Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ako si viedli finančné trhy v roku 2017

Uplynulý rok možno na finančných trhoch označiť prívlastkom zlatovlasý. Priniesol vysoko nadpriemerné výnosy pri väčšine rizikových aktív na čele s akciami, komoditami a s dlhopismi rozvíjajúcich sa trhoch, a to pri volatilite v blízkosti historických miním. Stál za tým najrýchlejší rast svetovej ekonomiky za ostatných sedem rokov

Globálny ekonomický rast po prvýkrát od roku 2010 prekonal predpovede a bol rozložený široko naprieč regiónmi. Rast inflácie zaostal za očakávaniami. Extrémne uvoľnená menová politika hlavných svetových centrálnych bánk  pokračovala a ich agregátna bilancia sa ďalej nafukovala.

Jediným aktívom, ktoré doručilo záporný výnos, boli nemecké štátne dlhopisy. Spomedzi mien stratil najviac dolár, voči košu hlavných svetových mien o desať percent, čo je jeho najväčšia strata od roku 2003. Investori totiž videli okrem prehnane nacenených amerických aktív lepšie príležitosti vo zvyšku sveta, kde sa zlepšujú makrodáta a rastú očakávania, že aj tu trhy porastú podobne ako v USA.

Akciové trhy

Svetová trhová kapitalizácia v minulom roku vzrástla o vyše 22 percent na rekordného 81,4 bilióna dolárov, čo predstavuje približne 107 percent svetového HDP. Podpísala sa pod to najmä americká akciová rely, keď sa široký index S&P 500 zhodnotil o takmer 20 percent a posunul sa na nové historické maximá, pričom prvýkrát v histórii rástol v každom mesiaci roka.

Akcie čerpali energiu z akcelerácie svetovej ekonomiky na tempo najrýchlejšie od roku 2010, ďalej z len pozvoľného rastu inflácie, a tým len pomalej normalizácie menovej politiky. Rovnako tak aj z rastu zisku firiem, ktorý prekonal očakávania. Plusom bolo aj očakávanie zavedenia viacerých probiznis opatrení zo strany nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v závere roka predstavil najväčšie zníženie daní od 80tych rokov minulého storočia.

Európske akcie merané indexom DJ Stoxx 600 vykázali rast o necelých osem percent, keď ich vo väčšom rozlete brzdilo, najmä v druhej polovici roka, posilňujúce sa euro. Obrovská chuť podstupovať riziko na trhoch sa však pretavila napríklad v raste gréckeho akciového indexu o takmer 27 percent. Zlepšujúce sa lokálne ekonomické fundamenty spolu s oslabujúcim sa dolárom sa pretavili aj do rozkvetu akcií rozvíjajúcich sa trhov o vyše 34 percent.

Dlhopisové trhy

Kombinácia globálnej uvoľnenej menovej politiky, keď agregátna bilancia centrálnych bánk ďalej rástla, zlepšovali sa makrodáta naprieč regiónmi, a inflačný tlak bol stále utlmený, a pri ochote podstupovať riziko pri hľadaní výnosov, sa pretavila do rastu výraznej väčšiny hlavných svetových dlhopisových indexov. Na ich čele boli dlhopisy z rozvíjajúcich sa krajín a podnikové dlhopisy.

Napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb Fedom sa dlhý koniec americkej výnosovej krivky pohyboval v najužšom pásme od roku 1965, keď trhy neverili, že americká centrálna banka vydrží pokračovať v normalizácii menovej politiky pri nízkom inflačnom tlaku a pri relatívne pomalom raste miezd.

Nemecká výnosová krivka sa posunula mierne nahor, keď sa na začiatku minulého roka výnosy dlhopisov až po osemročnú splatnosť pohybovali pod nulou. Bolo to prejavom zníženia averzie voči riziku, ako aj nízkej inflácie. Väčším pohybom nahor však bránilo najmä pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania Európskou centrálnou bankou. Iba nemecké dlhopisy tak boli hlavnou triedou aktív, ktorá v minulom roku nedokázala dosiahnuť kladný výnos.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav vlani rástlo o 13 percent. Je to pozoruhodný výkon, pretože k tomu došlo aj napriek trom zvýšeniam sadzieb Fedu po 25 bázických bodov, napriek rastu amerických a svetových akcií na rekordné maximá a aj napriek vysokému rastu globálnej ekonomiky. Išlo o najväčšie zhodnotenie žltého kovu od roku 2010.

Podpísala sa pod neho politická neistota okolo kontroverzného šéfa Bieleho domu, Donalda Trumpa, vrátane, do poslednej chvíle otáznej, daňovej reformy. Žltému kovu nahrala aj geopolitická nervozita spojená so Severnou Kórou, a predovšetkým slabnutie dolára na devízových trhoch.

Cena ropy WTI rástla vlani o vyše 12 percent a benchmark – ropa Brent, o vyše 14 percent. OPEC, Rusko a ďalší veľkí producenti sa totiž na jar a na konci roka dokázali dohodnúť na predĺžení dohody o znížení ťažby. Došlo k tak poklesu stavu zásob komodity a pri dynamickom raste svetovej ekonomiky, a tým aj dopytu po komodite, to vyvolalo rast ceny.

O takmer 30 percent rástli ceny priemyselných kovov, čo možno takisto pripísať rýchlonohému rastu svetovej ekonomiky nad jej potenciál.

Devízové trhy

Dolár stratil minulý rok voči košu hlavných svetových mien v najväčšom poklese od roku 2003 až desať percent. Voči euru klesol o 14 percent. Za jeho slabnutím stálo zlepšenie kondície aj iných ekonomík, ako tej americkej. USA tým stratilo svoju pozíciu jediného lídra globálneho ekonomického rastu.

Rastú očakávania, že po Fede začnú s normalizáciou menovej politiky aj ďalšie svetové centrálne banky, čím by prišlo k zatvoreniu divergencie medzi jastrabou menovou politikou v USA a stále holubičou politikou zvyškom sveta.

Navyše investori vidia lepšie investičné príležitosti mimo trhov prehnane nacenených amerických aktív. Veľkým plusom pre euro boli aj očakávania užšej integrácie eurozóny, ktoré vzrástli po víťazstve Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách. Európa navyše zažíva najrýchlejší ekonomický rast za ostatnú dekádu.

Autor je analytik J&T banky.

Jedna odpoveď na “Ako si viedli finančné trhy v roku 2017”

  1. Fero píše:

    Pri týchto vysokých výnosoch dokázali fondy v druhom pilieri zarobiť ledva 10 percent. Kde udelali soudruzi z NDR chybu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *