Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ako si zvýšiť výnos pri minimálnom riziku

Snom každého investora je zarobiť čo najviac pri čo najnižšom riziku. Investori preto hľadajú tajnú fintu, ktorá by práve z ich investície urobila bezpečnú stávku na istotu. Jednou zo zaujímavých stratégií je prístup „jadro-satelite“.

O tom, ako dobre investovať, už bolo napísaných množstvo kníh a povedaných veľa poučiek. Platí však základné pravidlo: Pri investovaní je potrebné udržať emócie na uzde, a to aj keď trhy výrazne klesajú, no aj keď rastú.

“V investovaní neexistujú skratky ani zázračné riešenia. Existuje len disciplína, vytrvalosť a dôkladnosť. A samozrejme, k investovaniu treba mať ten správny prístup,” hovorí Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments. Ako príklad zaujímavého postup uvádza stratégiu “jadro – satelit“.

Stratégia „core-satelit“

Jeho podstata prístupu spočíva v tom, že akciová investícia sa rozdelí na dve časti. Na jadrovú, ktorá smeruje do globálnych akcií s konzistentnou výkonnosťou, férovými poplatkami a nulovými daňami. Druhú, „satelitnú“ časť tvoria investície do zaujímavých investičných tém, ktoré sú založené na časom overených investičných myšlienkach alebo na nových, originálnych investičných príležitostiach.

Ak pod vplyvom satelitného portfólia zarobí celkové portfólio v dlhodobom horizonte len percento ročne nad výkonnosť globálne diverzifikovaného akciového portfólia, tak pri 100 tisícovej investícii bude mať investor na účte v horizonte desať rokovo 16,5 tisíc viac a pri dvadsaťročnom horizonteo o 58 tisíc viac.

Satelitné témy

Medzi satelitné témy, do ktorých by mohli smerovať investície patria podľa M. Ďurika napríklad tieto:

1 / Warren Buffett – (Berkshire Hathaway)

Hoci je pri investovaní mrhaním času a energie hľadanie výnimočných fondových manažérov, Warren Buffett je výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Jeho investičný prístup má vo svete veľa fanúšikov a followerov, no má hlavne nepopierateľné výsledky.

2 / Luxusný spotrebný tovar – (Amundi S&P Global Luxury ETF) 

Luxusné značky priťahujú pozornosť spotrebiteľov. Nielen tých, ktorí na to majú, ale aj tých, ktorí tak chcú vyzerať. Mať čo i len jednu kabelku s logom LV je snom mnohých dievčat a žien. Marže výrobcov a distribútorov luxusných značiek sú enormné. Niet sa čo diviť, že medzi desiatimi najbohatšími ľuďmi sveta nájdeme dvoch zástupcov luxusného segmentu.

3 / Spoločnosti, ktoré vstupujú na burzu – (First Trust US Equity Opportunities ETF)

Aj Apple bola kedysi garážová firma. Jedným dychom však treba dodať, že je veľa povolaných, no málo vyvolených. Namiesto hľadania druhého Applu rozumný investor investuje do diverzifikovaného portfólia prostredníctvom indexového fondu.

4 / Robotika a umelá inteligencia – (Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF)

Každý majiteľ firmy sníva o zvyšovaní produktivity práce, jej automatizácii a o zefektívnení procesov. S rozvojom informačných technológií sa do centra pozornosti dostáva robotika a umelá inteligencia.

5 / Video hry a e-športy – (VanEck Vectors Video Gaming and eSports ETF)

Dnešné mobily sú viac ako tisícnásobne výkonnejšie než počítače, na ktorých hrala hry generácia deväťdesiatych rokov. Konzoly X-box a Playstation boli vtedy len v hlavách vývojárov. Herný priemysel má našliapnuté k zaujímavým výsledkom.

Len mierny nárast volatility

Satelitné investície by mali v portfóliu predstavovať 20 percent z celkových akciových investícií, pri  dynamických investíciách aj viac. Ani pri satelitnom portfóliu však netreba zabúdať na jeho postupné vytváranie.

“Ak by investor koncom roka 2006 zainvestoval do globálnych akcií, zarobil by, napriek 50 percentému prepadu počas finančnej krízy, v priemere 5,2 percenta ročne. Ak by 20 percent z tohto portfólia investoval do spomínaného satelitného portfólia (po 20 % z každej investície), jeho zhodnotenie by stúplo na 6,2 percenta,“ konštatuje M. Ďurik.

Volatilita takého portfólia sa pritom zvýšila z 15,6  len na 15,9 percenta ročne. Ide teda o zaujímavý tip, ako sa dopracovať k vyšším výnosom pri len miernom zvýšení rizika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial