Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Ako si užiť letnú dovolenku bez zbytočných problémov

Nezabudnite na cestovné poistenie, zoberte si zo sebou platobné karty od rôznych kartových spoloční, nezabúdajte však ani na hotovosť. Deti sú v lete vystavené vyššiemu riziku úrazu. Predídete mu prevenciou, no finančné dôsledky úrazu dokáže kompenzovať jedine poistenie. Máte dohodnutú k poisteniu auta asistenčnú službu? V prípade havárie, či poruchy je výraznou oporou.

V lete cestujú tisíce Slovákov na zaslúženú letnú dovolenku. Aby si ju mohol každý užiť naplno a bez zbytočných starostí, ponúkame niekoľko užitočných a praktických rád.

1/ Nevyrážajte bez cestovného poistenia. Nemá zmysel riskovať. Ak cestujete častejšie, oplatí sa viac celoročné. Poistenie si vyberte podľa toho, ako často cestujete do zahraničia.

Ak raz ročne, môžete si uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. Napríklad na dva týždne pre rodinu (2 dospelí a 2 deti do 14 rokov) dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur (vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a pod).

Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur. V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Výhodou celoročného poistenia je, že ste vždy chránení a nemusíte pred cestou riešiť nič navyše.

2/  Zoberte si karty od rôznych spoločností a aj trochu hotovosti

Vzhľadom na neustále zmeny poplatkov v bankách si určite preverte, koľko vás bude stáť výber z bankomatu, zmena PIN kódu či kontrola zostatku. Dobrou správou je, že všetky operácie s vysokými poplatkami sa dajú vyriešiť alternatívne, ak sa na ne pripravíte. Ak máte možnosť, zoberte si sebou aspoň dve platobné karty. Ideálne, ak sú z odlišných  kartových spoločností. Každopádne, vždy noste vo vrecku aj trochu hotovosti v miestnej mene alebo v menších eurových či dolárových bankovkách.

3/ Nezabudnite na poistenie zodpovednosti – môže vám ušetriť tisíce eur

Najväčšie náklady vám hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví. Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť  tisícky eur.

Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť. Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s majiteľom karty.

4/ Skontrolujte pred dovolenkou poistenie auta

Uistite sa, že máte v balíku poistenia auta aj asistenčnú službu, ktorá vám pri poruche alebo nehode poradí, ako postupovať a či zabezpečí bezplatné odtiahnutie do servisu. Ak nemáte havarijné poistenie, za zváženie určite stoja pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu, napríklad proti havárii a vandalizmu, živlom či krádeži. Pretože základná povinná poistka chráni len cudzie auto, ale nie to vaše. Na trhu sú aj poisťovne, v ktorých si pripoistenia môžete uzavrieť len na pár týždňov v lete.

Variantov, ako chrániť  vlastné auto, je viac. Najlepšie je informovať sa u svojho sprostredkovateľa, čo vaše PZP obsahuje a aké doplnkové možnosti máte.

5/ Nepodceňujte ochranu detí počas prázdnin

Štatistika úrazov detí je neúprosná: počas letných prázdnin počet úrazov detí výrazne stúpa. Len počet hospitalizácií v dôsledku úrazov stúpol minulý rok medziročne o 200 na vyše 13-tisíc. Podľa starších údajov sa deti najčastejšie zrania doma (36 %), na športoviskách (23 %), cestách (21%) a v škole, resp. predškolskom zariadení (17 %).

Pre zmiernenie následkov môžete urobiť dve veci. Ak sú deti vonku, platí zásada, že musia byť videné. Pri bicyklovaní potrebujú prilbu, chrániče na lakte a kolená a, samozrejme, reflexné prvky. Druhým opatrením je kvalitné úrazové poistenie pre deti. Stojí približne 40 eur na celý rok, ale kryje napr. nielen zlomeniny a popáleniny, ale aj dlhodobé následky ako trvalú invaliditu. Úrazové poistenie vie zmierniť výpadok príjmu rodiča, ak musí zostať s dieťaťom doma.

6/ Nezabudnite na očkovania a skontrolujte si platnosť víz

Nielen v ďalekých exotických krajinách, ale aj v severnej Afrike či na Blízkom východe vám hrozia vážne choroby. Preto si určite zistite, aké choroby  aktuálne v danej oblasti Európanom hrozia, a dajte sa zaočkovať včas, aby vakcína mohla už počas cesty dostatočne účinkovať. Typické choroby, proti ktorým sa očkuje do zahraničia, sú žltačka A a B, brušný týfus, zápal pľúc pneumokokového pôvodu,  meningokokový zápal mozgových blán, žltá zimnica, ale aj osýpky či cholera.

Nepodceňte ani víza: stránka ministerstva zahraničných vecí vám dá odpoveď na otázky k vízovej povinnosti pre vašu dovolenkovú destináciu alebo, naopak, koľko v krajine môžete pobudnúť bez potreby žiadať o víza.

7/ Pozor na platnosť dokladov a súhlas s vycestovaním

Ak cestujete s deťmi, aj v okolitých štátoch EÚ máte povinnosť nosiť so sebou ich pasy. V opačnom prípade môže polícia riešiť, či to sú skutočne vaše deti, čo vás stojí hodiny strateného času. Doklady detí potrebuje mať aj starý rodič alebo iný príbuzný, ktorému ich zveríte. Navyše mu musíte napísať potvrdenie, že dieťa zverujete do jeho opatery, a to v angličtine alebo v jazyku danej krajiny.

Potvrdenie je potrebné aj vtedy, keď cestuje s deťmi iba jeden rodič. Z právneho hľadiska môže byť takáto cesta považovaná za rodičovský únos a spôsobiť vám nepríjemnosti. Potvrdenie musí obsahovať identifikačné údaje oboch rodičov, dieťaťa a rovnako aj osoby, ktorá bude dieťa počas cesty sprevádzať. Vzory potvrdení nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

8/ Pri ceste lietadlom nezabudnite na recept a kontakt

Ak cestujete letecky, odporúča sa zobrať do príručnej batožiny oblečenie na jeden deň. Aby ste si mali čo prezliecť, ak vám aerolinky stratia kufor. Jeho návrat, resp. riešenie náhrady totiž bežne trvá dlhšiu dobu. Ak užívate lieky, nezabudnite zobrať so sebou aj recept. Pri kontrole inak riskujete zadržanie najmä liekov na predpis. Pred odletom si tiež nabite všetky elektronické zariadenia. Budete ich potrebovať zapnúť, ak vás kontrola na to vyzve. V lete je na letiskách množstvo ľudí, pre istotu preto napíšte deťom na ruku svoje telefónne číslo. Ak sa stratia, dokáže vás bezpečnostná služba rýchlejšie kontaktovať.

Autor je finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *