Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

Ako si vybrať cestovné poistenie

Cestovné poistenie si často kupujeme ako žuvačky pri pokladni. Berieme prvé, ktoré príde pod ruku, najčastejšie to najlacnejšie. Je to však chybou a pri rozkliknutí jednotlivých produktov zistíme, že rozdielne ceny sú opodstatnené vyššou, či nižšou kvalitou. Oplatí sa teda venovať pozornosť poistnému krytiu a výlukám. Podľa čoho sa rozhodovať radíme v nasledujúcom článku

Cestovateľ si môže zvoliť dva prístupy k výberu cestovného poistenia:

1. vybrať prvé, na ktoré natrafí (s heslom, ak už k niečomu dôjde, je lepšie zlé poistenie ako žiadne).

2. venovať hodinku porovnávaniu a vybrať si vhodnejšie (s heslom, ak k niečomu dôjde, je lepšie mať adekvátne plnenie než polovičné).

Obe možnosti sa dajú realizovať cez internetové stránky poisťovní ale aj cez portály zamerané na porovnávanie poistenia. Tých je však niekoľko. Líšia sa hlavne podľa týchto charakteristík: 

  •  nemajú zazmluvnené všetky poisťovne
  •  nie každý portál uvádza v ponuke všetky produkty poisťovní
  •  jedno konkrétne poistenie môže mať na dvoch portáloch rôznu cenu

Čo z toho pre cestovateľa vyplýva? To, že bude porovnávať navzájom neporovnateľné poistenia. V rámci jedného rebríčka bude poistenie od jednej poisťovne úplný základ, od druhej bude v nadštandardnom nastavení. Je logické, že nadštandardné bude stáť viac. Kto sa orientuje iba podľa ceny a nie podľa pomeru služba/cena, si v konečnom dôsledku môže uprednostnením lacnejšieho variantu kúpiť podstatne drahšie poistenie.

Napríklad aj v podobe nedostatočného poistného krytia alebo poistením iba malého počtu rizík. Čo niektoré poisťovne ponúkajú ako doplnkové poistenie (bonus), iné majú ako bežnú súčasť svojho balíka. To však platí pri väčšine finančných produktov, nie len pri cestovnom poistení.

Ako na cestovné poistenie

Premyslite si, na čo všetko chcete byť poistení. Rozsah poistenia súvisí aj s destináciou, do ktorej cestujete (pri mori netreba poisťovať zásah horskej služby), a spôsobom dopravy (poistenie storna zájazdu, resp. poistenie pre prípad autonehody).

Ujasnite si výšku poistných súm. V USA je zdravotná starostlivosť na úrovni, no na úrovni sú aj ceny za ňu. V Egypte či Turecku rovnaký zákrok vyjde možno lacnejšie, no tam sa zase stretnete s inými typmi zdravotných ťažkostí (napríklad vyvolané stravovaním). Ak cestujete za more, prípadný prevoz špeciálnym lietadlom na Slovensko vyjde na rádovo desiatky tisíc eur.

Zamyslite sa nad značkou poisťovne. Nie je problém kúpiť si lacné poistenie. Problémom však môže byť vymôcť od takejto poisťovne poistné plnenie v požadovanej výške. Dobrou orientáciou pri voľbe značky sú skúsenosti známych.

Neorientujte sa iba podľa ceny. Ani zďaleka nemožno povedať, že lacnejšie poistenie je nevýhodnejšie. Konkrétna poisťovňa môže byť pri jednom nastavení kvality v strede cenového poľa, pri druhom bude na jednom alebo na druhom konci. Zároveň platí, že ak chce poisťovňa byť na čele rebríčka, stačí, ak upraví poistné sumy smerom nadol a rovnakým smerom pôjde aj cena. Výsledkom bude, že poistenia nebudú z pohľadu poistných súm porovnateľné.

Porovnávajte rozvážne. Uzavrieť cestovné poistenie je skutočne jednoduché a zaberie pár minút. Viac času zhltne porovnávanie. Ideálne by bolo zohľadniť všetky parametre všetkých poisťovní, no reálnejšie je porovnanie aspoň troch ponúk. V prvom rade sa pri výbere rozhodujte podľa poistných limitov.

Ešte čosi… Poistiť sa? Môžeme dať desať príkladov, kedy sa poistenie oplatilo mať, ale i sto prípadov, kedy bolo zbytočné. Pravdou však je, že cestovné poistenie nepredstavuje v porovnaní s cenou dovolenky až taký výrazný výdavok. Ani cenové rozdiely medzi poisťovňami nie sú výrazné. Skutočne sa oplatí zaplatiť o jedno-dve eurá viac na získanie dvojnásobného poistného plnenia. 

Naša rada:

Okrem porovnania ponúk poisťovní si porovnajte aj cenu jednorazového a celoročného poistenia. Pri určitom nastavení je celoročné poistenie lacnejšie. A ak zvyknete do zahraničia vycestovať za nákupmi či na vopred neplánované výlety, taktiež pouvažujte nad celoročným variantom. Jednak to môže vyjsť lacnejšie a na druhej strane nebudete musieť myslieť na to, že sa treba poistiť. Napríklad 3-týždňové poistenie stojí štvorčlennú rodinu od 50,40 do 107,52 eura, kým celoročné od 59,90 do 404,70 eura (jedna poisťovňa ponúka ročné poistenie za 59,90 eura kým 3-týždňové za 77,28 eura). 

Naše upozornenie: 

Skontrolujte si poistné sumy, na základe ktorých ste sa rozhodovali, s poistnými sumami na poistnej zmluve. Pri aktualizovaní údajov môže portál pochybiť a v porovnaní bude uvedené vyššie číslo, než je na zmluve.

Ak ešte stále nie ste rozhodnutí, či poistenie áno alebo nie, a ak áno, tak na aké sumy, k finálnemu rozhodnutiu možno pomôže štatistika Allianz – Slovenskej poisťovne:

pripady-poistny-udalosti

priemerne-poistne-plnenie

Autor je analytikom portálu financnahitparada.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *