Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Ako si nastaviť druhý pilier v roku 2020?

Penzia Marek Mittaš 24.01.2020 | 00:00 0 Komentárov

Minulý rok dosahovali najvýkonnejšie fondy v druhom pilieri zhodnotenie aj viac ako 30 percent. Majetok Slovákov sa však celkovo priemerne zhodnotil len o 7,8 percenta.

Za relatívne nízkym zhodnotením je zlé nastavenie dôchodkových účtov. Rast slovenských dôchodkov stále brzdia konzervatívne a dlhopisové fondy, v ktorých majú sporitelia 72 percent majetku. Tie pritom často nedosiahnu ani zhodnotenie na hranici inflácie.  Ako si teda nastaviť v roku 2020 druhý pilier správne?

Sedem rokov trápenia

Správcovské spoločnosti aj finanční agenti dlhodobo  upozorňujú na zlé rozostavenie prostriedkov v druhom pilieri. Dôvodom je to, že mnohí sporitelia druhý pilier síce majú, no nezaujímajú sa oň. Dokonca ani nevedia, že dnes doplácajú za zlé rozhodnutie vlády z minulosti.

„Asi najhorším krokom bol hromadný povinný presun sporiteľov do slabo výkonných konzervatívnych fondov v roku 2013, ktorý stál priemerného sporiteľa podľa IFP len do roku 2017 vyše 1 500 eur. A ak by sa na činnosť DSS aplikovali skúsenosti z porovnateľných fondov, strata oproti možnej výkonnosti je ešte oveľa vyššia,” hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Masívny presun sa udial za podmiennky, že na nesúhlas a vôľu zotrvať v negarantovanom fonde bolo treba aktívne prejaviť. Mnohí sporitelia však ani nezaregistrovali, že sa s ich prostriedkami niečo udialo.

„Z mojej skúsenosti väčšinou klient ani nevie, aký má fond. Obvykle však stačí jednoduché vysvetlenie a bez problémov prechádza do indexových, alebo akciových fondov. Ak sú zmluvy staršie ako z apríla 2013 a klienti vtedy nereagovali prostredníctvom návratky, tak sa im na zmluvách zmenili fondy na garantované, teda dlhopisové a to je podľa mňa najväčší dôvod, prečo je rozdelenie majetku vo fondoch práve takéto,“ hovorí Petr Hechtberger, investičný poradca & finančný sprostredkovateľ Fincentra.

V roku 2020 je tak najvyšší čas svoje konzervatívne nastavenie zmeniť. „Nedávna štúdia od Ľudovíta Odóra a Pavla Povalu hovorí, že pri lepšej praxi mohli mať sporitelia v 2. pilieri na účtoch viac o dve až sedem miliárd eur, čiže o 20 až 80 percent viac ako dnes,“ zdôvodňuje nutnosť zmeny nastavenia M. Búlik.

Zmenu treba spraviť čím skôr

Výrazná prevaha financií v konzervatívnych fondoch nevyzerá lichotivo, no treba na ňu nahliadať v čase a oceniť aj postupnú zmenu k lepšiemu. V druhom pilieri tak postupne vidíme jasný presun ľudí z garantovaných fondov do negarantovaných. Napríklad za 1. polrok 2019 z dlhopisových fondov ubudlo 13 700 sporiteľov a do indexových ich pribudlo takmer 23 tisíc.

Zmenu potvrdzuje aj Igor Vilček, vedúci oddelenia Riadenie investícií VÚB Generali, d.s.s. „V roku 2019 si až 95 percent nových sporiteľov vo VÚB Generali zvolilo negarantovaný fond. Tiež možno pozorovať na trhu zvýšené prestupy sporiteľov z garantovaných do negarantovaných fondov. DSS teda sporiteľov smerujú správne,“ hovorí.

Napriek tomu je v dlhopisových fondoch je stále vyše milióna sporiteľov a preto je potrebné v presunoch pokračovať aj v roku 2020.

Neznalosť, alebo nezáujem?

„Súčasne zvolené nastavenie odzrkadľuje dve črty Slovákov pri starostlivosti o financie. Po prvé nízka finančnú gramotnosť a po druhé nezáujem a pohodlnosť. Presúvanie do menej konzervatívnych fondov je pomalé a nedostatočné. Určite by mohli presunom aspoň časti úspor a nových príspevkov do negarantovaných, najmä indexových, fondov získať oveľa viac,“ hovorí Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra.

„Z môjho pohľadu nemá veľmi zmysel porovnávať výkonnosť jednotlivých fondov ako skôr to, či mám nastavený vhodný typ fondu. Pre väčšinu klientov sú podľa môjho názoru správnou voľbou indexové fondy. Väčšina indexových fondov dosiahla zhodnotenie nad 24 percent za rok, čo je neporovnateľné so zhodnotením dlhopisových fondov, ktoré okrem jednej výnimky nepresiahli štyri percentá,“ porovnáva P. Hechtberger.

Odporúčanie na rok 2020: Smer akcie

„Pokiaľ máte nasporený väčší majetok, a obávate sa ekonomického spomalenia v nadchádzajúcom období, potom je vhodné tento majetok držať v dlhopisovom, alebo aktívne riadenom akciovom fonde. Nové príspevky aj naďalej môžete smerovať do indexových fondov, avšak rátajte s výkyvmi. Na dlhodobé investovanie na dôchodok treba byť ale zameraný na akcie,“ naznačuje ďalší spôsob, ako sa pripraviť na tento rok, Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícii v PPSS Poštovej banky.

Súhlasí aj M. Búlik: „Rok 2020 pravdepodobne nebude investične natoľko výkonný ako ten predchádzajúci. Rozdiel v zhodnotení dlhopisových a akciových či indexových fondov je však natoľko výrazný, že každý človek, ktorému zostáva do dôchodku viac ako desať rokov, by mal minimálne časť úspor nechať pracovať v rastových fondoch.”

„Aj keď niektoré indexy dosiahli historické maximá, nie je dôvod očakávať v roku 2020 zhodnotenie pod dlhodobým priemerom, čo je pre akcie sedem percent vrátane dividend. Naopak, pri dlhopisových fondoch to pravdepodobne nebude viac ako 1,4 percenta,“ zdôvodňuje analytik.

Slovenské fondy sú výkonom porovnateľné so svetovými. „Nastavenie druhého piliera je aktuálne najlepšie za posledných 16 rokov. Od zrušenia garancií v nedlhopisových fondoch v roku 2013 dosahujú fondy druhého piliera výsledky konkurujúce svetovým fondom. Poplatky sú najnižšie v regióne,“ vyzdvihuje prednosti slovenského druhého piliera I. Vilček.

Stratégia pre starých aj nových sporiteľov

„So vstupom do druhého piliera neváhajte, môžete tak urobiť iba do 34 roku života. Čím skôr vstúpite, o to väčšiu sumu budete mať nasporenú a o to väčšie zhodnotenie dosiahnete,“ radí mladým ľuďom M. Varga. Pri výbere fondu odporúča mladým sporiteľom na sto percent akciový, alebo indexový fond.

„Bez ohľadu na to, či máme rok 2020, 2021 či iný, mladí sporitelia, ktorí vstupujú do druhého piliera, by mali úspory smerovať do rizikového akciového negarantovaného fondu ,“ súhlasí Miroslav Kotov, predsedu predstavenstva Allianz SDSS. Dodáva však, že to platí aj pre ľudí v strednom veku.

„Sporitelia, ktorí majú 45 a menej rokov, by mali mať svoje úspory umiestnené prevažne v akciovom fonde. Títo sporitelia majú do konca sporenia ešte 20 a viac rokov, takže dlhodobý prínos investovania do akcií sa u nich naplno prejaví,“ dodáva.

Nemeňte fondy na základe emócií

Pri zmene fondov je dobré poradiť sa s finančným sprostredkovateľom. Jednou z jeho rád pravdepodobne bude úspory nepresúvať naraz. Postupným presunom sa človek vyhne riziku odchodu z dlhopisového fondu a vstupu do akciového fondu v nevhodnom čase – teda pri nízkej cene dlhopisov a vysokej cene akcií

Ako pri každej investícií aj pri druhom pilieri sa však treba rozhodovať na základe očakávanej, nie minulej výkonnosti. Pri fondoch teda treba sledovať dlhodobý trend. V opačnom prípade môže nenaplnenie krátkodobých očakávaní viesť k neracionálnemu presunu späť do dlhopisových fondov, práve keď sú akcie s cenami dole.

Sporenie na dôchodok je dlhodobý proces. Práve preto sú pre neho vhodné akcie. Príliš časté sledovanie výnosov a porovnávanie ich s očakávaním, môže byť mätúce. Dôležité je pamätať si, že dlhodobý trend je pri akciách jednoznačne rastúci. Preto sú tou najlepšou stávkou na dôchodkové sporenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial