná vojna je realitou. Politika protekcionizmu USA sa zintenzívnila a zamerala sa na čínsky vývoz vrátane mnohých IT produktov Made in China, čo dokazuje aj zhoršenie úrovne rizika v čínskom technologickom sektore,” uvádza Coface.

Medzi krajinami, ktoré budú najviac trpieť ochranárskymi opatreniami USA zameranými na oceľ a hliník, je aj Kanada. „Až 87 percent jej ocele sa vyváža do USA. Naopak vývoj v sektore kovov v USA je priaznivý,“ dodáva Coface.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *